معترضان اردنی خواستار لغو خرید گاز از رژیم صهیونیستی شدند

تهران- ایرنا- اردن عصر جمعه شاهد اعتراض گسترده مردم این کشور به خرید گاز از رژیم صهیونسیتی بود و معترضان با حمل دست نوشته هایی، خواستار لغو قرارداد واردات این ماده سوختی از رژیم صهیونیستی شدند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، این راهپیمایی با هماهنگی سندیکاها و اتحادیه های مختلف اردن در اعتراض به اقدام دولت امان برای خرید گاز از رژیم صهیونیستی و با شعار «پس از باقوره و الغمر، زمان لغو قرارداد خرید گاز از اسرائیل است»، برگزار شد.
شرکت ملی برق اردن سال 95 (سپتامبر 2016) قراردادی به ارزش 10 میلیارد دلار با 'اسرائیل' برای واردات گاز از میدان دریایی 'لویاتان' در فلسطین اشغالی امضا کرد که طبق آن قرار است امان حدود 45 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به مدت 15 سال از فلسطین اشغالی وارد کند.
هرچند طرف دولت اردن در این قرارداد، یک شرکت آمریکایی موسوم به 'نوبل انرژی' است اما مجری اصلی امان، رژیم تل آویو است و سود آن نیز به این رژیم و جامعه صهیونیستی می‌ رسد.
شرکت کنندگان در این راهپیمایی اعلام کردند که لغو قرارداد اجاره مناطق «الباقوره» و «الغمر» در مسیر درست قرار دارد، اما این یک گام کوچک در برابر واقعیتی تلخ است که بسرعت به سوی وابستگی بیشتر اردن به 'اسرائیل'، هدر رفتن منابع مالی، امنیت و آینده شهروندان اردنی، اقدامی در مسیر خسارت به اقتصاد کشور و در راستای حمایت از تروریسم تل آویو است.
این سندیکا در بیانیه پیشین خود اعلام کرد: پس از آن که فشار افکار عمومی منجر به آن شد که مقام های اردنی در صدد لغو اجاره مناطق الباقوره و الغمر به اسرائیل شوند، زمان آن فرا رسیده تا فشارها افزون شود و قرارداد خرید گاز از دشمن صهیونیستی لغو گردد؛ قراردادی که میلیون ها دلار پول مالیات دهندگان اردنی را به هدر می دهد و موجب وابستگی امان به رژیم صهیونیستی و حمایت از آن می شود.
این تظاهرات گسترده در حالی برگزار شد که «عبدالله دوم» شاه اردن هفته گذشته در کاخ سلطنتی و در میان شماری از شخصیت های سیاسی اعلام کرد: مدت معاهده صلحی که در سال 1994 میلادی با اسرائیل برای اجاره دو منطقه الباقوره و الغمر امضا شده بود، به پایان رسیده و تل آویو باید این اراضی را به ما بازگرداند.
دولت اردن در سال 1994 با رژیم صهیونیستی معاهده صلح موسوم به «وادی عربه» امضا کرد که با وجود عقب ‌نشینی صهیونیست‌ ها از مناطق مورد منازعه، با گذشت 25 سال هنوز حاکمیت اردن بر تمامی این مناطق ناقص مانده است.
پس از امضای معاهده یاد شده، تاکنون منطقه الباقوره در شمال اردن در سیطره رژیم صهیونیستی قرار دارد و این رژیم مدعی مالکیت بر این مناطق واقع در جنوب بحرالمیت است.
در این توافق، حق بهره‌ برداری از الغمر با موافقت اردن به مدت 25 سال به رژیم صهیونیستی داده شد که در صورت اتمام این مدت، چنانچه هیچ یک از دو طرف خواستار اتمام آن نشود، قرارداد به صورت خودکار تمدید خواهد شد.
شبس***9363**1488

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال