صعود 76 پله‌ای والیبال زنان ایران؛ پیشرفت یا سراب

تهران - ایرنا - فدراسیون والیبال صعود 76 پله‌ای تیم ملی زنان ایران در رده‌بندی جهانی را «اتفاقی بزرگ» قلمداد کرده، اما واقعیت نشان می‌دهد که این اتفاق تنها سرابی از پیشرفت است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، فدراسیون بین‌المللی والیبال امروز رده‌بندی جدید بهترین تیم‌های ملی جهان را اعلام کرد که بر اساس آن، تیم زنان ایران با 10 امتیاز و به صورت مشترک با تیم های فرانسه، کاستاریکا، نیگاراگوئه، گواتمالا، جزایر فیجی و اسلوونی، در رده سی و نهم ایستاد.
رتبه سی و نهم ایران درحالی به دست آمد که این تیم نسبت به رده‌بندی قبلی 76 پله صعود کرده‌است.
تیم ملی والیبال زنان ایران در یک سال گذشته نتوانست دست آورد ویژه ای کسب کند. این تیم در سال 2018 فقط در مسابقات جام کنفدراسیون آسیا به میدان رفت که در آن رقابت‌ها هم با سقوط 2 پله‌ای نسبت به دوره گذشته، در جایگاه هشتم قرار گرفت.
با این حال، فدراسیون والیبال در خبری که درباره این رده‌بندی منتشر کرده، آورده است: «ملی پوشان بانوان والیبال ایران که در رقابت های AVC کاپ موفق به 5 پیروزی و از پیش رو برداشتن تیم هایی برای نخستین بار شده بودند، توانستند با کسب امتیازات لازم دست به اتفاقی بزرگ بزنند.»
این تحریف واقعیت از سوی فدراسیون والیبال درحالی است که شرایط امتیازگیری تیم‌ها در سایت فدراسیون بین‌المللی کاملا شفاف درج شده‌است. در رده‌بندی جهانی والیبال، تیم ها فقط با شرکت در چهار تورنمنت المپیک، قهرمانی جهان، جام جهانی و لیگ جهانی برای مردان و جایزه بزرگ جهان برای زنان (لیگ ملت‌های والیبال) امتیاز می‌گیرند. مسابقات انتخابی المپیک و قهرمانی جهان هم امتیازات بسیار کمی برای تیم ها به ارمغان می‌آورد.
تیم ملی والیبال زنان ایران که هیچگاه در تورنمنت های سطح اول جهان شرکت نکرده و 10 امتیاز کنونی خود را هم به خاطر حضور در رقابت های انتخابی قهرمانی جهان به دست آورده‌است. در واقع مسابقات جام کنفدراسیون والیبال آسیا بر خلاف آنچه فدراسیون والیبال ادعا کرده، هیچ تاثیری در رتبه و امتیاز تیم ایران و هیچ تیم دیگری ندارد.
نکته مهم هم اینجاست که همین 10 امتیاز هم به خاطر عملکرد تیم ملی در سال 2017 کسب شده‌است. یعنی زمانی که «مایدا چیچیچ» هدایت این تیم را بر عهده داشت.
به خاطر همین شیوه امتیازدهی در رده‌بندی والیبال، تغییر رتبه 10 تیم برتر بسیار دشوار، جابه‌جایی تیم‌های 10 تا 30 نسبتا راحت‌تر و تغییر رتبه تیم‌های پایین‌تر از 30 بسیار زیاد و عادی است. همیشه در رده‌بندی جهانی والیبال تغییر مثبت و منفی زیادی برای تیم‌های مختلف اتفاق می‌افتد. در همین رده‌بندی امروز صعود 82 پله‌ای و سقوط 96 پله‌ای در بخش زنان رخ داده‌است.
با این وجود در فدراسیون والیبال یا کسی از واقعیت خبر ندارد و یا چشم خود را بر حقیقت بسته‌اند، چون در خبر امروز سایت رسمی این فدراسیون آمده است: «بانوان والیبال ایران برای اولین بار صعودی 76 پله ای داشتند و جایگاه خود را در رده سی و نهم جهان تثبت کردند تا مقدمات حضور این تیم در رقابت های بین المللی فراهم گردد.»
ورزشی** 2024**3783**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال