در حاشیه چهارمین جشنواره ملی گیاهان دارویی،

48 طرح فناورانه حوزه گیاهان دارویی رونمایی می شود

تهران– ایرنا– دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی که 21 ابان برگزار می شود، گفت: در حاشیه آن از 48 طرح فناورانه جدید در حوزه گیاهان دارویی رونمایی می شود.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتر محمد حسن عصاره روز شنبه در نشست خبری «چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی)» با بیان اینکه این جشنواره از 21 تا 24 آبان ماه جاری در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود، نمایشگاه محصولات گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی، جشنواره دانش آموزی، سلامتکده طب ایرانی (سنتی)، فن بازار (نوآوری های صنعت گیاهان دارویی) و نمایش گیاهان زنده(هربراتوم) را مهمترین بخش های این جشنواره نام برد.
وی تصریح کرد:در چهارمین جشنواره ونمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی) حدود 170 شرکت دانش بنیان، 550 شرکت خلاق و 110 استارتاپ تحت عنوان فناوری های در حال توسعه حضور خواهند داشت.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: در در حاشیه برگزاری چهارمین جشنواره ونمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی)، با حضور مسئولان مرتبط از 48 طرح فناورانه جدید در حوزه گیاهان دارویی که پروسه صنعتی شدن را می گذرانند رونمایی می شود.
عصاره همچنین بیان کرد: در حال حاضر 551 شرکت خصوصی در زمینه گیاهان دارویی زمینه فعالیت می کنند که هنوز به مرحله دانش بنیانی نرسیده اند؛ این درحالی است که تعداد شرکت های خصوصی در سال 1391 حدود 200 شرکت بوده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین در ادامه تصریح کرد: در چهارمین جشنواره ونمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی)، 5 هزار و 82 محصول در این حوزه برای بازدید عموم عرضه می شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه، جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی) بصورت دو سالانه برگزار می شود، دلیل این امر را زمان بر بودن تشخیص و شناسایی شرکت های جدید و فناوری های نوظهور در این حوزه عنوان کرد.
وی همچنین یکی دیگر از بخش های چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی) را برگزاری جشنواره دانش آموزی عنوان کرد و با اشاره به راه اندازی این جشنواره در سال 1395 همزمان با سومین دوره نمایشگاه گیاهان دارویی گفت: در جشنواره امسال 170 طرح فناورانه دانش آموزی دارای محتوای مناسب انتخاب شده است که با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در جشنواره امسال حداقل 8 طرح از سوی اسپانسرها با اعطا بورسیه و پرداخت هزینه های تحصیلی مورد حمایت و تشویق قرار خواهند گرفت.
وی با اشاره به اینکه، در سال 1395 حجم قراداد منعقده شرکت های دانش بنیان در سومین دوره از نمایشگاه گیاهان دارویی هشت میلیارد تومان بوده است، تصریح کرد: تاکنون 25 میلیون دلار صادرات محصولات دانش بنیان در این حوزه داشته ایم عصاره همچنین گفت: مطابق با آخرین آمار میزان صاردات فرآورده های گیاهان دارویی 30 تا 40 میلیون دلار و صادرات محصولات گیاهان دارویی نیز همچون زعفران، زیره، شیرین بیان صمغ های گیاهی و حنا به سایر کشورها نیز حدود 520 میلیون دلار بوده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین تصریح کرد: این ستاد در تلاش برای راه اندازی پالایشگاه فرآوری گیاهان دارویی در شهر گلپایگان با ظرفیت ۲۵۰۰ تن ماده اولیه استاندارد با سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد تومانی است که زیرساخت های اولیه آن آماده شده است.
عصاره ادامه داد: برای راه اندازی پالایشگاه فرآوری گیاهان دارویی با یک مشاور خارجی همکاری داریم که البته تجهیزات مورد نیاز این پالایشگاه در قالب ۲۰ کانتینر وارد کشور شده است که این پالایشگاه بهمن ماه سالجاری به بهره برداری خواهد رسد.
وی در ادامه یادآور شد: جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی) در سال 1391 و پس از فرمایشات روشنگرانه رهبر معظم انقلاب در خصوص نقش گیاهان دارویی در ایجاد دریچه جدید در اقتصاد و اشتغالزایی وارد نظام برنامه ریزی کشور شد و نقشه آن نیز در سال 1393 رونمایی شد.
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه اظهارکرد: در واقع ایرانیان در طول تاریخ برای گیاهان دارویی و طب سنتی و کاربرد آن در حوزه سلامت نقش بالایی قائل بوده اند و در حال حاضر با ورود این بخش به صنعت بسیاری از صنایع علاقمند به توسعه آن هستند.
وی همچنین اظهارکرد: هم اکنون تعداد 17 دانشگاه علوم پزشکی در کشور در حوزه موضوع طب سنتی فعالیت می کنند و این نشانگر آن است که کشورمان به صورت علمی و آکادمیک با طب سنتی و گیاهان دارویی برخورد کرده است.
«چهارمین جشنواره ونمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی وطب ایرانی(سنتی)» در روزهای 21 الی 24 آبان ماه سال جاری در محل مصلی امام خمینی(ره) تهران با حضور شرکت های دانش بنیان، خلاق، فناوری و دارای فعالیت تولیدی قابل قبول و نیز مراکز پژوهشی فعال در این حوزه برگزار می شود.
علمی ** 1836 **2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

موضوعات مرتبط