در سال جاری میلادی؛

سازمان ملل: بیش از 2 هزار پناهجو در مدیترانه غرق شدند

تهران - ایرنا - کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز سه شنبه اعلام کرد که بیش از 2هزار مهاجر در سال جاری میلادی هنگام عبور از دریای مدیترانه برای رساندن خود به اروپا، غرق شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، این کمیساریا همچنین یادآور شد که بیش از نیمی از این غرق شدگان راهی ایتالیا بودند.
«شارلی یاکسلی» سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت که پس از کشف 17 جسد در آب های نزدیک سواحل اسپانیا در هفته جاری، شمار جان باختگان سال جاری میلادی در مدیترانه از مرز 2 هزار نفر گذشت.
وی یادآور شد که حدود 105 هزار مهاجر و آواره جویای پناهندگی در سال جاری خود را به اروپا رسانده اند که این رقم در مقایسه با آمار قبل از سال 2014 کاهش نشان می دهد؛ اما تعداد غرق شدگان سال جاری در دریای مدیترانه، نشان از افزایش شدید آمار مرگ و میرها دارد.
سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت که این نهاد بارها خواستار اقدام فوری برای مقابله با این وضعیت شده است.
وی افزود: مدیترانه طی چندین سال مرگبارترین مسیر دریایی جهان برای آوارگان و مهاجران بوده است و تداوم این روند باید برای همگان غیرقابل قبول باشد.
براساس این گزارش، اسپانیا مقصد اصلی سفر مهاجران و آوارگان در سال جاری بود، به طوری که بیش از 49 هزار نفر از راه دریا وارد این کشور شدند. پس از اسپانیا، یونان با ورود بیش از 27 هزار و 700 مهاجر و ایتالیا با ورود بیش از 22 هزار و 160 نفر به این کشور، در رده های دوم و سوم قرار داشتند.
در این میان، بسیاری از پناهندگان عبور پر خطر خود از مدیترانه را با قایق هایی ناامن و پر از جمعیت انجام می دهند.
سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت که این کمیساریا از بابت محدودیت های قانونی و لجستیکی اعمال شده برای گروه های مردم نهاد که خواستار کمک به عملیات امداد و نجات در مدیترانه هستند، بسیار نگران است.
به گزارش ایرنا، فقر و جنگ در کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه، موجی از مهاجرت را به ویژه به مقصد کشورهای اروپایی به راه انداخته است.
سیل مهاجران، کشورهای اروپایی را به تکاپو وا داشته است. سازمان ملل متحد به تازگی در تلاش برای سازمان دهی به این بحران قرارداد مهاجرت جهانی را تدوین کرد، اما آمریکا، مجارستان و اتریش از ملحق شدن به آن خودداری کردند.
اروپام**9109**شبس**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال