همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد

تبریز- ایرنا - سومین همایش بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم با حضور پژوهشگران باستان شناسی از داخل و خارج کشور در کاروانسرای یام مرند آغاز شد.

به گزارش ایرنا، سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور سه شنبه شب در آئین گشایش این همایش به نقش جاده ابریشم در تبادل فرهنگ و تاریخ ملل اشاره کرد و افزود: این راه تنها مسیر مبادلات تجاری، اقتصادی نبوده و در آن افکار، اندیشه ها و ادیان نیز در جوامع انسانی و آبادی‌های مسیر انتقال یافته است.
بهروز عمرانی با اشاره به روند انتخاب تبریز به عنوان میزبان برگزاری این همایش، اظهارداشت: پس از طرح موضوع پیشنهاد میزبانی ایران در دومین کنفرانس در چین، برای کنفرانس سوم، طی نشست های معاونین میراث فرهنگی و شورای پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به منظور هم‌افزایی رویداد تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018با میزبانی تبریز برای سومین کنفرانس موافقت شد و محل فعلی کاروانسرای یام اثری با لایه های تاریخی ایرانی و صفوی برای برگزاری آن مورد تایید سازمان قرار گرفت و با حمایت مدیرکل میراث فرهنگی استان به سرانجام رسید.
عمرانی ادامه داد: یکی از طرح های پژوهشی سال جاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با موضوع صنعت بومی ابریشم در ایران حاوی نکته های بسیار برجسته‌ای از حیث توزیع جغرافیایی این صنعت در سطح ایران بود، بطوریکه نوار ساحلی دریای مازندران محل تولید ابریشم و فعالیت‌های نوغانداری، نواحی خراسان در حوزه ابریشم کشی ایفای نقش نموده ابریشم جهت رنگرزی به استان قم ارسال و دست آخر تولید محصول و بافته ها را در سطح وسیع در مراکز شهری و روستایی از کاشان تا تبریز را گزارش می کند.
وی گفت: شایان توجه است که منطقه شمال غرب ایران و به ویژه تبریز در طول تاریخ در زمینه اینگونه مبادلات پیشتاز بوده و شناسایی دهها کاروانسرا از دوره ایلخانی صفوی حاکی از اهمیت تجارت در این منطقه می باشد و این زمینه جغرافیای تاریخی باعث شده که 'بازار تاریخی تبریز' با قدمت بیش از 2هزار سال و تحمل فراز و فرودها و حوادث طبیعی و انسانی همچنان قد افراشته و در سال 1389در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید و هم اکنون سالانه پذیرای تعداد بیشماری گردشگران داخلی و خارجی باشد.
عمرانی در پایان با بیان اینکه کنفرانس بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم، محفلی برای بررسی زوایای تاریخی و فرهنگی این مسیر در میان اندیشمندان و پژوهشگران است، ادامه داد: پرداختن به راه ابریشم سخن از خاطره هزاره‌ها، ارتباط جوامع بشری، منازعات و مساله ها در امتداد شرق و غرب جهان بوده که در این همایش دانشمندان و اساتید به گوشه‌هایی از زوایای پنهان آن اشاره خواهند کرد.
استاندار آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه حیات بشر به علم و فرهنگ و میراث معنوی وابسته است، خاطرنشان کرد: انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی بهانه ای برای معرفی داشته های مادی و معنوی ما شده است.
مجید خدابخش گفت: جاده ابریشم تمدن های شرق و غرب را به هم ربط داده و کشورهای واقع در مسیر این جاده را منتفع کرده است.
وی با اشاره به اینکه در گذشته تنها شیوه ارتباط اندیشه و تجارت همین راه بوده است، گفت: در کنار تبادل کالا اندیشه بشری از طریق همین مسیر منتقل شده است.
وی به مطرح بودن تبریز به عنوان شهر اولین ها اشاره کرد و گفت: 195 سال قبل اولین چاپخانه در شهر تبریز دایر شده و زمینه نشر اولین نشریه و ترجمه کتاب شده است.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بهترین دستاورد تبریز از قرار گرفتن در این مسیر توسعه فرهنگی بوده است، گفت: ایجاد دانشگاه ربع رشیدی 700 سال قبل نشانه این توسعه است.
وی به نقش توسعه فرهنگی تبریز در جلوگیری از استبداد سیاسی اشاره کرد و گفت: این شهر در کنار فرهنگ و هنر، در زمینه تجارت هم رشد کرده و جایگاه ویژه ای در کشور یافته است.
وی کاروانسرای یام را نمونه ای از داشته های معنوی استان دانست و انتخاب این محل برای همایشی بین المللی را ستود.
به گزارش ایرنا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی هم با اشاره به اینکه آثار جاده ابریشم در این منطقه باقی است، گفت: چنین مکان های خود به تنهایی چرایی انتخاب تبریز برای میزبانی این رویداد بین المللی را مشخص می کند.
مرتضی آبدار با تاکید بر احیای شهر تبریز به عنوان شهری کلیدی در جاده ابریشم، یاداوری کرد: تبریز به عنوان مرکز مطالعات جاده ابریشم از سوی جایکا برگزیده شده است.
وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتحت گرشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، گفت: این فرصت تاریخی باعث تحول اساسی در نگرش های گردشگری شد.
وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر 18 درصد ورودی گردشگر خارجی و 42 درصد گردشگری داخلی به استان آذربایجان شرقی افزایش یافت، افزود: به صورت میانگین در مدت یاد شده 65 درصد ظرفیت اقامتی هتل های استان پر بود.
دبیر علمی همایش از ایران با بیان اینکه راه ابریشم فرصت مناسبی برای جامعیت بخشی نگاه اندیشمندان است، گفت: این همایش فرصتی برای توجه سیاسی و اجتماعی در کنار نگاه فرهنگی به این جاده است.
عادل فرهنگی محورهای این همایش را شامل باستان شناسی و حفاضت عنوان کرد و گفت: هر یک از این محورها در عنوان های جانبی بررسی می شود.
وی اعلام کرد: 31 مقاله از ایران و 32 مقاله از خارج کشور برای این همایش انتخاب شد.
دبیر علمی همایش از کشور چین هم با اشاره به اینکه این همایش در شرایط دشوار تحریم ایران برگزار می شود، افزود: تحریم های امریکا موجب ایجاد مشکلاتی برای ایران و دیگر کشورها شده است.
لیانگ رن ژانگ گفت: با این حال همه با هم متحد هستیم تا مطالعات میراث فرهنگی که در ایران انجام می شود ادامه پیدا کند.
وی با اظهار خوشحالی نسبت به برگزاری این همایش در تبریز، اظهارداشت: ارتباط و تبادل کالا و فرهنگ در جاده ابریشم موجب رشد دانش بشری شده و جامعه علمی مدیون ایران به واسطه فراهم کردن این امکان است.
دبیر علمی این همایش از اتریش هم با بیان اینکه برگزاری این همایش فرصت خوبی برای برقراری ارتباط و همکاری های علمی کشورهای واقع در مسیر جاده ابریشم است، نسبت به چاپ مقاله های این همایش اطهار امیدواری کرد .
گابریلا کرست با بیان اینکه میراث فرهنگی متعلق به کشور خاصی نبوده بلکه متعلق به کل بشریت است، خاطرنشان کرد: این رویداد بین المللی پس از 2 دوره برگزاری در چین در تبریز برگزار می شود.
امشب همچنین نمایشگاه عکسی از کاروانسراهای منطقه در محل کاروانسرای یام مرند افتتاح شد.
9916/3071/518

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال