رأی الیوم: رهبران سعودی به دنبال کسب وجهه مردمی هستند

تهران - ایرنا - روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' سه شنبه شب در مقاله ای درباره سفر پادشاه و ولیعهد عربستان به استان قصیم این کشور نوشت: کاهش اعتماد عمومی به سران سعودی موجب شده است که آنان برای ممانعت از دست رفتن این سرمایه به حضور در میان مردم و سفرهای داخلی روی آورند.

به گزارش ایرنا، در این مقاله به قلم «خالد الجیوسی» نویسنده اردنی و تحلیلگر مسائل سیاسی آمده است: «تحلیلگران مسائل عربستان بر این باورند که رهبران سعودی با کاهش اعتماد عمومی مواجه هستند و تصمیمات آنان در میان مردم چندان تاثیرگذار نیست.
این اقدام پس از آن صورت می گیرد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با دست زدن به اقداماتی به دنبال آن بود که به دنیا نشان دهد که وی یک اصلاح گری است که می خواهد عربستان را از یک جامعه بدوی به یک جامعه مدن تبدیل کند و همین امر موجب شد که وی در ابتدا مورد استقبال بسیاری از هم نسلانش قرار گیرد، اما براساس گزارش کارشناسان، به نظر می رسد که وی محبوبیت خود را از دست داده و یا دستکم، محبوبیتش در میان جوانان بسیار کاهش یافته است، به گونه ای که جوان اصلاحگر دیروز، اکنون به متهم ردیف اول قتل خاشقچی» تبدیل شده است، به همین دلیل شرایط اقتضا می کرد برای جبران وجهه از دست رفته اش، به سفرهای داخلی و حضور در میان مردم روی آورد.
اعتراف رهبران سعودی پس از 18 روز سکوت در مورد قتل خاشقچی و کشته شدن وی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، نه تنها شانه بن سلمان را از مسئولیت این پرونده خالی نکرد، بلکه این سوال مهم را در اذهان متبادر کرد که مگر می شود جنایتی با این حجم و برنامه ریزی شده، بدون اطلاع وی انجام شده باشد؟
به گفته مخالفان نظام سعودی، بن سلمان در انزوا قرار دارد و تنها با یاران نزدیک و معتمد خود دیدار می کند، از سوی دیگر بازگشت شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» از لندن، سوالات زیادی را مطرح کرده است که آیا وی می تواند در کودتای نرم علیه ولیعهد دست به اقدامی بزند یا هیات حاکمه با تکیه بر بزرگان قوم همچون وی، می تواندپرونده بحران های این چنینی را ببندد.؟
اما به نظر می رسد که بن سلمان تدابیر احتیاطی زیادی را در نظر گرفته است، این موضوع را می توان در عکس منتشر شده از دیدار وی با هیات مسیحیان پروتستانی مشاهده کرد که در محلی کاملا بسته انجام شد.
به باور کارشناسان مسائل عربستان، بن سلمان برای آن که دست از اقدامات احتیاط آمیز خود بکشد، به حمایت مردمی و حضور علنی پی در پی در میان مردم نیاز دارد، کاری که وی در روزهای اخیر انجام داد و دیدار وی با نظامیان سعودی در مرزهای جنوبی این کشور و نیز عکس سلفی با یکی از مجروحان بر همین اساس صورت گرفت.
به نظر می رسد که نخستین سفر سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به برخی از استان های این کشور در غرب ریاض و افتتاح چندین طرح آموزشی و زیربنایی در راستای ترمیم کاهش محبوبیت و اعتماد عمومی وی صورت می گیرد.»
شبس**9363**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال