پلوسی:

انتصاب کفیل وزارت دادگستری به زیان قانون اساسی امریکاست

تهران-ایرنا-«نانسی پلوسی» عضو ارشد دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا گفت که انتصاب «متیو ویتاکر» به عنوان کفیل وزارت دادگستری به زیان قانون اساسی این کشور است.

به گزارش شنبه شب ایرنا،پلوسی در گفت وگو با شبکه سی.بی.اس نیوز اظهار داشت: انتصاب چنین فردی به عنوان مقام حقوقی بلندپایه این کشور، زیانی به قانون اساسی و نگرش پایه گذاران کشور ماست.
«جف سشنز» وزیر دادگستری هفته گذشته به خواست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سمتش کناره گیری کرد. ترامپ، ویتاکر را که رئیس ستاد کارکنان سشنز بود به عنوان وزیر موقت دادگستری منصوب کرد.
ترامپ گفته که ویتاکر بر تحقیقات «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت ادعایی روس ها در انتخابات 2016 نظارت کند. سشنز خود را از این پرونده کنار کشیده بود و به همین دلیل معاونش «راد روزنستاین» بر این پرونده نظارت می کرد.
انتصاب ویتاکر به عنوان جانشین سشنز این نگرانی را در میان قانونگذاران آمریکایی ایجاد کرده که شاید وی در روند این پرونده دخالت کند. ستاد انتخاباتی ترامپ در سال 2016 به ارتباط و «تبانی» با روس ها متهم است اما ویتاکر گفته است که «هیچ تبانی» میان ستاد انتخاباتی ترامپ و روس ها وجود ندارد.
پلوسی و برخی مقام های دیگر حزب دموکرات از ویتاکر خواسته اند تا از نظارت بر تحقیقات مولر کناره گیری کند. وی چهارشنبه هفته گذشته توئیت کرد: متیو ویتاکر به دلیل سوابقی که در تهدید به تضعیف تحقیقات در مورد روسیه دارد باید از هرگونه دخالتی در کار مولر پرهیز کند. کنگره نیز باید فورا برای دفاع از حاکمیت قانون و انسجام تحقیقات وارد عمل شود.
شبک**9423**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال