انتخاب کاشان به عنوان پایتخت کتاب فرصتی برای توسعه فرهنگی

کاشان - ایرنا - انتخاب کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران فرصتی ارزشمند برای این شهرستان استان اصفهان است که به اعتقاد کارشناسان بهره برداری خوبی از این رویداد فرهنگی انجام و گام هایی بلند اما ناکافی برداشته شد.

به گزارش ایرنا، نقاط مختلف ایران اسلامی مملو از نگین های درخشانی در حوزه فرهنگی است که این فراوانی، قدرت انتخابمان را تقویت کرده اما از سوی دیگر موجب شده تا این نگین ها در شرایط عادی کمتر دیده شوند.
کاشان از جمله این نقاط مغفول است که در قالب رویدادها و مناسبت هایی مانند طرح پایتخت کتاب ایران، شهر کتاب، باشگاه های کتابخوانی یا روستاها و عشایر دوستدار کتاب مورد توجه بیشتر واقع شده و می تواند ظرفیت هایش را به شکوفایی برساند.
این شهر پس از اهواز، نیشابور و بوشهر در هشتم اسفند 1396 به دلیل ارائه برنامه‌های نوآورانه، مشارکت‌ جویانه، منسجم و استفاده از ظرفیت‌های صنعتی، فرهنگی و هنری در تدوین آنها به عنوان 'پایتخت کتاب ایران' برگزیده شد و لوح افتخار وزیر کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون ملی یونسکو را دریافت کرد.
طرح پایتخت کتاب ایران در واقع برگرفته از تجربه ارزشمند یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) است که از سال 2001 میلادی یک شهر را به عنوان پایتخت کتاب جهان معرفی می کند.
بر این اساس در ایران نیز هر سال یک شهر به این عنوان مفتخر می شود که تنها چند ماه مانده به پایان پایتختی کاشان، دست اندرکاران امر بر این باور هستند که به رغم اجرا نشدن همه طرح های تدوین شده، مردم این خطه گام های بلندی در استفاده از این فرصت برداشتند.

** بخش خصوصی مقوله کتاب را بیشتر جدی گرفت
رئیس پیشین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و مولف طرح های پایتختی کاشان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: 66 طرح در مجموع برای رقابت پایتختی کتاب آماده شده بود که با 44 طرح موافقت شد و از این میان تا کنون 45 درصد به اجرا درآمده است.
مصطفی جوادی مقدم، سفرنامه های کتاب و جشنواره کتاب کودک و نوجوان را از جمله برنامه های در دست اجرا عنوان کرد و افزود: امید می رود که تا پایان سال، 55 درصد باقی مانده از طرح های پایتختی کتاب در کاشان به اجرا درآید.
وی در ادامه از افزایش فروش کتاب در سال پایتختی کاشان خبر داد و گفت: افزایش شمار کتابفروشی ها، رغبت نویسندگان به چاپ کتاب و روی آوردن دانش آموزان به کتابخوانی از جمله مزیت های نائل آمدن به این عنوان بود.
مولف طرح های پایتختی کاشان عنوان کرد: آمار کتابخوانی کاشانی ها نیز در مقایسه با دوره پیش از انتخاب این شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران، افزایشی محسوس داشته که البته همچنان رضایت بخش نیست و باید برای کمتر شدن فاصله با استانداردها اقدام های بیشتری صورت گیرد.
وی یادآور شد: هدف از اجرای طرح پایتختی کتاب ترویج فرهنگ کتابخوانی بوده، اجرای این طرح ها از عهده یک نهاد یا دستگاه اجرایی خارج است و موفقیتش در گرو همکاری همه دستگاه ها می باشد.
جوادی مقدم تصریح کرد: با توجه به محدویت منابع مالی، بخش خصوصی کاشان در اجرای طرح های پایتختی کتاب به نسبت بخش دولتی موضوع را جدی تر گرفت.

** رونق نسبی کتابخانه ها در سال پایتختی ایران
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کاشان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تنها در این چند ماه گذشته عضو گیری فعال 40 درصد و آمار کتاب های امانی 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد که البته باید بیشتر شود.
احسان محمدی، وجود 21 باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در شهرستان کاشان با 350 هزار جلد کتاب در زمینه های گوناگون را یادآور شد و افزود: افزون بر 14 هزار نفر عضو فعال کتابخانه ها هستند و آمار کتاب های امانت داده شده به علاقه مندان در سال جاری به 120 هزار جلد رسیده است.
وی در زمینه علت افزایش اقبال کاشانی ها به کتاب تشریح کرد: کتابخانه های شهرستان همزمان با پایتختی کتاب ایران در هفت ماهه گذشته از سال جاری میزبان افزون بر 550 برنامه فرهنگی مانند 200 نشست و 50 مسابقه کتابخوانی با حضور علاقه مندان بود.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کاشان همچنین اضافه کرد: نزدیک به 180 برنامه شامل مسابقه های کتابخوانی، نشست کتابخوان، قصه گویی، شاهنامه خوانی، مثنوی خوانی، نقاشی، کاردستی، کاریکاتور، جمع خوانی و رنگ آمیزی نیز برای هفته کتاب و کتابخوانی در نظر گرفته شده است.
وی تاکید کرد: طرح های گوناگونی در سال پایتختی کتاب ایران در حال اجرا می باشد و طرح های مرتبط با این مجموعه نیز با حمایت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور تا پایان سال جاری برگزار خواهد شد.

** افزایش آمار کتابخوانی و لزوم تداوم مسیر
یک فعال فرهنگی نیز با اشاره به برگزیده شدن کاشان از بین 20 رقیب جدی به عنوان شهر پایتخت کتاب ایران، گفت: این ابتکار ماراتنی برای ترویج کتاب و کتابخوانی است و شهرهای مدعی عنوان پایتختی باید طرح های ترویجی را در قالب برنامه های کاربردی تدوین کنند.
حسین باغشیخی افزود: کاشان با ارائه طرح های قابل اجرا در حوزه کتاب و کتابخوانی با مشارکت بخش خصوصی، نهادها و دستگاه های دولتی به عنوان پایتختی مفتخر شد که شاید برخی از آنها اجرا نشده باشد، اما هنوز فرصت داریم.
وی تاکید کرد: نگاه ها به حوزه فرهنگی نباید کوتاه مدت باشد، این حوزه نیازمند نگاهی راهبردی است اما به رغم سپری شدن چندین ماه از پایتختی کتاب کاشان، رویکرد ترویجی به افزایش سرانه های مرتبط با مقوله کتاب منجر شده است.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: سرانه مطالعه از جمله متغییرهایی است که به نسبت دوره پیش از پایتختی کتاب در کاشان نزدیک به 50 درصد افزایش داشته که البته همچنان نسبت به استانداردهای بین المللی فاصله دارد.
وی یادآور شد: کاشان در برخی زمینه ها از جمله تعداد ناشران، شمار کتاب های چاپ شده و تعداد باشگاه های کتابخوانی فعال زیر نظر وزارت آموزش و پرورش از 12 مرکز استان شرایط مناسبی دارد.
باغشیخی تاکید کرد: نهضت کتابخوانی ایجاد شده در کاشان، با استمرار می تواند در سال های آتی شرایط بهتری را برای این خطه رقم بزند که البته برخلاف انتظارها هنوز همه مردم بر سفره پایتختی کتاب ایران ننشستند و کتاب در سبد همه خانوارهای کاشانی نیست.
وی تصریح کرد: اقتصاد کتاب هنوز در شهرهایی مانند کاشان با هویت تاریخی، فرهنگی و مذهبی شایسته توجه، چندان شرایط قابل دفاعی ندارد و گاه حتی کتاب به عنوان کالایی تجملی در نظر گرفته می شود.
این فعال فرهنگی در ادامه نیز بر ضرورت اختصاص اعتبارهایی درخور حوزه فرهنگ و کتاب و استفاده از ظرفیت های قانونی برای تسهیل بیشتر شرایط چرخه نشر تاکید کرد.
6136/8123/6026/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال