مدیر انجمن ناشران کتاب دانشگاهی:

اولین همایش ملی حقوق نشر برگزار می‌ شود

تهران- ایرنا - مدیر انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی از برگزاری نخستین همایش ملی حقوق نشر با حضور مسئولان قوه قضائیه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری و اساتید حقوق مالکیت فکری در هفته کتاب خبر داد.

عباس حسینی ‌نیک روز شنبه به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا درباره برنامه‌ های انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی در هفته کتاب گفت: مهم‌ترین برنامه برگزاری نخستین همایش ملی حقوق نشر است. این همایش از چند جهت دارای اهمیت است؛ در وهله اول وضعیت قوانین حقوقی حوزه نشر و آیین دادرسی مربوط به این حوزه نیازمند هم‌اندیشی با مقامات قضایی صنف نشر و مجلس است.
وی ادامه داد: مرحله دوم در باره لایحه مربوط به حوزه حقوق نشر است که هم اکنون در مجلس اسلامی است. این لایحه چند سال در دولت مطرح بوده و خیلی مهم است که صنف نشر با کلیات این لایحه جدید آشنا شود. در وهله سوم نیز وضعیت حقوق ناشران داخلی و خارجی و مسئله کپی ‌رایت دارای ابهاماتی است و برداشت‌ های مختلفی از این دو موضوع یعنی کپی رایت و ارتباط حقوق نشر داخلی و با نشر بین ‌الملل وجود دارد که نیازمند شفاف ‌سازی است.
حسینی ‌نیک با اشاره به زمان برگزاری این همایش گفت: اولین همایش ملی حقوق نشر با مشارکت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در تاریخ 29 آبان از ساعت 9 الی 17 در ساختمان مرکزی پژوهشگاه برگزار خواهد شد.
مدیر انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی یادآور شد: چند برنامه ویژه همچون برنامه عمومی‌ با حضور مقامات عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، قوه قضاییه، دادستانی تهران به خصوص دادسرای فرهنگ و رسانه، اساتید حقوق مالکیت فکری، ناشران و تصویرگران نیز برگزار می ‌شود. در این برنامه عمومی دو جلسه تخصصی با موضوع «لایحه حقوق مالکیت ادبی و هنری در مجلس» و«قوانین موجود و حاکم درباره قاچاق کتاب» نقد و بررسی می‌شود.
حسینی نیک با تاکید بر ضرورت آشناسازی جامعه فرهنگی با قوانین نشر گفت: حقوق حوزه ‌ای است که در تمامی مسائل اجتماعی کارکردی برای ایجاد امنیت و نظم در مناسبات اجتماعی دارد. اگر در حوزه کتاب ناشران و پدیدآورندگان را به این حقوق واقف کنیم، مقامات قضایی را برای اعمال حقوق برای حمایت از حقوق نشر قانع کنیم و مقامات صنفی را برای رعایت حقوق نشر توجیه کنیم، در جذب مخاطب کتاب موثر خواهیم بود.
وی همچنین دلیل کتاب‌ نخواندن در جامعه را عدم انتشار کتاب ‌های جذاب دانست و گفت: یکی از عوامل اصلی کتاب ‌نخوانی مردم تولید نشدن کتاب جذاب برای مخاطب است زیرا کتاب‌ های ضعیف مخاطب را جذب نمی‌کند و باید برای جذب مخاطب کمک کرد تا در کنار صیانت و حفاظت از تولید کتاب‌های خوب، مخاطب را جذب کنیم.
بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 60 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.
9283**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال