ایجاد زنجیره محصولات کشاورزی در اولویت برنامه ها است

بیرجند - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایجاد زنجیره محصولات کشاورزی یکی از آرزوهای دیرینه ما و در اولویت نخست برنامه های این وزارتخانه قرار دارد.

به گزارش ایرنا، محمود حجتی روز شنبه در حاشیه بازدید از کارخانه تروند زعفران قاینات در جمع خبرنگاران افزود: این کارخانه توسط یک سرمایه گذار محلی به بهره برداری رسیده و در خصوص تامین زنجیره محصول بسیار خوب کار شده است.
وی بیان کرد: یکی از آرزوهای دیرینه ما این بوده که کشاورزی به صورت زنجیره ای و قراردادی باشد که در این کارخانه بیش از 2 هزار کشاورز به صورت قراردادی مشغول به کار هستند که نوید بسیار خوبی است.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: جمع آوری محصولات، فرآوری، بسته بندی، تجهیرات، الزامات و آموزش های مورد نیاز در این واحد فرآوری همه توسط نیروهای بومی انجام می شود تا اقدامات لازم در چارچوب مناسب انجام شود.
وی عنوان کرد: در این واحد، بسته بندی بسته های یک دهم گرم زعفران به سفارش بلژیک انجام می شود که حدود 200 هزار بسته به این کشور صادر خواهد شد.
حجتی افزود: یکی از آرزوهای دیرینه ما تولید و بسته بندی زعفران برای نیاز مصرف کننده واقعی است که در این واحد تولیدی این مهم فراهم شده و با برند این مجموعه بسته بندی نهایی در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.
وی ادامه داد: این عامل سبب ایجاد اشتغال ارزش افزوده برای کشور و از افتخارات ملی ما است که اینچنین کارآفرینانی داریم و تجهیزات در ارتباط با کنسانتره زعفران نیز بسیار مهم است که به صورت مستقیم از استان صادر می شود که امید است روزی صنعت داروسازی نیز از محصولات زعفران بهره مند شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در زمان حاضر محصولات متنوعی از جمله آدامس ها، کرم ها و سایر موارد در این کارخانه تولید می شود که به همه مسئولان به ویژه کارآفرین مجموعه تبریک می گوییم که توانستند با ابتکار و خلاقیت این مهم را به این مرحله برسانند.
وی تاکید کرد: برای گسترش این کارخانه در خراسان جنوبی همانطور که قدم اول و مسیر سخت و ناپیموده توسط مسئولان و کارآفرینان محلی برداشته به نظر می رسد کار سختی نباشد.
حجتی با بیان اینکه برای توسعه این کارخانه تسهیلات در اختیار کارآفرین قرار می گیرد گفت: یکی از مشکلات این کارخانه نیز منابع تسهیلاتی بود تا کشاورزان بیشتری را زیر پوشش قرار داده و اشتغالزایی بیشتری داشته باشد.
وی با اشاره به ناشناخته بودن محصولات کارخانه تروند زعفران قاین گفت: مسئولان باید در جهت معرفی و بازاریابی محصولات در کشور بیشتر تلاش کنند.
حجتی تاکید کرد: در این زمینه صدا و سیمای خراسان جنوبی موظف است برای معرفی این محصول با جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان همکاری کنند.
وزیر جهاد کشاورزی ظهر روز گذشته (جمعه) به منظور بهره برداری و بازدید از طرح های بخش کشاورزی خراسان جنوبی وارد این استان شد و به همراه هیاتی از مدیران ارشد این وزارتخانه مورد استقبال معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی قرار گرفت.
وی پس از ورود به بیرجند از مزرعه پرورش گل رز هزاردستان بازدید کرد که یک هکتار سطح زیرکشت گل رز به روش هیدروپونیک دارد و در این گلخانه، گل رز هلندی در 15 رقم و 10 رنگ کشت می شود.
حجتی همچنین ضمن بازدید از مجتمع کشت و صنعت سربیشه به منظور افتتاح آبیاری زیرسطحی 72 هکتاری اسماعیل آباد به شهرستان نهبندان سفر کرد.
بازدید از مزرعه خارشتر شرکت پیوند خاوران به عنوان نخستین مزرعه الگویی در سطح کشور در شهرستان قاینات، بازدید از کارخانه تروند زعفران، افتتاح پروژه آبیاری تحت فشار شرکت سهامی زراعی اسلام آباد قاین و بازدید از شرکت سهامی زراعی خضری از جمله برنامه های وزیر جهاد کشاورزی در دومین روز سفر به خراسان جنوبی است.
محمود حجتی همچنین امروز ( شنبه) با سفر به شهرستان های فردوس و بشرویه به ترتیب از پروژه های پرورش بز سانن و پروژه های آبخیزداری صندوق توسعه ملی بازدید می کند.
افتتاح همزمان پروژه تجهیز و نوسازی اراضی در سطح 800 هکتار و بازدید از کارخانه سبزی خشک کنی و تولید عرق های اکسیر طبس از برنامه های آخرین روز سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خواهد بود.
خراسان جنوبی 149 هزار و 130 هکتار اراضی زراعی و باغی زیر کشت آبی و دیم دارد. از مهمترین محصولات این استان مرزی و کویری می توان به زرشک، زعفران، عناب، پنبه، پسته، بادام و گل نرگس اشاره کرد.
7557 * 6054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال