مخالف سعودی: بن سلمان با بحران بزرگی مواجه است

تهران - ایرنا - استاد دانشگاه انگلیس و از مخالفان برجسته آل سعود گفت: 'محمد بن سلمان' با بحران بزرگی در برخورد با مساله قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد در کنسولگری عربستان در استانبول مواجه شده است.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری 'عربی21' ، 'مضاوی الرشید' تاکید کرد که اکنون بن سلمان با این مساله مواجه شده که دادستان کل عربستان برای پنج نفر از عوامل قتل خاشقچی که از نزدیکان ولیعهد سعودی هستند، تقاضای اعدام کرده است .
وی با طرح این مساله که آیا بن سلمان بنا به درخواست دادستان کل پنج متهم را به جوخه اعدام می سپارد و یا از آنها به دلیل انجام وظیفه و اجرای حکم صادر شده ، حفاظت خواهد کرد.
الرشید افزود: در واقع بن سلمان در هر دو صورت از مجازات در امان نخواهد بود.
مخالف آل سعود تاکید کرد که قتل خاشقچی یک مساله و اعدام پنج تن از نزدیکان بن سلمان مساله دیگری است، شاید این افراد انتظار گرفتن پاداش به دلیل رها ساختن شاهزاده از یک خبرنگار خشن را داشتند، نه اینکه به اعدام محکوم شوند.
وی ادامه داد که بن سلمان اکنون خود را در میان فاجعه ای می بیند که مسبب آن تلاش هایی برای سرپوش گذاشتن بر جنایت بین المللی است که توسط دستگاه های دولتی عربستان تصویب و اجرا شده است.
خاشقچی 59 ساله سردبیر پیشین روزنامه سعودی 'الوطن' و نویسنده نشریه 'واشنگتن پست' دوم اکتبر گذشته (10 مهرماه) برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما هرگز از آن خارج نشد.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.
خاورم** 1453**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال