سفر برهم صالح به تهران در کانون توجه رسانه های عراق

بغداد – ایرنا – همزمان با سفر رییس جمهوری عراق به تهران، رسانه این کشور به طور گسترده ای سرگرم واکاوی تاریخی و ابعاد مختلف روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رسانه های این کشور از جمله تلویزیون دولتی «العراقیه» صحنه استقبال رسمی از «برهم صالح» در مجموعه «سعد آباد» و همچنین کنفرانس مشترک خبری بین حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران و همتای عراقی اش را پخش زنده کردند.
متعاقب پایان این کنفرانس خبری که سخنان روحانی و صالح به تیتر اول این رسانه ها تبدیل شد، برخی از شبکه های تلویزیونی با خبرنگاران اعزامی و ثابت خود در تهران ارتباط زنده برقرار کرده و برخی مانند العراقیه، میزگرد سیاسی درباره بررسی روابط دو کشور برگزار کردند.
تلویزیون العهد ارگان خبری «عصائب اهل الحق» با تماس مستقیم با خبرنگار خود در تهران درباره برنامه سفر برهم صالح به ایران و رایزنی های بعدی او و هیات همراه اش با مقامات ایرانی سوال کرد.
«هانی الخاطر» خبرنگار العهد در گزارش خود گفت که بعد از پایان نشست خبری مشترک صالح و روحانی، وزیران همراه رییس جمهوری عراق مذاکرات دو جانبه را با همتایان ایرانی خود آغاز کرده اند.
وی در این میان جلسه وزیران خارجه و صنایع دو کشور را با توجه به تاکید دو رییس جمهوری بر گسترش مناسبات سیاسی و صنعتی حائز اهمیت خواند و گفت که همکاری در زمینه مسائل زیست محیطی و اتصال رایلی از پرونده های مورد علاقه روسای جمهوری دو کشور در این سفر است.
تلویزیون العراقیه نیز با دو کارشناس برجسته عراقی «عبدالامیر الساعدی» و «جواد العطار» درباره اهمیت این سفر گفت وگو کرد.
الساعدی گفت که عمق و گستردگی مناسبات بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق می تواند کمکی بزرگ و الگوی مناسبی برای آرامش و ثبات در منطقه خاورمیانه باشد.
وی خاطرنشان ساخت: با توجه به سیاست درهای بازی که عراق در پیش گرفته، این امر به پیشبرد مقبولیت بالای رییس جمهوری عراق و دیدگاه هایش در خصوص ساختار امنیت منطقه ای کمک می کند.
العطار نیز گفت که سفر برهم صالح به جمهوری اسلامی ایران در این زمانبندی به خصوص که آمریکا درصدد اعمال تحریم ها بر ایران است و همچنین هیات بلندپایه اجرایی که او سفر همراهی می کند، نشان دهنده اهمیت این سفر است.
وی اضافه کرد که استقبال عمومی و گرمی که از برهم صالح چه در ایران و چه کویت، امارات و اردن شده، نشان می دهند که همه کشورهای منطقه به دولت جدید عراق اهتمام ویژه داده اند.
تلویزیون «الغدیر» ارگان خبری سازمان بدر نیز به در سایت رسمی خود به اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارتقا حجم مبادلات تجاری به رقم 20 میلیارد دلار اهتمام نشان داده است.
روحانی در کنفرانس خبری مشترک خود، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور را درحال حاضر 12 میلیارد دلار ذکر کرد و گفت با همکاری دو کشور امکان ارتقا این رقم به سقف 20 میلیارد دلار وجود دارد.
این موضوع نیز از مهمترین نکاتی بوده که توجه خبرگزاری «المعلومه» عراق را برانگیخته است.
المعلومه نوشته است که رییس جمهوری ایران امیدوار است سقف مبادلات تجاری به 20 میلیارد دلار رسیده و خطوط ریلی دو کشور در منطقه شلمچه بهم متصل شوند.
اما خبرگزاری «سومریه نیوز» به آن بخش از سخنان صالح که درباره ساختار جدید منطقه ای صحبت کرده بود اهتمام نشان داده و به نقل از او آورده است: «زمان آن رسیده است که به خاطر ملت های منطقه، ساختار جدیدی برای منطقه تعریف شود.»
برخی رسانه های عراق نیز از احتمال میانجیگری بغداد در آشتی بین ریاض و تهران و کاستن از تنش های منطقه ای خبر داده اند به ویژه که گفته می شود در برنامه سفر برهم صالح نیز عربستان سعودی گنجانده شده است.
برهم صالح گر چه در سنوات گذشته در کسوت معاون نخست وزیر سفرهایی به ایران داشته و کاملا با زبان، فرهنگ ایرانی و فضای جمهوری اسلامی ایران آشنا است اما برای اولین بار است به عنوان رییس جمهوری به تهران سفر می کند.
انتظار می رود که این سفر همچنان اهتمام رسانه های عراق را در روزهای آینده به خود معطوف کند و در بعد داخلی عراق نیز توجه قوه مجریه و مقننه و رهبران سیاسی این کشور را بر انگیزد.
از زمان اعلام آمریکا مبنی بر اعمال تحریم ها بر جمهوری اسلامی ایران، افکار عمومی و رهبران سیاسی و تصمیم سازان عراق با این تحریم ها مخالفت کرده و تاکید کرده اند که عراق نباید به این تحریم های یکجانبه آمریکا پایبند باشد.
خاورم *10*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال