منیژه حکمت:

«جاده قدیم» با صدای بلند به خشونت اعتراض می کند

تهران- ایرنا- کارگردان فیلم جاده قدیم گفت که پنهان کاری خشونت عملی واپسگرایانه است و باید خشونت را با صدای بلند فریاد زد و فیلمم بیانگر همین موضوع است که اتفاقاتی چنین را باید با صدایی رسا بیان و اعتراض کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اکران ویژه فیلم جاده قدیم به نفع خیریه آتنا (حامی زنان خشونت دیده و سرپرست خانوار) در پردیس سینمایی ملت برگزار و عواید فروش این فیلم به موسسه خیریه آتنا اهدا شد.
این اکران همزمان با اولین سالگرد خانه امن آتنا بود. در پایان این نمایش و در نشستی با حضور عوامل فیلم و مدیر موسسه آتنا به ارتباط این فیلم با موضوع خشونت علیه زنان و آسیب هایی که زنان بعد از خشونت متحمل می شوند پرداخته شد.

** حکمت: خشونت در جامعه هر روز شکل عریان تری می یابد
منیژه حکمت کارگردان در این نشست گفت: ما با این کار به دنبال این بودیم با بچه هایی که دغدغه مند هستند و برای کمرنگ شدن خشونت در جامعه که هر روز به شکل عریان تری خودش را نشان می دهد، همدلی کنیم.
حکمت با اشاره به اینکه اگر بخشی از هزینه ها صرف بهبود و درمان خشونت های اجتماعی شود ما جامعه بهتری خواهیم داشت ادامه داد: محور اولیه این فیلم 11 سال پیش شکل گرفت. من خشونت در جامعه را به شکل های مختلف می دیدم. افرادی که قربانی خشونت می شدند مثل اسیدپاشی زنان در اصفهان، تجاوز دسته جمعی در اصفهان، تجاوز ایرانشهر و... باید تا آخر عمرشان تحمل می کردند و پروسه سختی را پشت سر می گذاشتند.
وی افزود: به همین دلیل من تحقیق در این باره را شروع کردم و خیلی زود به بن بست رسیدم. چراکه قربانیان خشونت در خفا و به صورت پنهانی حاضر به دادن اطلاعات بودند. به همین دلیل در جریان این تحقیقات خودم دچار بحران شدم و مدتی این کار را رها کردم.
*اما در نهایت منیژه حکمت جاده قدیم را به مرحله تولید و اکران رساند.

** خشونت را باید با صدای بلند همگانی اعلام کرد
به گفته وی، جاده قدیم بیانگر این موضوع است که اتفاقات را باید با صدای بلند همگانی اعتراض کنیم. «پنهان کاری و ترس از آبرو عناوینی واپسگرایانه است و وظیفه ما است که به جامعه نشان بدهیم خشونت را باید با صدای بلند اعلام کنیم و آن را پنهان نکنیم. به همین دلیل وظیفه خودم می دانستم که هر کمکی از من ساخته است، برای زنان خشونت دیده انجام بدهم و به انجمن هایی که در این رابطه فعالیت دارند کمک کنم».

** لیلی رشیدی: خوشحالم که جوانان به مشکلات پیرامونشان اهمیت می دهند
لیلی رشیدی یکی از بازیگران فیلم جاده قدیم که در نشست حضور داشت گفت: یکی از سانس های فیلم جاده قدیم به موسسه خیریه آتنا تعلق گرفته است. در کل همه چیز درباره خشونت و آسیب هایی که زنان می بینند خیلی غم انگیز است اما در مقابل خوشحالیم که جوانانی توانمند به مشکلات اطرافشان اهمیت داده و در قالب انجمن و موسسات خیریه به کمک این افراد خشونت دیده می روند.
در ادامه این نشست زهرا افتخارزاده مدیرعامل موسسه خیریه آتنا گفت: ما زنانی را می شناسیم که در شرایط سخت و دشوار به آتنا مراجعه کردند. خیلی از آنها در شرایط روحی بدی قرار داشتند اما با توانی که از خودشان نشان دادند، روی پای خود ایستاده و ثابت کردند که می توانند زندگی شان را سر و سامان بدهند.
وی ادامه داد: ما کار خاصی در آتنا انجام نمی دهیم و این وظیفه ما است که در جامعه برای ایجاد فرصت های برابر بین زن و مرد تلاش کنیم. فرصت های برابر برای زنان مراجعه کننده به آتنا که درگیر آسیب شده اند. این زنان اما تلاش بسیاری می کنند که خودشان را پیدا کنند، در آتنا مشاوره می شوند، مهارت آموزی یاد می گیرند و هر روز بهتر از روز قبل می شوند و همین موضوع و دیدن بالندگی این زنان به ما انرژی می دهد تا این مسیررا با قوت قلب بیشتری ادامه بدهیم.
وی افزود: در آتنا ما خانم ها را در مسیر توانمندسازی همراهی می کنیم و در تمام این مسیر ما به نیروهای خودمان و مردم متکی بوده ایم.
خلاصه داستان فیلم سینمایی جاده قدیم درباره شخصیتی به نام مینو (مهتاب کرامتی) است که شب سال نو به خانه بازنمی گردد. او به خاطر مشکلاتی که درگیرش می شود، باید بار دیگر روی پای خود بایستد.
اجتمام*ف ش* 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال