هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

خودشکن، آیینه شکستن خطاست

تهران- ایرنا- این کاری که می‌خواهیم با ظریف بکنیم، آب به آسیاب دشمن ریختن، با او یار شدن و در زمین او بازی کردن علیه مصالح و منافع ملت ماست چرا بعد از چهل سال مرور تجربی نمی‌خواهیم به نتیجه برسیم و بدانیم که خودشکنی بهتر از آینه شکستن است.

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله ای به قلم منصور فرزامی، آورده است: پرده اول: به گزارش مرداد 95 توسط موسسه «تحقیقات حکومتداری بازل» مولفه‌های مختلف سیاسی و مالی در 149 کشور جهان بررسی شد. براساس «شاخص ضد پولشویی»، ایران و افغانستان و تاجیکستان، به ترتیب در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند.

پرده دوم: پرونده‌های موجود از اردیبهشت 91 تا 97، با وجود 145 پرونده، حدود 14 هزار میلیارد تومان، فرار مالیاتی صرفا از طریق ساز و کارهای مبارزه با پولشویی، شناسایی و کشف شده و آمار مربوط به پولشویی باندهای قاچاق مواد مخدر نیز آماری تکان دهنده است!

پرده سوم: ایران جهت پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، نیاز به تصویب لوایح چهارگانه دولت، مربوط به (FATF) دارد.

پرده چهارم: علی‌رغم همه انتقاداتی که هست و البته از نوع منصفانه‌اش در تضارب آرا و عقاید، باید هم باشد چون از لوازم زندگی سیاسی و بلوغ فکری است، محمدجواد ظریف، خبره ترین، درس خوانده ترین و کارآمدترین وزیر دستگاه سیاستگذاری نظام در این چهار دهه انقلاب بوده است و بر این امر، دوست و دشمن اذعان دارند و به همین علت بارها مورد تحسین عارف و عامی و عالی و دانی چه دوست و از بزرگان نظام و چه دشمن آن سوی آب قرار گرفته است. وی کسی است که سیاست مدار کهنه کار و شاخص تاثیرگذار آمریکا، «هنری کی سینجر» دشمن دانایش خطاب کرده است.

پرده پنجم: موضوع پولشویی و انتقاد وزیر امور خارجه از آن نه تنها تازگی ندارد بلکه وزیری از وزیران حاضر هم پیش از این مطرح کرده بود که در جمعی وادار شد بگوید که زمین گرد نیست و نمی‌گردد، و این پولشویی، شواهدش و مستندات مستدل آن بر همه اهل نظر مدلل و مبرهن است، بنابراین کسانی که نفی می‌کنند یا از متن و بطن قضایایی بیخبر و گرفتار خوشباوری‌اند و یا منافع و مصالحی شخصی دارند رشته‌شان متصل است به پیامکی‌ها و تهدیدها. وگرنه دلیلی برای خروشیدن و توهم سیاهنمایی نیست و انسان واقع‌گرا بنا به شرع و منطق، واقعیت‌های موجود را نفی نمی‌کند.

پرده ششم: در روزگار بازگشت تحریم‌ها و فشارهای بیش از حد ترامپ و دار و دسته‌اش و درهم ریختگی ما و اوضاع اقتصادی، از ناحیه «محور شرور» اشتباهات فاحش و غیرقابل جبرانی روی داد که می‌توانستیم و می‌توانیم و باید هم بهترین میوه‌ها را بچینیم اما چون در داخل با خود آشتی نیستیم و گروه قلیل و «دلواپس» معرکه گردانند، نمی‌گذارند تا کفه حقانیت ما سنگین باشد و هژمونی منطقه‌ای ما کامل و غیرقابل انکار گردد.

در ادامه سخن، اول اشتباه راهبردی و تروریستی رژیم صهیونیستی در غزه و واکنش سریع غزه فقیر، آواره و محاصره شده آنچنان غیر منتظره بود زیرا که عبور موشک‌هایش از گنبد آهنین سرزمین‌های اشغالی و شهرک‌های غصبی را به وحشت انداخت و دولت نتانیاهو را آن چنان منفعل ساخت که «لیبرمن» وزیر جنگش راه خود را از دولت جدا کرد.
دوم، قتل فجیع جمال خاشقچی و بهره‌برداری درست ترکیه از این خطای مسلم و ضعف غیر قابل تصور و انفعال پادشاه و ولیعهد سعودی، حامیان این رژیم منحط را از حمایت پشیمان ساخت و پیامدهایی داشت و دارد که به آینده می‌سپاریم اما ما نتوانستیم در این میدان مساعد اسب بتازیم.

و سوم زمینگیر شدن ائتلاف سعودی – آمریکایی در بندر حدیده و تلفات سنگین آنها با پیشرفته‌ترین سلاح‌های آمریکایی در مقابل گرسنه‌ترین و فقیرترین و قحطی‌زده‌ترین مردم یمن. اما می‌دانید چرا نمی‌توانیم و نتوانستیم از این اغتنام فرصت، بهترین بهره‌برداری‌ها را داشته باشیم و همان کاری را بکنیم که دولت اردوغان کرد، برای اینکه به جای تقویت و تضاعف روحیه دستگاه دیپلماسی کشور، وزیرش را به علت واقع‌نگری به استیضاح تهدید می‌کنیم و به شورای امنیت ملی می‌سپاریمش و در این راه عوام را آن چنان به میدان می‌آوریم تا خواص خیالشان از هر جانبی آسوده باشد و حق به جانبشان بداند وگرنه شفافسازی و همه امور در زیر ذره بین بودن از منویات رهبری است و هر چه هم آسیب دید‌ه‌ایم از همین کارهای پشت پرده و عدم شفافیت و نقدناپذیری است. به علت اینکه هر دهانی را که به نقد گشوده شد بستیم و هر زبانی به حق گفت، او را به اتهامی منسوب کردیم. در حالی که واقعیت امر، بسیار روشن‌تر و بدیهی‌تر از این حرف و حدیث‌هاست.

دشمن در زمینه پولشویی، بحثی دارد و بر ما هزینه تحمیل می‌کند، کمک کنیم تا مسائل برای همه روشن شود تا توپ در زمین دشمن باشد و صدق ما بر او مسلم شود اما این کاری که می‌خواهیم با ظریف بکنیم، آب به آسیاب دشمن ریختن، با او یار شدن و در زمین او بازی کردن علیه مصالح و منافع ملت ماست چرا بعد از چهل سال مرور تجربی نمی‌خواهیم به نتیجه برسیم و بدانیم که خودشکنی بهتر از آینه شکستن است.

*منبع: روزنامه مردم سالاری،1397،8،27
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال