اتریش: خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره قتل خاشقچی هستیم

تهران-ایرنا- ' کارین کنایسل' وزیر خارجه اتریش با تاکید بر اینکه روایت سعودی ها درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی ما را متقاعده نکرده، گفت: ما خواستار انجام تحقیقات مستقل و فراگیر در این باره هستیم.

کنایسل در مصاحبه روز چهارشنبه خود با شبکه خبری الجزیره افزود: مسئله قتل خاشقچی در کنسولگری کشورش در استانبول، باعث شده آنچه در عربستان در حال وقوع است، در کانون توجهات همگان قرار بگیرد.
وی ضمن اینکه خواستار انجام تحقیقی فراگیر و مستقل درباره پرونده خاشقچی شد، تاکید کرد: به سفیر عربستان در وین گفتم که روایت عربستان درباره قتل خاشقچی ما را متقاعد نکرده است.
وزیر خارجه اتریش که قتل این روزنامه نگار سعودی را اقدامی وحشیانه خواند، تصریح کرد: روابط ما با ریاض بعد از قتل خاشقچی دیگر مانند قبل از آن نخواهد بود.
خاشقچی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست و نزدیک به خاندان حاکم سعودی در 10 مهر ماه سال جاری برای انجام کارهای شخصی خود وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر از آن خارج نشد.
سعودی ها پس از 18 روز تکذیب و انکار، در نهایت اعتراف کردند که وی در کنسولگری به قتل رسیده است.
کنایسل ضمن اینکه خواستار ارزیابی مجدد بسیاری از مسائل جاری در عربستان شد، گفت: ما خواستار توقف فروش سلاح به ریاض هستیم. ادامه جنگی که عربستان در یمن به راه انداخته نتیجه ای جز کشتار غیرنظامیان ندارد. جنگ یمن بدترین بحران انسانی را در این کشور رقم زده که جهان پس از جنگ جهانی دوم در سال 1945 میلادی شاهد آن است.
این در حالی است که وزیر خارجه اتریش چهارم آبان ماه جاری نیز از اتحادیه اروپا خواسته بود که فروش سلاح به عربستان را متوقف کند و آن را گامی برای پایان دادن به جنگ وحشیانه علیه مردم یمن خوانده بود.
پس از اعتراف دولت سعودی به قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، وزیر امور خارجه اتریش بیانیه ای صادر و اعلام کرد که این مساله در رابطه ریاض با بروکسل تأثیر منفی خواهد گذاشت.
وی تصریح کرد: چنین حادثه عظیمی نباید بدون تبعات باقی بماند و این مساله به ‌ویژه در رابطه اتحادیه اروپا و عربستان تأثیرگذار خواهد بود.
کنایسل تاکید کرد: طی دو سال گذشته وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی بسیار وخیم‌ تر شده و تعداد زندانیان سیاسی به ‌شدت افزایش‌ یافته است.
قتل خاشقچی واکنش های گسترده جهانی علیه عربستان به ویژه شخص بن سلمان ولیعهد سعودی به وجود آورده که همچنان ادامه دارد. به عقیده جهانیان بن سلمان متهم ردیف اول این جنابت به شمار می رود.
خاورم**9329**1337

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال