وزیر کشور:

رعایت اصول پدافند غیرعامل برای کاهش آسیب پذیری ضروری است

تهران- ایرنا- وزیر کشور گفت: رعایت اصول پدافند غیرعامل برای کاهش آسیب پذیری و تهدیدات امر ضروری است؛ کشور ما در معرض بیشترین تهدیدات در حوزه های مختلف نظامی، سیاسی و اقتصادی قرار دارد و توجه به این موضوع بسیار اهمیت دارد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه در هفتمین همایش ملی پدافند غیرعامل اظهار داشت: آن توانایی که بتواند تاب آوری ما را در مقابل تهدیدات و آسیب ها بالا ببرد، پدافند غیرعامل است؛ تهدیدی که امروز با آن روبرو هستیم، تلاش برای نشان دادن تصویری خشن از اسلام است و عوامل اصلی انتشار این تصویر گروه های تروریستی مانند داعش هستند.
وی ادامه داد: امروز بشریت به جایی رسیده که به دور از تفکرهای فلسفی است و تلاش هم بر این است که جوامع را به سوی مادیات ببرند؛ اما در واقعیت انسان به دنبال معنویت و تعالی روح است و مکاتب فکری بشری توان پاسخگویی به نیازهای انسان را ندارند و در عمل شکست خورده اند.
وزیر کشور حمایت مردم از انقلاب اسلامی را بسیار مهم و اساسی دانست و گفت: راهپیمایی روز 13 آبان نشان داد که مردم انقلاب اسلامی را دوست دارد و پای آرمان های آن ایستاده اند و ما مسئولان نیز باید به نیازهای آنها توجه داشته و به دنبال حل مشکلات اقتصادی کشور باشیم.
رحمانی فضلی با اشاره به ناآرامی های اخیر در کشور اظهار داشت: این نوع حرکات اجتماعی بسیار مهم است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت. از سوی دیگر ضد انقلاب به دنبال استفاده از ناآرامی ها در جهت اهداف خود است و تحلیل نادرستی از آن دارند. توجه به مسائل اجتماعی و مشکلات مردم و تلاش برای کاهش مشکلات اقتصادی به نوعی توجه به پدافند غیرعامل است.
وی با اشاره به اجرای اصول پدافند غیرعامل در دیگر کشورها گفت: اگر به سایر کشورها توجه کنیم، می بینیم که به چه میزان اصول پدافند غیرعامل را رعایت می کنند در حالی که هیچ تهدیدی متوجه آنها نیست. عقل انسان حکم می کند اصول و قوانینی را برای پیشگیری از آسیب ها و کاهش تهدیدات اجرا کند.
وزیر کشور گفت: بزرگترین تهدید امروز توطئه برای به انحراف کشاندن اسلام و رساندن آن به یک اسلام بدلی است که مبنای آن خشونت ورزی و خون ریزی است و امروز بازیگر این نقشه توطئه آمیز در سطح جهانی، داعش و گروهک های تروریستی و تکفیری شبیه آن است.
رحمانی فضلی اضافه کرد: در زمان حاضر بشریت به جایی رسیده که به نظریات فلسفی درباره اداره حکومت بی توجهی می کند و در امور زندگی جاری و مادی غرق شده است و این فرهنگی است که توسط رسانه‌های آن جوامع نیز تقویت می‌شود.
وزیر کشور افزود: ما اگر می‌خواهیم در پدافند غیرعامل، خود را در یک صف بزرگ ببینیم، باید ابتدا خودمان را در برابر این هجمه فرهنگی و ضدفرهنگی غربی تعریف کنیم. بزرگترین تهدید ما تهدید در حوزه اعتقادی و فرهنگی است ما باید مردم را مصون کنیم و به آنان اعتماد داشته باشیم.
وی اظهار داشت: مردم هم «موضوع» پدافند غیرعامل هستند زیرا برای تامین امنیت آنان تلاش می‌کنیم و هم «عامل» آن هستند زیرا به کمک آنان می توانیم به نتیجه برسیم.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه مردمی که ما مدیون آنان هستیم، زمانی می‌توانند در موضوع پدافند غیرعامل به ما کمک کنند که از لحاظ اعتقادی قانع شوند و از لحاظ عملی هم به آنان اعتماد شود، اظهار داشت: آنچه ما باید به آن توجه داشته باشیم ادای دین ما به این مردم است.
وی با طرح این سوال که ما چگونه می‌توانیم به در صحنه بودن مردم، ایثارگری و صبر آنان پاسخ دهیم، گفت: تنها به این شکل که رضایت مندی آنان را تامین کنیم و اگر نتوانیم این کار را بکنیم، به مشکل اساسی برخورد می کنیم و آسیب آن را خواهیم دید چرا که نظام طبیعت با کسی تعارف ندارد.
وزیر کشور با اشاره به ناآرامی های اخیر، تصریح کرد: وقتی تهدیدها را طبقه بندی می کنیم این نوع تهدیدات و حرکاتی که در چندین ماه گذشته با آن روبه‌رو بودیم از جمله مهمترین تهدیدات است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت و از سوی دیگر هم ضد انقلاب و منافقین به دنبال استفاده از این ناآرامی ها به سود خود هستند؛ بنابراین توجه به مشکلات مردم از مهمترین وظایف پدافند غیرعامل است.
رحمانی فضلی توضیح داد: عقل می گوید باید امنیت را پیش از وقوع حادثه رعایت کنیم چرا که هزینه کمتری را متقبل خواهیم شد. ما باید قدرت پیش بینی و آینده نگری داشته باشیم و این به داشتن دانش و فناوری های لازم مربوط می شود، البته باید طوری وارد این موضوع شویم که با کمترین مشکل و هزینه و نگرانی به سطح لازم دست یابیم.

* مردم باید پدافند غیرعامل را فرابگیرند
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفت: لازم است مردم به منظور کاهش آسیب پذیری و افزایش بازدارندگی در مقابل تهدیدها آموزش‌های پدافند غیرعامل را فرا بگیرند.
وی در حاشیه برگزاری هفتمین همایش پدافند غیرعامل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما باید آمادگی کامل در برابر هر نوع تهدیدی داشته باشیم، افزود: این آمادگی، اقتضای حفظ امنیت جامعه و کشور است.
رحمانی فضلی اظهار داشت: با توجه به حوزه‌های وسیع پدافند غیرعامل در مجموعه‌های پیش بینی، پیشگیری، آموزش و‌ اقدام، سازمان پدافند غیرعامل مستلزم به ارائه آموزش‌های عمقی است.
وزیر‌ کشور تصریح کرد: با توجه به شرایطی که در منطقه داریم و همیشه در معرض تهدید دشمنان به خصوص تهدیدات آمریکا و بقیه کشورهای منتسب به آن هستیم، اقتضای عقلی این است که خود را تجهیز کنیم و در این رهگذر مردم نیز باید آموزش‌های پدافند غیرعامل را فرا گیرند.
اجتمام**7029*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال