مدیرعامل ایرنا: ایران از قربانیان اخبار جعلی است

تهران- ایرنا- مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: برخی رسانه‌های بین‌المللی عمدا و سهوا اطلاعات غیرواقعی در اختیار مخاطب قرار می‌دهند و این وضعیت باعث شده ایران یکی از قربانیان فیک نیوز (اخبار جعلی) باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدضیاء هاشمی روز یکشنبه در میزگرد تخصصی دومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی با عنوان «تجربه رسانه‌های خارجی در ایران» که در سالن کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، افزود: اخبار و اطلاعات اشتباه بسیاری در مورد ایران در رسانه‌های بین‌المللی منتشر می‌شود.
وی با اشاره به حضور خبرنگاران خارجی در ایران اظهار داشت: این هنر و ارزش رسانه و البته رسالتی است که باید دانش و تجربه خود را به اشتراک بگذارد و خوشحالم که مهمان‌نوازی مردم ایران برای روزنامه‌نگاران خارجی مشهود است.
مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: دانش و سواد رسانه‌ای ضرورتی است که به دانش و قدرت ارزیابی رسانه‌ها و بهره‌مندی حداکثری از قدرت رسانه‌ای کمک می‌کند و خوشحالیم که در جامعه ما این توجه به وجود آمده است.
هاشمی اضافه کرد: در همه مجامع رسانه‌ای که در دنیا برگزار می‌شود و در اجتماعات کارشناسی و مدیریتی که حضور داشتم همواره این توجه وجود دارد که با قدرت‌یابی رسانه‌ها، ضرورت سواد رسانه‌ای در حال رشد است، چرا که خواسته یا ناخواسته رسانه‌ها در جوامع، در حال گسترش روزافزون هستند.
رئیس میزگرد تخصصی «تجربه رسانه‌های خارجی در ایران» یادآور شد: امروز اثر رسانه‌ها در فرهنگ عمومی و خانواده مشهود است و رسانه به بخشی از زندگی تبدیل شده است، به ویژه رسانه‌های دیجیتال که توسعه فزاینده‌ای دارند.
مدیر عامل ایرنا، استفاده از دانش روز و تجربه رسانه‌ای جهان را یک ضرورت دانست و اضافه کرد: خوشبختانه دانش رسانه و ارتباطات در سطح خوبی است اما باید بسیار قوی‌تر باشد.
هاشمی یادآور شد: در کشور ما با توجه به اینکه فرهنگ خبرگیری و خبردهی یک ارزش است، رسانه‌ها نیز جایگاه ارزشمندی دارند و منبع تولید دانش و مبادلات دانش هستند از همین رو از همکاران در رسانه‌های خارجی باید بیشتر استفاده کنیم.
دومین همایش سواد رسانه‌ای با موضوع خانواده با هدف تبیین نقش و جایگاه مهم خانواده در عصر اطلاعات و جامعه شبکه‌ای و تاکید بر رویکردهای آموزشی، شناختی و تربیتی از 19 تا 21 آبان در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است.
فراهنگ**9012** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال