در نشست خبری مشترک با وزرای آمریکایی

چین بر حفظ و ادامه برجام تاکید کرد

نیویورک- ایرنا- عضو ارشد حزب کمونیست چین در نشست مشترک خبری با طرف های آمریکایی بر حفظ و ادامه برجام که تامین کننده صلح و امنیت منطقه است، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یانگ جیچی روز جمعه این مطلب را در نشست مشترک خبری با مایکل پمپئو وزیر خارجه و جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا و همچنین وی فنگه وزیر دفاع چین مطرح کرد.
این نشست خبری پس از مذاکرات دو جانبه در محل وزارت خارجه آمریکا برگزار شد.
عضو ارشد حزب کمونیست چین با بیان اینکه چین یک جامعه سوسیالیستی است، گفت: هر کاری را برای زندگی بهتر مردم چین، برطرف کردن مشکلات جوانان و تلاش برای ادامه روند اصلاحات و آزادی متعهد هستیم و آن را تحکیم مسیر صلح آمیز توسعه می دانیم.
جیچی با تاکید بر اینکه اختلافات و مسائل حساس باید به شیوه ای سازنده بین چین و آمریکا حل شود، به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره تایوان اشاره کرد و گفت: چین حاکمیت و قلمروی خود را حفظ خواهد کرد و به سیاست اساسی چین واحد معتقد است.
وی از آمریکا خواست تا سیاست چین واحد را به رسمیت بشناسد و درباره وضعیت خاورمیانه به خصوص توافق هسته ای ایران تاکید کرد که بسیار مهم است این توافق حفظ شده و اجرای آن ادامه یابد.
عضو ارشد حزب کمونیست چین بار دیگر درباره اختلاف نظر خود با آمریکا درباره تایوان گفت: تایوان بخش جدایی ناپذیر چین است و ما به حاکمیت و حراست از قلمروی چین اهمیت می دهیم.
جیچی همچنین به مساله حقوق بشر در چین اشاره کرد و گفت: ما اقدامات زیادی را برای ارتقای جامعه و توسعه پایدار آن انجام داده ایم. ما همچنین اقدامات قانونی در مبارزه با جرایم امنیتی به کار گرفته ایم تا امنیت ملی و اموال و زندگی مردم را حفظ کنیم و امیدواریم که آمریکا که به موضوعات داخلی احترام بگذارد.
وی تاکید کرد بر این باوریم که هیچ کشوری نباید به دنبال بهانه ای برای حضور و دخالت نظامی در منطقه داشته باشد که این به نفع منافع ملی ما نیست بلکه به نفع کشورهای دیگر هم نیست. هیچ مساله ای برای عبور و مرور کشتی ها در آبهای آزاد وجود ندارد اما نباید بهانه ای برای حضور اقدامات نظامی شود.
وی همچنین درباره روابط اقتصادی و جنگ تجاری آمریکا با چین گفت: در چهار دهه گذشته، چین 700 میلیون نفر را از فقر نجات داده و تقریبا 1.400 میلیارد نفر در چین زندگی بهتری دارند، در سال های پس از بحران اقتصادی دیدیم که چین با رشد اقتصادی روبرو بوده و الان چین سومین کشور اهدا کننده بودجه به سازمان ملل و دومین تامین کننده بودجه صلحبانی است.
جیچی ادامه داد: چین نسبت به استانداردهای روابط بین المللی و منشور سازمان ملل متعهد است تا دوستی و همکاری را با کشورهای جهان برقرار کند، روابط تجاری و اقتصادی ما متقابل است و روابط چین و آمریکا منابع جهانی را به شیوه ای کارآمدتر تخصیص می دهد.
این مقام چینی اظهار کرد: این تجارت باعث صرفه جویی سالانه 850 دلار برای هر خانوار آمریکایی و ایجاد 6 میلیون شغل شده است، مسایل موجود در روابط تجاری و اقتصادی ما در نتیجه ساختارهای مختلف اقتصادی است و این مسایل از طریق گفت و گو حل شدنی است.
جیچی اضافه کرد: یک جنگ تجاری فقط منجر به آسیب رساندن به هر دو طرف و اقتصاد جهانی خواهد شد، چین راه گفت و گو را باز نگهداشته است، درها به روی مذاکرات همچنان باز خواهند ماند. امیداورم این روابط اقتصادی ما ادامه داشته باشد و خیلی زود راه حل مورد توافق دو طرف پیدا شود.
وی با یادآوری چهلمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین دو کشور، اظهار کرد: مردم چین و آمریکا حس دوستی را نسبت به هم دارند و شخصا فکر می کنم دوستی ما احساس عمیقی در قلب مردم دو کشور دارد؛ این موجب احساس رضایت برای مردم هر دو کشور خواهد بود.
عضو حزب کمونیست چین تاکید کرد: ما باید ثابت کنیم که پس از اظهارات و سخنان مقامات دو کشور، توانسته ایم راه درستی پیدا کنیم و امیدوارم در چهل سال آینده با تلاش های مبتنی بر هماهنگی روابط چین و آمریکا، منافع بیشتری را به مردم خود و جهان ارائه دهیم.

**پمپئو
وزیر خارجه آمریکا هم در این نشست خبری با اشاره به دیدار ترامپ و شی گفت: تبادل نظر امروز برای هماهنگی برای دیدار دو مقام در حاشیه نشست گروه 20 است که در آینده نزدیک برگزار خواهد شد.
پمپئو افزود: همانگونه که ترامپ گفته است روابط آمریکا و چین منصفانه، متقابل و محترمانه خواهد بود.
وی مذاکره با مقامات چینی را سازنده و فرصت خوبی برای حل مشکلات موجود در روابط دو جانبه دانست و ادامه داد: حتی با وجود اختلافات مهمی که با آن روبرو هستیم، همکاری های دوجانبه میان کشورها در بسیاری از مسائل مهم ضروری است.
وزیر خارجه آمریکا به اهمیت ادامه همکاری ها برای خلع سلاح کامل و تایید شدنی کره شمالی اشاره کرد و گفت: این به معنی آن است که فشار را از طریق ادامه اعمال سختگیرانه و اجرای تمام قطعنامه های شورای امنیت حفظ کنیم.
پمپئو خاطرنشان کرد: همکاری چین و اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد به دستیابی به یک پیشرفت معنی دار در این مسئله مهم هسته ای منجر می شود.
وزیر خارجه آمریکا همچنین اظهار کرد درباره ایران هم با طرف های چینی مذاکره کرده است و گفت مایلم چین به مساله موشک های بالستیک و آنچه که او رفتارهای بدخواهانه ایران دانست، توجه کند.
پمپئو در ادامه سیاست های فشار بر کشورها و شرکت ها به منظور اعمال تحریم های یکجانبه خود، افزود امیدواریم با دولت چین، شرکت های انرژی چینی در این زمینه همکاری کنیم که صادرات نفت ایران را به عنوان یک جزء حیاتی این کمپین به صفر برسانیم.
وزیر خارجه آمریکا همچنین از فعالیت های ارتش چین در دریای چین جنوبی ابراز نگرانی کرد و گفت: با توجه به روابط قوی خود با تایوان، فشار بر چین را ادامه می دهیم و تکرار می کنم سیاست ما در این زمینه تغییر نکرده است.
پمپئو افزود: ما نگران تلاش های روز افزون چین بر اعمال فشار در دیگر فضاهای بین المللی تایوان هستیم.
وی همچنین به سرکوب گروه های مذهبی بودیسم، مسیحی و 800 هزار مسلمان چینی اشاره کرد و از دولت چین خواست تا به حقوق این اقلیت ها احترام بگذارد.
وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه به دنبال جنگ سرد با چین نیستیم، اظهار کرد از دولت چین می خواهمی برای اطمینان از انصاف و حمایت از رفاه و امنیت مردم آمریکا و چین مسئولانه رفتار کند و امیدوارم این نشست به نتایج ملموسی در دیدار ترامپ و شی در آینده نزدیک برسد.

**متیس
وزیر دفاع آمریکا هم در این نشست خبری استراتژی امنیت ملی آمریکا را به معنای خصومت با دیگران ندانست و گفت: ما همکاری کشورهای اقیانوس آرام را به رسمیت می شناسیم که در راستای منافع مردم دو کشور است.
جیمز متیس با اشاره به اظهارات پمپئو درباره عاری سازی کره شمالی از سلاح اتمی، افزود: تمایل مشترک ما دستیابی به خلع سلاح کامل و تایید شدنی کره شمالی است که مطابق با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است که به اتفاق آرا تصویب شد.
وی با بیان اینکه همه کشتی ها و هواپیماهایی که در دریای چین جنوبی حضور دارند و تمرین ها و عملیات های ما بر اساس قوانین بین المللی است، بار دیگر بر حضور نظامی آمریکا در این منطقه تاکید کرد و گفت: آمریکا در هرجایی که لازم بداند بر اساس قوانین بین المللی حضور می یابد.

**وزیر دفاع چین
وی فنگه وزیر دفاع چین هم در این نشست خبری نتوانست به اختلافات با آمریکا اشاره نکند و با بیان اینکه ما هیچ گاه به دنبال ایجاد هژمونی در منطقه نیستیم، گفت: چین به دنبال توسعه صلح و امنیت بین المللی است و نیروهای چینی در برابر هرگونه فعالیت جدایی طلبانه به شدت ایستادگی می کنند.
وی با تاکید بر اینکه چین همواره از حاکمیت و قلمرو خود حفاظت می کند، افزود: چین همیشه روابط خود را با ایالات متحده با صمیمیت دنبال می کند و انتظار دارد که ایالات متحده در مورد نگرانی های اصلی خود به حاکمیت چین احترام بگذارد.
وزیر دفاع چین همچنین بر جدایی ناپذیر بودن تایوان از چین تاکید کرد.
اگرچه نشست امروز وزیران خارجه و دفاع آمریکا با مقامات چین بخش آداب دیپلماتیک داشت و دو طرف این مذاکرات را سازنده و مثبت دانستند اما اظهارات آنها به خصوص درباره برجام، حضور نظامی آمریکا در دریای چین، حقوق بشر، روابط اقتصادی و تجاری و همچنین تایوان و سیاست چین واحد اختلافات فاحش داشتند.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر