آیین نخل برداری 28 صفر در شهر تفت استان یزد برگزار شد

یزد- ایرنا- آیین سنتی نخل برداری 28 صفر، عصر چهارشنبه، همزمان با سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در حسینیه امام(ره) شهر تفت در استان یزد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این آیین معنوی، همه ساله در این روز و همچنین عصر عاشورا و 21 رمضان با حضور خیل عظیم عاشقان اهل بیت(ع) از سراسر استان و کشور برپا می شود.
نخل که در لغت فارسی به معنای تابوت است در نزد مردم منطقه، نمادی از تابوت حضرت سیدالشهدا(ع) است، وسیله ای چوبی که دو طرف آن به صورت مشبک از چوب ساخته شده و بوسیله چوب های دیگر به هم مرتبط و بر روی چهار تیر چوبی قرار دارد.
هیات های مذهبی در این روز، بدنه نخل را با پارچه سیاه پوشانده و پس از آماده شدن، یکی از هیات های مذهبی وارد حسینیه شده و در حالیکه اعضای هیات می دوند و با صدای بلند حسین حسین می گویند به زیر نخل رفته و به اتفاق دیگر عزاداران که از قبل در زیر نخل بودند با فریاد یا علی نخل را از جا بلند می کنند.
در این زمان، عزاداران نخل را سه یا پنج مرتبه دور حسینیه می گردانند و همزمان صدای اذان در فضای حسینیه، طنین انداز می شود.
آیین نخل برداری در این لحظه از چنان هیجان معنوی برخوردار است که باید در صحنه بود و با چشم خود این منظره روحانی را نظاره کرد.
مردم سوگوار و اعضای هیات های مذهبی پس از آنکه نخل را به دور حسینیه گرداندند آن را در جای اولیه خود قرار داده و در حالیکه به سر و سینه خود می زنند فریاد حسین حسین آنها در حسینیه، طنین انداز می شود.
مراسم روز عاشورای تفت که نخل برداری نیز جزئی از آن است در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شده و بسیاری از مردم ایران، تفت را با آیین نخل برداری آن می شناسند.
این شهر در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد واقع شده است.
6197

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

جدیدترین مطالب سایت

ترامپ: بسیاری می‌گویند بن سلمان از قتل خاشقچی مطلع نبوده است

تلاش ناشیانه رئیس جمهوری آمریکا برای تطهیر ولیعهد سعودی؛

ترامپ: بسیاری می‌گویند بن سلمان از قتل خاشقچی مطلع نبوده است

قطار به ارومیه رسید

برنامه های توسعه ریلی دولت با قوت ادامه دارد

قطار به ارومیه رسید

قطار به ارومیه رسید

برنامه های توسعه ریلی دولت با قوت ادامه دارد

قطار به ارومیه رسید