دو نویسنده ایرانی نامزد دریافت جایزه «نوبل کوچک» ادبیات شدند

تهران - ایرنا - همزمان با اعلام فهرست اسامی نامزدهای ایران جایزه ادبی «هانس کریستین اندرسن» معروف به نوبل کوچ ادبیات، فرهاد حسن‌زاده و فرشید شفیعی از سوی شورای کتاب کودک به عنوان نامزدهای ایرانی این جایزه معرفی شدند.

جایزه ادبی هانس کریستین آندرسن که گاه جایزه نوبل کوچک هم خوانده می‌شود، جایزه‌ای است بین‌المللی که به منظور بالا بردن سطح ادبی و هنری کتاب‌های کودکان هر دو سال یک بار از طرف دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) به مولفان در زمینه ادبیات کودک تعلق می‌گیرد.
این جایزه که در هر دوره به دو گروه نویسندگان و تصویرگران اهدا می شود، نام خود را از «هانس کریستین آندرسن» نویسنده شهیر دانمارکی که اغلب ما او را با داستان «جوجه اردک زشت» می شناسیم، وام گرفته است.
دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در کنار اهدای این جایزه، هر ساله فهرست افتخاری نیز منتشر می‌کند که شامل آثار برجسته در تألیف، طراحی و ترجمه است.
پس از ماه‌ها بررسی و مشورت، درنهایت شورای کتاب کودک فرشید شفیعی را در بخش تصویرگری و فرهاد حسن‌زاده را در بخش نویسندگی (برای بار دوم) به‌عنوان نامزدهای ایرانی جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن 2020 به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY معرفی کرد.
فرهاد حسن زاده، جزء پنج نامزد نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن 2018 و از اعضای هیئت مؤسس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، متولد فروردین ماه 1341 در آبادان است. او فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 1368 آغاز کرده و در کنار همکاری با مطبوعات کودک و نوجوان (سروش نوجوان، سروش کودک، آفتابگردان، کیهان بچه‌ها و...) به شکلی جدی وارد عرصه ادبیات کودک و نوجوان شد.
وی تا کنون آثار زیادی در زمینه‌های گوناگونی چون رمان، افسانه، داستان کوتاه، داستان بلند، فانتزی، طنز و زندگینامه به بازار نشر ارائه داده که بیشتر این آثار در حوزه کودک و نوجوان بوده است.
فرشید شفیعی، نقاش، تصویرگر و انیماتور ایرانی در سال 1347 در تهران زاده شد. او کارشناس ارشد رشته گرافیک از دانشکده ی هنر و معماری و رشته انیمیشن از دانشگاه هنر است.
تصویرگری «سه متل، یک افسانه» نوشته داود غفارزادگان، «اسیران کوچک» و «جنگجوی کوچک» نوشته طاهر ایبد، «مرغ قشنگ تپلی» سروده مصطفی رحماندوست، «کلاغ ها و مزرعه پنبه»، «کلاغ ها و شکوفه ها» و «کلاغ ها و فرار» نوشته افسانه شعبان‌نژاد، «حرکت»، «هزارپا»، «دیشب مهتاب عروسی کرد» (مجموعه داستان)، «مرا یک دایناسور درسته قورت داده!» سروده ناصر کشاورز، «نردبانی از ستاره» سروده بابک نیک طلب را فرشید شفیعی انجام داده است.
او تا کنون در چندین نمایشگاه ایرانی و بین‌المللی نیز به شکل انفرادی و گروهی حضور داشته است. فرشید شفیعی با تصویرگری کتاب «پیرچنگی» نوشته فریده خلعتبری از انتشارات شباویز (1383) به عنوان برگزیده سال 2005 نمایشگاه تصویرگری «براتیسلاوا»، نمایشگاه تصویرگری «سارمده» و نمایشگاه تصویرگری «باری یرو» انتخاب شد. همین کتاب در سال 1384 از سوی شورای کتاب کودک برگزیده شناخته شد. جایزه سیب طلایی نمایشگاه بین المللی تصویرگری براتیسلاو BIB در سال 2007 نیز به فرشید شفیعی تصویرگر ایرانی تعلق گرفت.
فراهنگ**9266 ** 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال