نهاد‌های معاف از مالیات چقدر از دولت بودجه می‎گیرند؟

تهران- ایرناپلاس- سازمان امور مالیاتی کشور، اسامی 10 نهاد انقلابی معاف از مالیات را اعلام کرد. بررسی قانون بودجه سال جاری نشان می‌دهد مجموع حدود هفت هزار میلیارد تومان به 7 مورد از این نهادها اختصاص یافته و سه نهاد نیز بودجه‌ای از دولت نمی‌گیرند.

صبح امروز سازمان امور مالیاتی کشور با صدور بخشنامه‎ای فهرست اسامی نهادهای انقلابی معاف از مالیات را اعلام کرد. بر این اساس، بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام، مرکز خدمات حوزه‎های علمیه، مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعة المصطفی العالمیه از پرداخت مستقیم مالیات معاف شدند. البته مطابق این بخشنامه، این بنیادها و نهادها همچنان موظف هستند مالیات‎های تکلیفی و ارزش افزوده را بپردازند. هفت مورد از این 10 نهاد، به‌طور مستقیم از دولت بودجه سالانه می‌گیرند.

**بودجه دریافتی معافان مالیاتی از دولت

بر اساس قانون بودجه سال جاری، بیش از چهارهزار و هشتصد میلیارد تومان به کمیته امداد امام خمینی(ره) اختصاص پیدا کرده است.

همچنین بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی نیز به‌عنوان دیگر معاف مالیاتی، حدود 118 میلیارد تومان است.

برای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم که از پرداخت مالیات معاف شده 134 میلیارد تومان بودجه تعریف شده است.

به سازمان تبلیغات اسلامی نیز حدود 430 میلیارد تومان بودجه تعلق گرفته است.

از دیگر نهادهای معاف از مالیات، جامعة المصطفی العالمیه است. این نهاد برای آموزش علوم اسلامی به طلاب خارج تشکیل شده است. دولت بر اساس قانون بودجه سال جاری، حدود 305 میلیارد تومان بودجه به این سازمان اختصاص داده است.

به مرکز خدمات حوزه‎های علمیه نیز که در سال 70 به فرمان رهبری برای تأمین رفاه طلاب حوزه‎های علمیه و ارائه خدمات به طلاب غیرشاغل تشکیل شد، در سال جاری، 896 میلیارد تومان اختصاص یافته است.

علاوه براین نهادها، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در فهرست معافان مالیاتی قرار دارد که به آن 110 میلیارد تومان بودجه دولتی تعلق گرفته است. این نهادها در حالی از دادن مالیات معاف شده‌اند که مجموع بودجه‌ای که دولت به آنها اختصاص می‌دهد، حدود هفت هزار میلیارد تومان است.

از این 10 نهاد، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در سال 97 بودجه‌ای از دولت نگرفته‌اند.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال