ادامه واکنش ها در لبنان به تحریم های آمریکا علیه ملت ایران

بیروت-ایرنا-چهار روز پس از آغاز دور تازه تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت ایران واکنش ها به این رویداد در لبنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران از روز دوشنبه 14 أبان در حالی آغاز شد که چندی پیش از آن نیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تشدید تحریم های این کشور علیه حزب الله لبنان-مصوب کنگره-را به امضا رساند.
بسیاری از گروه ها در لبنان، تحریم های آمریکا علیه ایران و حزب الله را ظالمانه توصیف کردند.
در همین حال موضوع پیامدهای احتمالی این تحریم ها بر فضای لبنان یکی از موضوعات مورد بحث در محافل سیاسی و رسانه ای این کشور بوده است.
رهبران دو حزب «رابطه شغلیه و جریان مقاومت اعراب و عدالت اجتماعی» در بیانیه مشترک تحریم‌های آمریکا بر ایران را تجاوز آشکار بر ایران خواندند و آن را محکوم کردند. در این بیانیه تاکید شد که تحریم‌ها تجاوز به توافقنامه های بین‌المللی و نشانگر طبیعت استعمار سیاست‌های آمریکا است.
«جنبش امت» هم به طرف‌های عربی حامی و معتمد به این تحریم ها هشدار داد که خشم بر محور مقاومت و ممانعت را گسترش می‌دهد.
این حزب در بیانیه‌ای تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از روزی که در انقلاب خود پیروز شد تحت تاثیر تحریم ها و فشارهای امپریالیسم قرار گرفته است و این مساله نتوانست این کشور را ضعیف کند و از کمک آن به نیروهای مقاومت و آزادی کاهش دهد.
این بیانیه اشاره کرد که دور جدید هدف قرار دادن ایران شکست خواهد خورد و فردا این حقیقت ظاهر خواهد شد.
پیش از این نیز «جنبش خلق»، حزب «توحید عربی» و «جبهه عمل اسلامی» در بیانیه هایی جداگانه ضمن محکوم کردن تحریم های آمریکا، آن را ظالمانه توصیف کردند.
از سوی دیگر «ریاض سلامه» رئیس کل بانک مرکزی لبنان در گفت و گو با روزنامه «المستقبل» در مورد تحریم‌های جدید آمریکا بر ایران و بازتاب محتمل آن بر لبنان گفت: لبنان تمام چارچوب های قانونی و تنظیمی برای حمایت از نظام مالی خود و روابط با بانک‌های مختلف را دارد.
وی افزود: در اصل روابط مالی بانکی ما با ایران بسیار محدود است و بنابراین ما نیاز به طرح‌های جدید در این خصوص نداریم.
سلامه همچنین تاکید کرد که لبنان به قوانین بین‌المللی در مورد آنچه دولت آمریکا در روز های اخیر صادر کرد، پایبند است.
«هنری حلو» نماینده مجلس از فراکسیون «گردهمایی دموکراتیک» وابسته به حزب «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» ابراز نگرانی کرد که تحریم‌های جدید آمریکا بر ایران تاثیرات غیر مستقیم بر لبنان داشته باشد. وی اشاره کرد که این مساله ممکن است قیمت نفت را به 100 تا 120 دلار افزایش دهد و کسری بودجه لبنان را گسترش خواهد داد.
«هنری شدید» نماینده مجلس وابسته به حزب «جریان المستقبل» به رهبری «سعد الحریری» بعید دانست که تحریم‌های آمریکا بر ایران تاثیرات بزرگی بر اقتصاد لبنان داشته باشد، به‌خصوص حجم تبادل تجاری لبنان و ایران کم است.
وی افزود: بزرگترین و خطرناکترین تاثیر ایران بر لبنان سیاسی است و امیدوار هستیم حزب‌الله با حکمتی که دارد با تحریم ها برخورد کند تا بر جامعه لبنان تاثیر گذار نباشد.
«جورج عقبص» نماینده حزب مسیحی «الکتائب» در مجلس هم گفت: تحریم‌های آمریکا در مرحله حساسی تصویب شده است.
وی ابراز نگرانی کرد که وضعیت اقتصادی بد در لبنان بیشتر و باعث تنش‌های سیاسی شود که نتیجه آن ادامه تاخیر در روند تشکیل دولت باشد.
این نماینده پارلمان لبنان افزود که بنابر ارتباط یک گروه لبنانی به کشمکش‌ها در منطقه لبنان باید منتظر بازتاب چنان مسائلی باشد.
ترامپ 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
دور دوم تحریم های فراگیر و ظالمانه آمریکا علیه ایران از دوشنبه 14 آبان آغاز شد.
آخرین خبرها حاکی هستند که آمریکا تاکنون مجبور شده است دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.
خاورم**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال