استاد دانشگاه آمریکا:پمپئو برای مذاکره با ایران التماس می کند

نیویورک- ایرنا- مدیر «برنامه مدیریت جنگ» در مدرسه مطالعات پیشرفته بین المللی دانشگاه جان هاپکینز می گوید در پس سخنان خصمانه وزیر خارجه آمریکا علیه تهران، التماس برای مذاکره نهفته است زیرا تحریم ها آنگونه که کاخ سفید می خواست، بر اقتصاد ایران اثر ندارد.

«دانیل سیرور» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به معافیت های نفتی در نظر گرفته شده برای ایران، تهران برای مدتی می تواند صادرات نفتی خود را به تعدادی از کشورها ادامه دهد.
وی ادامه داد: اگرچه تحریم ها را نمی توان بی تاثیر دانست اما سوال اساسی این است که آیا ایران می تواند این تحریم ها و اثر آن را مدیریت کند؟ تصور من این است که ایران این کار را دیر یا زود خواهد کرد، چراکه تحریم ها به مرور زمان دچار فرسایش می شود و راه های موثرتری برای دور زدن آنها پیدا خواهد شد.
این استاد دانشگاه آمریکا با اشاره به تازه ترین مقاله وزیر خارجه آمریکا که با عنوان «مقابله با ایران» در تارنمای «فارن افرز» به چاپ رسیده است، اضافه کرد: مایک پمپئو برای مذاکره با ایران التماس می کند. محتوای اصلی این مقاله، همین نکته است. این مقاله لحنی خصومت آمیز دارد اما این نکته را تکرار می کند که با ایران مذاکره کنیم.
سیرور خاطرنشان کرد: البته می دانم که اشکال کار این است که (دولت ترامپ) به گونه ای اهانت آمیز با ایران سخن می گوید زیرا تحریم ها در نهایت تاثیری که باید داشته باشد بر ایران نخواهند داشت.
وی با بیان اینکه آنها خوب می دانند که تحریم ها مردم را پشت سر حکومت بسیج می کند، اظهار کرد: از این رو به نظر من آنها به دنبال مذاکره هستند و نه تغییر نظام ایران. آنها می دانند شورش و انقلاب فراگیر یک راه ساده نیست؛ برای همین آنها به دنبال مذاکره هستند.
استاد دانشگاه هاپکینز آمریکا خاطرنشان کرد: ایرانی ها هم می دانند که ترامپ این راه را با کره شمالی طی کرده است. نخست با تهاجم و حملات تند آغاز کرد و بعد سران دو کشور دیدار کردند که حاصل آن البته یک بیانیه خیلی مبهم بوده است.

**برجام معماری قوی دیپلماتیک
خبرنگار ایرنا در ادامه گفت وگو از این استاد دانشگاه پرسید 'آیا مثال کره شمالی که اشاره کردید، هیچ انگیزه و زمینه ای برای گفتگو با دولت آمریکا ایجاد نمی کند و چیزی از فشار تحریم های آمریکا کاسته نشده است؟'
سیرور در پاسخ گفت: البته همین طور است. گفتم که توافقی میان دو کشور درباره کاهش یا حذف تحریم ها صورت نگرفته و تنها یک بیانیه تو خالی بوده است. اگر بخواهیم این بیانیه را که خالی از جزئیات بود با توافق هسته ای ایران که یک معماری دیپلماتیک قوی در پس آن قرار دارد، بسنجیم؛ اصلا نمی توان از کلمه قیاس سخن گفت.
وی افزود: مساله جدی دولت فعلی آمریکا گفت و گو با ایران درباره منطقه است. آمریکایی ها می خواهند درباره آن گفت وگو کنند اما این راه آنها ممکن است به مذاکره منتهی نشود و شرایط منطقه بیش از پیش بدتر شود.

** بن سلمان خط قرمز ترامپ
استاد روابط بین الملل در دانشگاه جان هاپکینز تنش در روابط غرب و سعودی را بدون تاثیر بر سیاست های ضد ایرانی آمریکا دانست و گفت: ترامپ تمام توان خود را برای جمع کردن مساله به کار بسته است تا اوضاع به یک بحران واقعی در روابط دو جانبه نرسد.
سیرور تاکید کرد: بحران واقعی زمانی خواهد بود که ایالات متحده به این جمع بندی برسد که محمد بن سلمان از ولیعهدی کنار برود. فعلا که آمریکایی ها با تمام توان پشت سر بن سلمان ایستاده اند و این برخلاف این واقعیت است که افراد دیگری برای جانشینی وی در خاندان سعودی هستند.
وی با اشاره به درخواست آمریکا برای پایان حملات وحشیانه سعودی و امارات به مردم یمن گفت: اکنون یک اجماع گسترده ای در داخل کنگره میان نمایندگانی که حساس شده اند که این جنگ و کشتار به پایان برسد، شکل گرفته است. اما هنوز زود است که از بحران در روابط سعودی و ایالات متحده سخن بگوییم.
این تحلیلگر مسایل بین الملل افزود: تلاش ها برای بحرانی شدن این روابط در جریان است و در واقع تمرکز آمریکایی ها بر جنگ یمن راهی برای جلوگیری از تمرکز بر محمد بن سلمان است.

** تاثیر کنگره جدید بر سیاست خارجی آمریکا
سیرور پیروزی احتمالی دمکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان را، برای سیاست خارجی دولت آمریکا دارای پیامد دانست و گفت: هرچند سیاست خارجی دست کنگره نیست اما از طریق بودجه و جلسات سوال و استیضاح می تواند بر سمت و سوی سیاست خارجی دولت ترامپ تاثیرگذار شود.
وی افزود: به باور من، احتمالا ما شاهد افزایش همکاری دو حزب و فشار آنها بر سر پرونده هایی چون روسیه، توافق هسته ای ایران و وضعیت فلسطینی ها خواهیم بود. من فکر می کنم اگر دمکرات ها هوشمندانه برخورد کنند، می توانند از نقاط اشتراک با جمهوریخواهان علیه کاخ سفید بهره برداری کنند. برخی جمهوریخواهان در مسایل سیاست خارجی «ترامپیست» نبوده و از سیاست های رئیس جمهوری ناخشنود هستند.
استاد دانشگاه هاپکینز آمریکا خاطرنشان کرد: همچنین ما شاهد جلسات سوال خواهیم بود و بازرس ویژه درباره روسیه از دولت توضیح خواهد خواست. اگر تاکنون چیزهای جالبی از این تحقیقات تبانی با روسیه منتشر شده است، به نظر من قطعا چیزهای جالب تری پس از انتخابات به بیرون درز خواهد کرد.
سیرور با تاکید بر اینکه در نتیجه این انتخابات، توجهات به داخل برخواهد گشت، اظهار کرد: البته به شرطی که دمکرات ها، دست کم در مجلس نمایندگان اکثریت کرسی ها را از آن خود کنند، اما اگر ببازند ترامپ پیروزمندانه و در قامتی مقتدر برای اجرای سیاست هایش ظاهر خواهد شد.
وی درباره تاثیر نتایج انتخابات میان دوره ای کنگره بر ایران هم تصریح کرد: برگزاری جلسات سوال درباره توافق هسته ای ایران یا درباره کره شمالی باعث طرح علنی برخی جزئیات خواهد شد. در آنجا مشخص خواهد شد که توافق ایران چه قدر دقیق و قابل ارزیابی بوده و توافق با کره شمالی اصلا چیزی نداشته است.
این استاد روابط بین الملل آمریکایی افزود: اینجا در رادیو و تلویزیون مرتب می گویند، توافق با کره شمالی. اصلا کسی نیست به اینها بگوید، توافقی در کار نبوده است. به هر صورت به نظرم سیاست حمایت یکجانبه از اسرائیل و رویکرد به توافق هسته ای با ایران در کنگره دستخوش تغییر و هر دو حزب وارد مناقشه با کاخ سفید خواهند شد.
انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا فردا سه شنبه برگزار می شود. در این دور از انتخابات تمام 435 کرسی مجلس نمایندگان تعیین تکیف می شوند و برای 35 کرسی مجلس سنا نیز تصمیم گیری خواهد شد.
بیشتر نظرسنجی ها و اظهارات مقامات رسمی آمریکا از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، گویای آن است که شانس پیروزی دمکرات ها در مجلس نمایندگان بیش از جمهوریخواهان است.
اروپام*م.ع**1429**1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال