هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

آفتاب ‌پرستی، ضد آفتاب

تهران- ایرنا- چه در تعریف لغوی واژه «شَیْطان» در غنای بی‌نظیر زبان عربی و چه در تعبیر آن در ادیان ابراهیمی، رنگ عوض کردن، استحاله مدام، حرباء صفتی به وضوح نیامده است.

روزنامه ابتکار در یادداشتی به قلم «مسعود خوشابی» نوشت: شیطان در زبان عربی یعنی سرکشی و نافرمانی عامدانه، با قصد و اراده. (المنجد، ص ٧٩٩) در ادیان ابراهیمی، فرشته که به سبب نافرمانی، از عرش رانده شد و به زمین آمد تا مردم را به گناه ترغیب کند. (حسن انوری، ص 465٧) صفت باز شیطان در ادیان ابراهیمی وسوسه کردن به بدی است که در بطن واژه استتار نشده است .

اما آن چه امام راحل به عنوان یک مرجع کهنه کار دینی- سیاسی از توصیف هوشمندانه «شیطان بزرگ» مستفاد می‌کرد به نظر می‌رسد، اُمّ الخبائث و عروس هزار دامادی بود که برای بقاء خویش هر روز به رنگی در می‌آید تا مقبول خاص و عام شود .

حقیقت ماجرا این است که از نیمه دوم دهه هفتاد میلادی قرن گذشته، فعالان مایشاء جهان سرمایه‌داری برای خلاصی خود از بحران‌های رو به تزایدی که گرفتارش شده بودند، ترجیح دادند، عنان حکمرانی را از دست سیاستمداران خارج کنند و به دست مدیران و برنامه‌ریزان بدهند. لذا نظام«تولید صنعتی سنتی» ظاهراً از صحنه کنار رفت و جای خود را به کاراکترهای دیگری داد که فرهنگ‌سازی در ذات آن‌ها نهفته بود از قبیل: مصرف‌گرایی، گسترش ارتباطات، فنآوری اطلاعات، صنعت خدمات، تشکیل بنگاه‌های کوچک، نامتمرکز، چند منظوره و فاقد سلسله مراتب، حذف نظارت دولت از بازارها، بهاء دادن به هویت‌های محلی، جنسیتی، قومی و دینی .

پُست مدرنیسم که نافی تمایل به حرکت به سمت آینده‌ای دور ولی دوران‌ساز است و شاید در ساده‌ترین تعبیر از نظرش: (آینده - حال + خواسته‌های حقیر دیگر)، تدریجاً جای خود را به فرهنگی داد که از زندگی سعادت بشریت را طلب می‌کرد .

از آن مقطع تاریخی تاکنون، ظاهر دنیا رنگ و لعاب بهتری به خود گرفته است، اما عملکرد و ماهیت نظام سرمایه‌داری کماکان به طرزی هولناک‌تر از قبل به عمق و وسعت شکاف مخوف طبقاتی در جهان فعلی افزوده است .

ترامپ‌ها تجاهل به عرف می‌کنند که می‌گویند با ساخت دیواری پرهزینه‌تر از دیوار بزرگ چین خواهان ایجاد امنیت از هجوم مهاجرین غیرقانونی مکزیکی هستند، در صورتی که درآمد سالانه یک میلیاردر مکزیکی معادل ١٧ میلیون هموطن! فقیرش است .

زندگی خرپول‌ها در بهترین مناطق حفاظت شده در کنار میلیون‌ها! زاغه‌نشین اسیر در آلونک‌های محاصره شده در برجک‌های دیده‌بانی و سیم‌های خاردار، گواه بر ورشکستگی سرمایه‌داری جهانی است .

همانطور که در پسِ شکوه و عظمت منچستر و گلاسکوی دهه ١٨4٠ دریایی از خون به یغما رفته زحمتکشان جهان نهفته بود در دهه دوم قرن بیست و یکم نیز در پشت صحنه پرجلال و جبروت مناطق ویژه اقتصادی گوانگ دونگ و شانگهای نیز همچنان اقیانوسی از خون زحمتکشان جهان پنهان است .

ثروت افسانه‌ای نظام سرمایه‌داری، که زمانی پویاترین نظام کل تاریخ بشری بود، روزی به مالکان واقعیش که همان ابنای بشری است باز خواهد گشت و این بار «شیطان بزرگ» به محل مقررش فراخوانده خواهد شد!

منبع: روزنامه ابتکار؛ 1397،8،24
گروه اطلاع رسانی**2059**1755

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال