جهانگیری:

بخش حمل و نقل و مسکن از اولویت های وزارت راه و شهرسازی است

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری گفت: بخش حمل و نقل و مسکن در شرایط عادی و فعلی یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین بخش ها محسوب می شود و انتظار داریم وزارت راه و شهرسازی با جدیت و قاطعیت بیشتر این بخش را در خدمت توسعه کشور قرار دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در مراسم تکریم عباس آخوندی و معارفه محمد اسلامی به عنوان وزیر راه و شهرسازی در سالن اجتماعات این وزارتخانه، افزود: سنت خوبی است که از فرهنگ ایرانی و اسلامی برخاسته است که در دوره خاتمه مسئولیت یک خدمتگزار، از خدمت وی تقدیر می شود.
وی ادامه داد: در شرایط دشوار و پیچیده کنونی با یکی از دستگاه هایی که بیش از مابقی دستگاه ها مورد توجه دشمن قرار دارد روبرو هستیم که دشمن تلاش می کند با چوب لای چرخ گذاشتن کارهای آن باعث نارضایتی عمومی، آسیب به خدمات مورد نیاز و اخلال در امور کشور شود.
معاون اول رییس جمهوری گفت: وظیفه مسئولین این وزارتخانه امروز سنگین تر از گذشته است و انتظار عموم این است که در این مقطع متناسب با شرایط موجود برنامه هایی تهیه و آن را اجرا کنیم که بخش وسیعی از کارها انجام گرفته و مابقی باید در دستور کار قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه دشمن برای مختل کردن بخش های مختلف این وزراتخانه چشم دوخته است، گفت: باید با تدابیر لازم تقویت حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و ما برای کشور در این بخش برنامه های خوبی تدوین کرده ایم.
جهانگیری افزود: شرایط جغرافیایی، همسایگی ایران با 15 کشور و داشتن شبکه ریلی در نقاط مختلف، می تواند ما را در مساله صادرات و واردات کالا کمک کند و شبکه ریلی ما در اقصی نقاط کشور به یکدیگر متصل است.
وی با اشاره به اینکه بندر چابهار هم به شبکه ریلی وصل خواهد شد و این موضوع از اولویت های دولت است، گفت: راه آهن سریع السیر تهران به اصفهان و راه آهن برقی تهران به مشهد جزء مهترین برنامه های دولت است که در شرایط عادی و خطیر امروز به آن نیازمندیم.
معاون اول رییس جمهوری گفت: در بخش هوایی به رغم اینکه دشمنان در صدد ایجاد اخلال هستند، باید بتوانیم ناوگان هوایی خود را تجهیز و هواپیماهای مورد نیاز خود را تهیه کنیم.
جهانگیری اضافه کرد: دشمنان ما از اقدامات ضدانسانی تحریم که بخشی از آن هواپیمایی و قطعات آن را شامل شده استفاده می کنند تا پروازهای هوایی که مردم از آنها استفاده می کنند محروم بمانند تا ایمن انجام نشود، البته با تلاش همکاران در خطوط هوایی در این زمینه اطمینان لازم را به مردم خواهند داد.
معاون اول رییس جمهوری عنوان داشت: حمل و نقل دریایی کشور سالانه ده ها میلیون تن کالا به دنیا صادر و به کشور وارد می کند و باید فعال شود و در این زمینه برنامه های مورد نیاز تدوین شده است و علیرغم اینکه دشمنان اعلام کرده اند کشتیرانی و حتی کشتی ها و هواپیماهای ما را تحریم کرده اند، با اطمینان به مردم می گوییم که می توانیم با کمک مدیران و کارشناسان کاری کنیم که اخلالی در امور به وجود نیاید.
جهانگیری با بیان اینکه بخش حمل و نقل یکی از جدی ترین بخش هاست، افزود: ذینفعان این بخش باید به طور جدی مورد حمایت قرار گیرند و از دغدغه های دولت این بود افرادی که در این بخش به دلیل حساسیت ها مورد توجه قرار نگرفته اند، به آنها توجه شود.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: گفت و گو با کامیونداران و قول هایی که در جهت حل مشکلات به آنها داده شده باید پیگیری شود و کامیونداران هم باید شرایط فعلی کشور را رصد کنند و چند ماهی سختی را تحمل کنیم تا با سرافرازی از آن عبور کنیم. این مساله سبب خواهد شد تا دشمنان بدانند این روش ها جواب نخواهد داد و باید با احترام و گفت و گو وارد عمل شوند.
جهانگیری عنوان کرد: بخش مسکن یکی دیگر از اصلی ترین نیازهای جامعه است و دولت انتظار دارد این وزارتخانه در این بخش سیاستگذاری های دقیقی انجام دهد.
معاون اول رییس جمهوری گفت: بخش مسکن، صنعت، کشاورزی و فعالان و مسئولین این بخش ها 50 الی 60 درصد کار را بر عهده دارند و موتور محرک بیش از سیاست درون بخشی به سیاست برون بخشی بستگی دارد.
جهانگیری با اشاره به اینکه نوسازی واحدهای فرسوده جزء اولویت های دولت است، ادامه داد: سال گذشته در 2 منطقه ای که زلزله شد در یک منطقه که طرح نوسازی صورت گرفته بود و زلزله ای با قدرت بیشتر آمده بود، یک واحد هم تخریب نشد، ولی در برخی روستاها که طرح نوسازی انجام نشده بود به خصوص کرمانشاه، درصد خرابی ها زیاد بود.
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: در آستانه سالگرد زلزله کرمانشاه هستیم و فردا در جلسه هیات دولت با ارائه گزارشی درخصوص نقاط ضعف و قوت آن بحث خواهد شد.
جهانگیری ادامه داد: بافت فرسوده و حاشیه نشینی در دستور کار دولت قرار دارد و رئیس جمهوری با توجه به اینکه در داخل شهرهای مختلف بافت های فرسوده وجود دارد که نیازمند تغییر و تحول هستند، از این ایده حمایت کردند و دستور دادند تا راهکارهای اجرایی پیدا شود و برای این منظور وام هایی با سود 6 و 8 درصد تخصیص دادند و حتی دستور دادند اگر دولت زمینی دارد در اختیار توسعه گران قرار دهد.
معاون اول رییس جمهوری گفت: امیدوارم در دوره مسئولیت آقای اسلامی که از مدیران خوب کشور هستند، همکاران من در این وارتخانه همکاری و همراهی خوبی برای توسعه برنامه های این وزارتخانه داشته باشند.
جهانگیری یادآور شد: دغدغه فعالان و پیمانکاران زیاد است و از دولت طلب دارند، ولی ساز وکارهایی طراحی شده و امیدواریم بخشی از مطالبات آنها پرداخت شود.
معاون اول رییس جمهوری همچنین افزود: آقای آخوندی یکی از اعضای فعال دولت بوده اند که در هر زمینه ای که در دولت بحث می شد، همواره سرزنده در آن مباحث حضور داشتند و در همه امور حضور پررنگی داشتند.
وی اضافه کرد: همه اعضای دولت در تصمیم گیری هماهنگ هستیم، برخی وزیران مسئولیت مشترک دارند و در امور تبادل نظر می کنند، البته فشارهایی بر دولت بوده و است ولی مهم این است که مدیرانی هستیم که باید دل دریایی داشته باشیم. قرار نیست موضوعات کوچک به موج بزرگ تبدیل شود و در جهت آشفتگی مردم باشد.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: مسئولیت گرفتیم تا زندگی مردم را آرام و دغدغه و نگرانی مردم را کم کنیم، البته به معنای این نیست که نگران نیستیم ولی حرف و گلایه از یکدیگر داریم، ولی قرار نیست با طرح برخی مسائل مردم را نگران کنیم.
در این مراسم با اهدای هدایایی از خدمات عباس آخوندی تقدیر شد و حکم انتصاب محمد اسلامی توسط معاون اول رئیس جمهوری به وی اهدا شد.
سیام*1053*3061*1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال