سرپرست فرمانداری ورامین:

فرونشست زمین و خشکی تالاب ورامین استان تهران را تهدید می کند

تهران - ایرنا - سرپرست فرمانداری ورامین گفت: فرونشست زمین و خشکی تالاب بندعلیخان شهرستان ورامین، نه فقط این شهرستان که کل استان تهران را تهدید می کند و مقابله با آن به عزم تمامی مسئولان استانی و کشوری نیاز دارد.

به گزارش ایرنا، حسین کاغذلو روز سه شنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران برگزار شد اظهار داشت: مهمترین اصل در مدیریت بحران، داشتن شناخت کامل از نقاط ضعف و قوت مناطق است که می تواند در زمان بروز یک مشکل، از بروز تلفات انسانی و خسارات ناشی از یک حادثه پیشگیری کند.
وی با اشاره به بروز پدیده فرونشست در دشت ورامین گفت: این پدیده مشکلی است که امروز نه تنها اراضی کشاورزی و دشت ورامین را با بحران جدی مواجه کرده که به دلیل نزدیکی شکاف های به وجود آمده با راه آهن سراسری تهران - مشهد، می تواند حوادث پیش بینی نشده ای را به همراه داشته باشد.
سرپرست فرمانداری ورامین همچنین با اشاره به خطر خشکی کامل تالاب بندعلیخان اظهارداشت: این تالاب علاوه بر اینکه زیستگاه شمار زیادی از پرندگان در فصول سرد سال است، به عنوان حائلی مهم، از پیشروی کویر جلوگیری می کند.
وی افزود: در سال های اخیر کاهش میزان بارش نزولات جوی و عدم اختصاص حق آبه از محل رودخانه شور و شیرین، این تالاب را در مرز نابودی کامل قرار داده، اتفاقی که به بحرانی جدی برای کل استان تهران تبدیل می شود.
کاغذلو تصریح کرد: با خشک شدن این تالاب، بحران ریزگرد گریبان مناطق وسیعی از استان تهران را گرفته و بخش عظیمی از مراتع جنوب دشت ورامین که محل زمستان گذرانی دام عشایر است، نابود می شود.
وی افزود: این که امروز شهرستان ورامین سوله مدیریت بحران ندارد، مشکلی است که باید براساس داشته ها و استفاده صحیح از امکانات موجود برطرف شود، چرا که نداشتن این اماکن در زمان بروز حادثه می تواند باعث کورشدن گره بحران شود.
معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران نیز در این جلسه گفت: شهرستان ورامین با داشتن بیش از 300 هزار نفر جمعیت از داشتن حتی یک متر مربع انبار به منظور ذخیره کالای مورد نیاز در زمان بحران محروم است.
ابراهیم تاجیک نوری افزود: تنها انبار هلال احمر در مجتمع روستای قلعه سین به دلیل پیدا شدن معارض پلمب است و از آن نمی توان برای ذخیره کالا استفاده کرد.
وی تصریح کرد: به دلیل نبود انبار در شهرستان ورامین، هلال احمر به اجبار تمام انبارهای شهرستان پاکدشت را به صورت صد در صدی تقویت کرده تا در زمان بروز بحران این شهرستان بتواند به مناطق اطراف خدمات ارائه کند.
تاجیک نوری اظهار داشت: بر اساس دستور استاندار تهران، شهرداری ها و دهیاری ها موظفند تا 10 درصد و هلال احمر 2 درصد از 16 قلم کالای امدادی مورد نیاز در مواقع بحرانی را تأمین کند که به دلیل نبودن انبار در ورامین، حتی دو درصد هلال احمر نیز تأمین نشده است.
وی از نبودن محل فرود بالگرد در شهرستان ورامین به عنوان دیگر مشکل شهرستان ورامین یاد کرد و از مسئولان این شهرستان خواست تا نقشه جی پی اس مربوط به نقاط فرود بالگردهای امدادی را تهیه و در اختیار استان قرار دهند.
ورامین با 300 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254//1348/1772

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال