تحلیلگر مسایل آمریکا-ایران:

جنگ لفظی بولتون برای پوشاندن شکست فشار حداکثری است

نیویورک- ایرنا- تحلیلگر مسایل آمریکا و ایران می گوید فشار حداکثری مورد ادعای کاخ سفید علیه ایران رو به افول است و جان بولتون هم به این دلیل و برای پوشاندن این شکست، جنگ لفظی را دنبال می کند.

کاوه افراسیابی عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اظهارات مشاور امنیت ملی ترامپ علیه ایران افزود: برخلاف سیاست لفظی فشار حداکثری بر ایران، عملا این سیاست به خاطر مخالفت ها و فشارهای کشورهای ثالث به ویژه خریداران نفت و انرژی که تحت دوره جدید تحریم ها مشمول معافیت شده اند، در حال از دست دادن قدرت خود است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به همراه معاون اول ترامپ به سنگاپور سفر کرده است در اظهارات ناشی از استیصال، فشار بر ایران را به فشار بر یک میوه تا حدی که هسته های آن بیرون بزند، تشبیه کرده است.
این مساله موضع گیری های متعددی در بر داشت که یکی از آنها نظر سخنگوی وزارت امور خارجه است «بولتون همان‌گونه که از دیر باز نشان داده است شدیدا نسبت به ایرانیان دارای بغض و کینه‌ای عمیق است، او دارای رفتاری نابه‌هنجار است و از بیماری «ایران آزاری» مزمنی رنج می‌برد».
تحلیلگر مسایل ایران و آمریکا ادامه داد: این هشت کشور درصد زیادی از صادرات نفت ایران را تا حدود یکسال دیگر ادامه می دهند. همچنین نسبت به سرمایه گذاری هندوستان در چابهار هم آمریکا به دلیل ملاحظات افغانستان و منطقه آسیای مرکزی هم عقب نشینی کرده است.
افراسیابی با بیان اینکه شکاف میان جنگ لفظی و برنامه های عملی آمریکا رو به افزایش است، اضافه کرد: این جنگ لفظی سعی در پوشاندن نقاط ضعف دومی دارد. از این رو نباید از این اظهارات که به طنز سیاسی هم شباهت دارد، تعجب کنیم.
وی یادآور شد: این مساله به خصوص وقتی از طرف بولتون شنیده می شود، با توجه به اینکه از عقب نشینی های آمریکا نسبت به ایران ناراضی است، باید به حساب این گذاشت از اینکه همگان، واکنش عمل ها را متوجه وزیر خارجه آمریکا می بینند، دچار یاس شده است.
این کارشناس مسایل آمریکا خاطرنشان کرد: به همین دلیل شدت حملات لفظی خود علیه ایران را افزایش داده و در عین حال به یک دنیای فانتزی هم سرنگون شده است که در اظهارات سنگاپور به غلط ادعا می کند بسیاری از کشورهای اروپا، سیاست آمریکا نسبت به ایران را پذیرفته اند.
افراسیابی این اظهارات را یک ادعای دروغ دانست و گفت: همه می دانند که اتحادیه اروپا و 28 کشور عضو از برجام حمایت و با سیاست های آمریکا در قبال آن مخالفت کرده اند. این ناباوری بولتون را می رساند که در طی یکسال اخیر بارها کوشیده است ترامپ را با خروج از برجام متقاعد کند که می تواند یک ائتلاف بین المللی شبیه ماقبل از برجام را به وجود آورد.
وی افزود: این سیاست تا کنون هیچ گونه موفقیتی نداشته است و بسیاری از مفسران آمریکایی هم به طور علنی اذعان می کنند که آمریکا در جهان منزوی شده و ایران یک برگ برنده بزرگ از لحاظ قواعد بین المللی و اخلاقی به خاطر سیاست های غلط دولت ترامپ به دست آورده است.
نویسنده کتاب درباره برنامه هسته ای ایران با بیان اینکه این مبارزه ادامه دارد و فصل آخر آن هنوز نوشته نشده است، گفت: به طور مسلم سیاست یکجانبه آمریکا با مشکلات فراوان بزرگی مواجه است و احتمالا یک روند قهقرایی را دنبال خواهد کرد.
افراسیابی خاطر نشان کرد: بخشی از این مساله به دلیل سیاست و دیپلماسی هوشمندانه ایران و بخشی هم به دلیل تکروی قلدرمآبانه آمریکایی است. همچنین به نظر نمی رسد معافیت های درنظر گرفته شده در سال 2019 هم شرایط متفاوت داشته باشد و به احتمال زیاد همچنان خواهان تداوم این معافیت های تحریمی خواهند بود.
وی یادآور شد: در آن زمان هم آمریکا چاره ای جز تن دادن به خواسته های آنها ندارد و گرنه سیاست خارجی آمریکا با مشکلات بسیار عدیده ای گلاویز خواهد شد. بنابر این آمریکا بر سر یک دو راهی گیر کرده است و بولتون و همکاران وی دقیقا می دانند مادامی که چنین معافیت هایی وجود دارد و ایران به صدور نفت و حضور در بازار بین المللی انرژی قادر باشد، سیاست فشار حداکثری آنها ره به جایی نخواهد برد.
تحلیلگر مسایل ایران و آمریکا تاکید کرد: بر خلاف چنین شانتاژهای غیر دیپلماتیک از طرف بولتون، ایران باید همچنان دیپلماسی صبورانه خود را ادامه دهد.
افراسیابی در پاسخ به این سوال که تا چه حد چنین لفاظی هایی متاثر از مشاوران به کار گرفته شده از طرف بولتون است که عمدتا گروهک های تروریستی هستند، گفت: به نظر من دلیل نخست این است که بولتون می خواهد دکمه خشم ایران را با این اقدامات غیر متمدنانه فشار دهد و ایران را تحریک کند.
وی افزود: بولتون جنگ طلب است و می خواهد که رفتار ایران به سمت احساسات، خشم و مخاصمه سوق پیدا کند و از اینکه تا کنون چنین نشده ناراحت است؛ زمان هم به نفع او نیست و تصمیم هایی که در مرحله آخر تحریم ها گرفته شد هم نشان می دهد که شورای امنیت ملی آمریکا نقشی ندارد و وزارت خارجه آمریکا در هدایت سیاست خارجی درباره ایران دست برتری دارد.
کارشناس مسایل سیاسی با یادآوری اینکه در سیاست های آمریکا نسبت به ایران هم اختلاف نظر وجود دارد، گفت: بخشی از اینها سیاست مهار و برخی هم تغییر نظام و مخاصمه را دنبال می کنند. سیاست خارجی آمریکا بین این دو نظر گرفتار است و در رفتار و گفتار ترامپ هم شاهد انعکاس این نوسانات بوده و خواهیم بود.
افراسیابی افزود: با توجه به انزوای آمریکا در عرصه جهانی و عواقب ناگوار آن برای جایگاه آمریکا در زمان موجود، احتمال بیشتر این است که در دو سال باقی مانده دوران ترامپ، بیشتر به گفت و گو و سیاست مهار به جای تغییر نظام متمایل شود. اگر چنین شود افول ستاره بولتون را شاهد خواهیم بود.
وی در پاسخ به این سوال که برخی از کارشناسان معتقدند آمریکایی ها هدف مشخصی در قبال ایران ندارند، گفت: به نظر من سیاست های آنها مشخص است اما همگونی ندارد. سیاست تغییر نظام بدون حمله نظامی یا شورش عمومی از بطن جامعه امکان پذیر نیست و خود کاخ سفید هم چشم اندازی برای هیچ کدام مشاهده نمی کند.
تحلیلگر مسایل ایران-آمریکا افزود: واشنگتن اکنون در حال مهار تهدیدهای چین و روسیه است و نمی خواهد مساله جدید دیگری را دنبال کند و با گذشت زمان هم کمتر در واشنگتن یافت می شوند که معتقد باشند گروهک های غیر مشروعی که در خارج کشور زیست می کنند، پایه اجتماعی در ایران دارند و به این نتیجه می رسند که هیچ امیدی برای به قدرت رسیدن آنها به چشم نمی خورد.
افراسیابی خاطرنشان کرد: باید انتظار روند عقلانی شدن سیاست آمریکا نسبت به ایران را داشته باشیم و مبانی واقع گرایی سیاسی حکم می کند که اینها رویکردشان را تغییر دهند و به عواقب سیاست های غلط خود نسبت به ایران آگاه شوند.
وی با یادآوری اینکه متحدان آمریکا در سراسر جهان هم به واشنگتن تذکر داده اند که نسبت به رویکرد خود تجدید نظر کند، اظهار کرد: به نظر می رسد سیاست ترامپ یک حالت سیال دارد که بر بستر محکمی استوار نشده است. بنابراین نباید گرفتار جنگ روانی افرادی همچون بولتون شویم که به عقیده من ستاره وی در زمینه سیاست گذاری نسبت به ایران رو به افول است.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال