تقدیرسخنگوی جامعه روحانیت ازمواضع رییس جمهوری در قبال تحریم آمریکا

تهران - ایرنا - سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تهران با تقدیر از مواضع دولت به خصوص رییس جمهوری در قبال اقدامات تحریمی‌ آمریکا، گفت: اقدامات رئیس جمهوری آمریکا موجب همبستگی ملی در کشور شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم عصر دوشنبه در نشست خبری با نمایندگان رسانه ها، با اشاره به حضور مردم در راهپیمایی روز 13 آبان، اظهار داشت: این روز در مجلس شورای اسلامی به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی تصویب شده است.
وی افزود: علاوه بر سه اتفاق مهم شامل تبعید حضرت امام خمینی (ره)، حمله به دانش آموزان و تسخیر لانه جاسوسی، اتفاق چهارمی افتاد و آن بازگشت تحریم های ثانویه و همه جانبه آمریکا بود.
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز خاطرنشان کرد: ملت عزیز ایران بخصوص جوانان، دانشجویان و دانش آموزان بار دیگر در روز 13 آبان راهپیمایی بسیار باشکوه روز ملی استکبار جهانی را برگزار کردند و حماسه ای دیگر آفریدند.
وی ضمن تقدیر از راهپیمایان به دلیل حضور در این روز گفت: جامعه روحانیت مبارز به چنین ملتی افتخار می‌کند.
مصباحی مقدم افزود: ملت ایران بار دیگر با شور فراوان این مراسم را برگزار کردند و جشنی ملی را رقم زدند. این حرکت عظیم نشانه استمرار روحیه انقلابی و استکبار ستیزی خصوصا از سوی نسل سوم و چهارم انقلاب است.
سخنگوی جامعه مبارز روحانیت مبارز با بیان این که حماقت ترامپ موجب همبستگی عالی ملت ایران بخصوص دانشجویان و دانش آموزان شد، خاطرنشان کرد: همه جریان های سیاسی در راهپیمایی ١٣ آبان حضور یافتند که این امر جای تقدیر دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: راهپیمایی روز ۱۳ آبان واکنشی به فشارهای تحریمی آمریکا و نشان از شکست پیشاپیش این تحریم ها بود؛ در پایان این موضوع از مواضع دولت محترم به خصوص رییس جمهوری ایران تشکر می کنیم.
مصباحی مقدم در ادامه با اشاره به راهپیمایی بزرگ اربعین، اظهار داشت: راهپیمایی اربعین بزرگترین اجتماع انسانی در جهان همراه با اتحاد ملت ایران و عراق و کشورهای پاکستان، افغانستان، مالزی، تایلند، هندو قاره آفریقا از جمله کشور نیجریه است.
وی یادآور شد: مذاهب و ادیان مختلف در این راهپیمایی حضور پیدا کردند که حکایت از محوریت اباعبدالله الحسین (ع) بعنوان نماد ظلم ستیزی در جهان است که این نماد در حال رشد و بالندگی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری این که راهپیمایی اربعین بزرگترین مهمانی و میزبانی جهان است، تاکید کرد: این مهمانی با رفتار مهربانانه ملت عراق و بدون کمترین اختلافی برگزار شد.
مصباحی مقدم با تقدیر از اقدامات دولت، آستان قدس رضوی، شهرداری و هلال احمر، گفت: مکمل این راهپیمایی عظیم راهپیمایی بزرگ جاماندگان اربعین در تهران و شهرستان ها بود.
وی با تاکید بر این که انجام این راهپیمایی نشان زنده بودن دین در قرن بیست و یکم است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی ثابت کرد که دین همچنان زنده است.
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام فرهنگ اربعین را رو به گسترش دانست و تاکید کرد: هیچ دولتی قادر نیست همانند این راهپیمایی را بیافریند و در جواب این حرف که برخی رسانه ها گفتند این راهپیمایی دولتی است باید گفت که هیچ دولتی توان و انگیزه این کار را ندارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره تداوم برجام با اروپایی ها، خاطرنشان کرد: بهترین موضع را در مورد برجام رهبر معظم انقلاب فرمودند که «به مذاکره با اروپایی ها ادامه دهید ولی هرگز به آنها دل نبندید».
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: هیچ مانعی ندارد تا جایی که امکان داشته باشد از سرمایه گذاری خارجی حتی برای عبور از تحریم ها استفاده کنیم، ولی اصلا نباید چشم و امیدمان به این باشد که آنها مشکلاتمان را حل می کنند.
مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی در خصوص درخواست دیدار اعضای جامعه روحانیت مبارز با رییس جمهوری، گفت: سال گذشته چنین درخواستی شد و اجابت هم شد، اما در سال جاری چنین درخواستی نشده است.

** کاهش اعضای هیات عالی نظارت با دستور رهبر معظم انقلاب
وی درباره وظیفه هیات عالی نظارت و ورود این هیات به لوایح چهارگانه مربوط به FATF هم گفت: رهبر معظم انقلاب بر اساس قانون اساسی وظیفه نظارت خود را بر سیاستگذاری های کلان کشور بر اساس ماده یک اصل ١١٠ قانون اساسی در دور جدید فعالیت مجمع به هیات منتخبی از مجمع واگذار کرده اند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بر اساس بند دو اصل 110 قانون اساسی، رهبر معظم انقلاب بر حسن اجرای وظایف سه قوه نظارت می کنند و در پایان آن بند اشاره کرده است که رهبری می تواند این وظیفه را به شخص دیگری تفویض کند.
مصباحی مقدم یادآور شد: پیش از این رهبر انقلاب این وظیفه را به مجمع تشخیص مصحلت نظام واگذار کرده بودند، با توجه به حجم کار مجمع امکان این که به موقع به موضوع نظارت رسیدگی کنند، کمتر بود، از این جهت در دور جدید پس از صدور حکم اعضای مجمع، رهبر معظم انقلاب این وظیفه را به یک هیات منتخب از مجمع تفویض کردند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: پیشنهادی خدمت ایشان تقدیم شد، نظر ما برای اعضای این هیات 25 نفر بود، اما ایشان گفتند این تعداد زیاد است و تصمیم گیری دشوار خواهد شد که مجمع این میزان را به 15 نفر تقلیل داد که ایشان تایید کردند.
مصباحی مقدم یادآور شد: نتیجه آن این شد که هیات عالی نظارت در دور جدید در مورد بودجه سال ١٣٩٧ خیلی سریع و به موقع اظهار نظر کرد که در کمیسیون تلفیق اصلاحات آن انجام شد.
وی با بیان این که این هیات چند مورد عدم انطباق با سیاست ها را اعلام کرده بود، ادامه داد: در بند 7 آیین نامه داخلی مجمع که مصوب رهبر معظم انقلاب است، آمده رییس مجلس شورای اسلامی موظف است همزمان با ارجاع طرح ها و لوایح به کمیسیون ها، نسخه ای از آن را به رییس مجمع تشیخص مصلحت نظام ارسال کند.
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام تاکید کرد: این آیین نامه هنوز از حیث واژگان اصلاح مجدد نشده است، بنابراین مربوط به قبل است و در حال حاضر بر اساس همان آیین نامه قبلی همچنان عمل می کنیم که آن هم مصوب مقام معظم رهبری است.
مصباحی مقدم در پایان تصریح کرد: از برخی حقوقدانانی که حوزه تخصصی آنها حقوق اساسی است تعجب می کنم که در برخی اظهارنظرهای خود اعلام کردند که این موضوع با مصوبات سازگاری ندارد.
سیام**9314**1751**1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر