طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می شود

تهران – ایرنا – تارنمای نشریه آمریکایی «آتلانتیک» در مطلبی نوشت: قدرت گرفتن دمکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل «نیروی فضایی» را نامحتمل کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از تارنمای این نشریه، چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک «نیروی فضایی» را در دست بررسی دارد وهیچ کس به اندازه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، در این باره ذوق و شوق ندارد.
اما نتیجه انتخابات میان دوره ای تلاش های دولت را از بین برد. کاخ سفید برای تشکیل این نیرو به مجوز کنگره نیاز دارد و نمی تواند به تنهایی و به طور مستقل آن را عملی کند. نخست، قانونگذاران آمریکایی باید از این طرح حمایت کرده و این حمایت را در قالب قانونی تصویب کنند که منابع مالی و قدرت را در اختیار مقام های دولتی قرار می دهد.
با قدرت گرفتن دمکرات ها در مجلس نمایندگان و بروز دو دستگی در کنگره، احتمالا نیروی فضایی ترامپ هیچگاه زمین را ترک نخواهد کرد.کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا که اخیرا پنتاگون را به بررسی تشکیل نیروی فضایی گماشته بود، به دست دمکرات ها می افتد و نماینده ای که ریاست این کمیته را به دست خواهد گرفت، حامی این طرح نیست.
در انتخابات میان دوره ای آمریکا که در روز سه شنبه (15 آبان) در ایالت های این کشور برگزار شد، دمکرات ها اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوریخواهان کنترل سنا را حفظ کردند.
«آدام اسمیت» نماینده ایالت واشنگتن روز چهارشبه در بیانیه ای گفت: «من با طرح رئیس جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی در زمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویتهای مهم داخلی روبه رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی دانم.»
آتلانتیک در ادامه نوشت: حتی پیش از انتخابات میان دوره ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی از جمله جمهوریخواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. «مک تورن بری» رئیس جمهوریخواه کنونی کمیته نیروهای مسلح از موضع گیری در این باره امتناع کرد و گفت که ترجیح می دهد تا زمان انتشار جزئیات بیشتر از سوی پنتاگون صبر کند. مجلس سنا نیز موضع مشابهی اتخاذ کرده بود.
به نوشته این تارنما، با این وجود، کاخ سفید می گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کند نیز این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.
«آلیسا فرح» سخنگوی «مایک پنس» وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت «دولت با اعضای مجلس نمایندگان و سنا برای ایجاد مسیری قانونی و مالی برای دستیابی به این شاخه جدید از نیروهای مسلح، همکاری می کند. به راه خود ادامه داده و ایده نیروی فضایی آمریکا را به حقیقت تبدیل می کنیم.»
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در 18 ژوئن سال 2018 (28 خرداد 97)، به وزارت دفاع این کشور دستور داد تا در اسرع وقت روند ایجاد نیروی فضایی را به عنوان شاخه ششم نیروهای مسلح آغاز کند.
اروپام**9418**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال