به دلیل صدور دستور قتل خاشقچی ؛

آمریکا در صدد اعمال قانون ماگنیتسکی علیه مقامات سعودی است

دوحه – ایرنا – مشاور وزارت امور خارجه آمریکا گفت که واشنگتن امکان اجرای تحریم ها علیه ریاض در چارچوب قانون 'ماگنیتسکی ' به دلیل دخالت این کشور در قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار ناراضی سعودی را بررسی می کند.

گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از شبکه الجزیره قطر حاکیست : ' دیوید هیل' در سمینار موسسه خاورمیانه واشنگتن گفت که درحال حاضر اقداماتی مانند لغو روادید برخی از مسئولین سعودی را انجام داده ایم ولی بعید است که روابط دو کشور بر سر پرونده قتل خاشقچی قطع شود.
جمال خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.
اظهارات هیل بعد از آن بیان می شود که کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خواست که این قانون را علیه هر مسئول سعودی از جمله 'محمد بن سلمان' ولیعهد این کشور که در قتل جمال خشاقچی دخالت داشته است ، اعمال کند.
این قانون از رییس جمهوری آمریکا می خواهد چنانچه یک کشور خارجی اقدام به قتل یا نقض صریح و آشکار حقوق بشر نماید رییس جمهوری باید ظرف 120 روز از طریق کنگره پاسخ مناسبی به این بی قانونی بدهد. این قانون تنها مشمول کسانی که اقدام به برنامه ریزی و اجرای عمل مجرمانه می کنند نیست بلکه آمرین قتل و جنایت را هم شامل می شود.
این قانون می تواند منجر به ممنوعیت سفر و بلوکه کردن اموال و دارایی های آمران قتل خاشقچی در داخل و خارج آمریکا شود.
قانون ماگنیتسکی قانونی آمریکایی است که کنگره آمریکا آن را تصویب و باراک اوباما رئیس جمهور این کشور در دسامبر سال 2012 با امضای خود آن را اجرایی کرده است.
سرگئی ماگنیتسکی، بازرس یک دفتر حقوقی در سال 2008 پس از آنکه مقام های رسمی روسیه را به کلاهبرداری و تقلب مالیاتی چند میلیون دلاری متهم کرد، دستگیر شد. مقام های قضایی همین اتهامات را علیه خود او مطرح کردند.او یک سال بعد از دستگیری در سن 37 سالگی در زندان درگذشت.
مرگ ماگنیتسکی برگی دیگری به تنش میان روسیه و آمریکا افزود. در پی مرگ ماگنیتسکی در زندان، آمریکا، مقام های روسی را به فساد و نقض حقوق زندانیان متهم و آنان را وارد لیست سیاه کرد.
در پاسخ به این اقدام آمریکا، پارلمان روسیه هم قانونی برای کلیک ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسیه توسط آمریکایی‌ها تصویب کرد که از حمایت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برخوردار شد.
خاورم**1508

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال