تحلیل گر ترک در مصاحبه با ایرنا:

تحریم ها ملت ایران را هدف گرفته است/ ترامپ دروغ می گوید

آنکاراـ ایرناـ پرفسور مصطفی تورکش تحلیل گر ترک مسائل خاورمیانه « دونالد ترامپ »رئیس جمهوری آمریکا را دروغگو و پوپولیست توصیف و تاکید کرد: ادعای دولتمردان آمریکایی مبنی بر اعمال تحریم ها فقط با هدف فشار بر دولت ایران، دروغی بیش نیست چرا که آنها ملت ایران را نیز هدف گرفته اند.

این تحلیل گر مشهور ترک تحت فشار قرار دادن دولت و ملت، کاهش حمایت ایران از مقاومت و حزب الله لبنان، ایجاد آرامش برای اسراییل و حتی دور کردن فکر حمله نظامی به ایران از اذهان متوهم مقامات رژیم صهیونیستی را از جمله مهمترین اهداف تحریم های واشنگتن برشمرد.
وی با اشاره به ادعاهای ترامپ مبنی بر اعمال تحریم های سنگین برای مجازات دولت ایران، افزود: رییس جمهوری آمریکا یک رجل سیاسی نبوده بلکه فرزند بازار سرمایه داری آمریکا است و به خوبی می داند که اعمال فشار اقتصادی علیه کشوری، نه فقط دولت بلکه آحاد مردم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد اما وی به دروغ و برای فریب افکار عمومی (داخلی و خارجی) چنین سخنان پوپولیستی را بر زبان جاری می کند.
تورکش عربستان، رژیم صهیونیستی، مصر و امارات را از جمله حامیان منطقه ای آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران خواند و اظهار کزد: اینکه نتایج اعمال این تحریم چگونه خواهد بود، مشخص نیست اما به باور من، دولت ایران تجربه گرانبهای اداره کشور طی دوران تحریم را دارد و همچنین آمادگی لازم برای مقابله با فشار مجدد آمریکا را از ماه ها قبل فراهم کرده است.
وی ادامه داد: ایران از این تحریم ها ممکن است متضرر شود چرا که بعضی از شرکت های تجاری اروپایی به رغم مخالفت دولت های متبوع خود با تحریم آمریکا، از ایران خارج شده اند اما با همه این اوصاف، آمریکایی ها قادر به تسلیم کردن ایران نخواهند شد چرا که حکومت ایران با داشتن تجربه قبلی، به طرق گوناگون به صادرات نفت و محصولات خود ادامه خواهد داد و بی گمان نباید کمک روسیه به ایران در این مسیر را نادیده گرفت.
این استاد مشهور علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه خاورمیانه شهر آنکارا در تشریح تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران بیان کرد: توافق نامه هسته ای با ایران(برجام)، سندی بین المللی است که توسط اعضای شورای امنیت سازمان ملل و ایران امضاء شده اما ترامپ برخلاف قوانین حقوقی بین المللی از آن خارج شد و البته در گذشته نیز آمریکایی ها سابقه چنین اقداماتی به ویژه در خصوص تحریم ها علیه کوبا را داشتند.
وی ممانعت از گسترش نفوذ ایران در منطقه و تضعیف حمایت ایران از حزب الله لبنان را از جمله اهداف دیگر آمریکا در تحریم ها دانست و اظهار کرد: حضور ایران در سوریه بی گمان به تقویت موضع حزب الله در لبنان کمک می کند و البته آمریکایی ها را هم نگران کرده چرا که به باور آنها، روند گسترش نفوذ ایران در سوریه، تهدیدی علیه اسراییل است.
وی ادامه داد: آمریکایی ها همه تلاش خود را برای سرنگونی دولت سوریه و خروج نیروهای ایرانی از سوریه کردند اما موفق نشدند و امروز تلاش می کنند تا با اعمال تحریم، به تضعیف درآمد ایران و در نتیجه کاهش نفوذ این کشور در سوریه بپردازند.
این تحلیل گر مسائل خاورمیانه، تاکید کرد: اتخاذ تدابیری منطقی از سوی مقامات تهران و برقراری روابط مستحکم با همسایگان، می تواند تهدید تحریم را به فرصت تبدیل کرده و موجب تقویت تولید و اقتصاد داخلی و منطقه ای ایران شود.
وی استفاده از پول ملی به جای دلار در مبادلات تجاری را از جمله ابزارهای خنثی سازی تحریم های آمریکا برشمرد و گفت: کشورهای منطقه و به ویژه کشورهایی که به آغوش آمریکا نرفته اند، امروز باید با همکاری یکدیگر به تقویت استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری بپردازند تا آرام آرام وابستگی به دلار کاهش یابد و تجارتی غول آسا بدون تبادل حتی یک سنت در منطقه رواج پیدا کند.
این استاد دانشگاه بین المللی خاورمیانه، صداقت کشورها برای استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری بین المللی را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: رفتار بعضی کشورها در خصوص همراهی با ایده استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری باید امیدوار کننده باشد چرا که آنها در زمان نیاز، به این کار مبادرت ورزیده و زمانی دیگر طفره می روند.
به گزارش ایرنا، 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال خروج این کشور از برجام را اعلام کرد، اما بلافاصله کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چند جانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست نخواهد یافت و اکنون بر خلاف تحریم های اعمال شده قبلی علیه ملت ایران تنها تر از هر زمان دیگر است.
به دنبال این اقدام ترامپ کشورهای اروپایی اعلام کردند که به دنبال ساز و کاری برای ادامه مبادلات اقتصادی با ایران هستند و مقامات دولت ترکیه هم اعلام کردند که آمریکا را در اعمال تحریم علیه ایران همراهی نخواهند کرد.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه سه روز پیش در نشست اعضای حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران با انتقاد از اجرای دور دوم تحریم واشنگتن افزود: نمی خواهیم در یک دنیای امپریالیست زندگی کنیم.
وی این تحریم ها را نادرست خواند و افزود: ترکیه در اجرای تحریم های اعلام شده علیه ایران، با آمریکا همراهی نخواهد کرد.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز که به ژاپن سفر کرده بود، سه شنبه گذشته در مصاحبه با خبرنگاران در مرکز مطبوعات ملی ژاپن مجازات مردم ایران با استفاده از حربه تحریم را ناعادلانه و غیرمنصفانه خواند و گفت: تحریم آمریکا علیه ایران نتایج خاصی نخواهد داشت.
وی با بی نتیجه خواندن تحریم آمریکا علیه ایران، گفت و گوی معنادار را موثرتر از تحریم‌ دانست و این امر را موضع اصولی ترکیه اعلام کرد.
این مقام بلندپایه ترکیه همچنین تلاش برای منزوی کردن ایران را کاری غیرعاقلانه و خطرناک دانست و تاکید کرد: دستیابی به سازش عاقلانه تر از تحریم است و معتقدیم که این تحریم های یکجانبه کشورهای همسایه و بیشتر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر ترک، تحریم اخیر آمریکا علیه ایران را سیاسی و بی نتیجه خواند و گفت: وقتی آمریکا به دلایلی یک کشور را تحریم می کند، ترکیه نمی تواند از منافع خود در پی اعمال این تحریم ها صرف نظر کند.
وی افزود: در تحریم های آمریکا علیه ایران، دولت آنکارا نمی تواند از منافع خود چشم پوشی کند و در این زمینه حفظ منافع ملی ترکیه، در اولویت قرار دارد.
چند روز پیش 'رخسار پکجان' وزیر تجارت ترکیه هم اعلام کرد که به رغم تحریم آمریکا علیه تهران، در 9 ماه سال جاری روابط تجاری ایران و ترکیه افزایش یافته و به رقم 7.4 میلیارد دلار رسیده است.
خاورم/ * 1905 **1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال