پسته دامغان در مسیر صادرات

سمنان- ایرنا- زمینه صادرات پسته دامغان با پایان فصل فرآوری پسته و با توجه به ثبت جهانی این محصول، بیش از گذشته فراهم شده است.

به گزارش ایرنا، شهرستان دامغان یکی از قطب های تولید پسته کشور و جهان است که پسته آن از لحاظ کیفیت، تنوع ارقام و میزان تولید در جهان به خوبی شناخته می شود.
شهرستان دامغان در زمینه کشاورزی از جمله شهرهای تک محصولی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب هوایی، محصول پسته در این شهرستان از اقبال بیشتری برخوردار است که صرفه اقتصادی آن به رونق پسته کاری در این شهر رونق بخشیده است و با توجه به مرغوبیت پسته دامغان و ثبت جهانی شدن این محصول، توجه کشورهای خارجی به واردات پسته افزایش یافته است.
شهرستان دامغان در تولید و فروش پسته سالانه 10 هزار میلیارد ریال درآمدزایی دارد و با توسعه علمی باغ های پسته قابلیت افزایش درآمد تا 40 هزار میلیارد ریال را نیز برای آن تخمین زده اند.
دامغان دارای 18 هزار هکتار باغ پسته است که با ظرفیت آب و خاک موجود، این میزان تا 50 هزار هکتار قابلیت افزایش دارد و درآمد حاصل از صادرات پسته علاوه بر ورود ارز به کشور، می تواند شهر دامغان را از حالت سنتی خارج کرده و به سمت شهری مدرن حرکت دهد.

**صادرات 11 میلیون دلار پسته دامغان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان در گفت و گو با ایرنا ابراز کرد: با پایان فصل فرآوری پسته ، زمینه صادرات هزار تن پسته دامغان به ارزش 11 میلیون دلار فراهم شده است.
محسن طباطباییان اضافه کرد: این میزان صادرات پسته دامغان، بیشتر از طریق گمرک تهران و کرمان به خارج از کشور صادر می شود.
وی افزود: با توجه به خشکسالی سال جاری، بیش از چهار هزار تن پسته خشک از باغ های این شهرستان فرآوری شده که یک چهارم آن به کشور های خارجی صادر می شود.
طباطباییان تصریح کرد: متوسط برداشت پسته دامغان به رکورد هفت تن در هکتار رسیده است درحالی که این رقم در سایر نقاط کشور 2 تا چهار تن در هکتار است.
وی افزود: در شهرستان دامغان 108 پایانه فرآوری پسته فعالیت دارد که از این تعداد 25 پایانه صنعتی و بقیه نیمه صنعتی است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: قیمت هر کیلو پسته دامغان در مقایسه با سال گذشته در بازارهای داخلی و خارجی تا سه برابر افزایش داشته است.

** قابلیت افزایش درآمد پسته تا 40 هزار میلیارد ریال
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: پسته دامغان گنج و گوهر ارزشمندی است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.
ابوالفضل حسن بیکی اضافه کرد: کشاورزان و باغداران باید در پیشرفت و کیفیت بهتر محصول پسته تلاش کنند تا بتوانیم با ارائه پسته مرغوب، صادرات این محصول را افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: شهرستان دامغان در تولید و فروش پسته سالانه 10 هزار میلیارد ریال تولید ثروت دارد که با ظرفیت موجود می توان آن را به 40 هزار میلیارد ریال رساند.
حسن بیکی تصریح کرد: این شهرستان دارای 18 هزار هکتار باغ پسته است که با ظرفیت آب و خاک موجود، این میزان تا 50 هزار هکتار قابلیت افزایش دارد.
وی اضافه کرد: کشاورزی و باغداری مردم این شهرستان در حوزه کشاورزی با مشورت انجام می شود که توانسته است تا کنون تولید ثروت خوبی داشته باشد و این پسته را با کیفیت عالی به دنیا معرفی کند.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی به احداث گمرک در این شهرستان اشاره و خاطر نشان کرد: گمرک دامغان در مراحل ساخت است که در ماه های آینده و پس از تکمیل ساختمان، با راه اندازی گمرک در این شهرستان، کار صادرات و واردات محصولات به ویژه پسته و خشکبار با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

**فعالیت پنج هزار باغدار و کشاورز در دامغان
فرماندار دامغان نیز در گفت و گو با ایرنا، گفت: 35 درصد اشتغال دامغان در حوزه کشاورزی است که پنج هزار باغدار و کشاورز در این بخش مشغول فعالیت هستند.
علی اصغر مجد با بیان اینکه رویکرد پسته کاران دامغان از شکل دست فروشی باید به صادرات تغییر کند، گفت: پسته کاران باید از فروش محصول خود به صورت تازه خودداری کرده و به تولید با هدف صادرات روی بیاورند.
به گفته مجد، باغداران پسته باید بدانند صادرات این محصول ارز آوری بیشتری دارد و به سود اقتصاد کشور است.
وی افزود: با صادرات این محصول، پسته دامغان به جایگاه واقعی خود در سطح جهان دست خواهد یافت.
مجد با بیان اینکه دامغان به خاطر شرایط آب و هوایی یکی از مرغوب ترین محصولات پسته را داراست، افزود: پسته دامغان از نظر ارزش غذایی و کیفیت در جهان دارای جایگاه خاصی است.
فرماندار دامغان با اشاره به گرایش سرمایه گذاران استان کرمان برای ایجاد باغ های پسته در شهرستان دامغان، گفت: وجود منابع آبی و شرایط آب و هوایی در کنار کمبود آفات، رغبت سرمایه گذاران به ایجاد باغ های پسته در دامغان را افزایش داده است.
عباسعلی، شاه‌پسند، خنجری، فرخی، اکبری، احمدآقایی و حاج حسینی، برخی از ارقام پسته است که بر حسب انتخاب‌های طبیعی و انسانی در بلند مدت در این مناطق بومی شده‌اند.
به دلیل سرمازدگی بهار 97 میزان تولید پسته امسال دامغان بین 10 تا 12 هزار تن بود، در حالی که این میزان در سال گذشته به حدود 35 هزار تن رسید.
9856/6103

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال