سرکیسیان دستور برگزاری انتخابات زودهنگام در ارمنستان را داد

مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری ارمنستان پس از آنکه مطابق قانون این کشور مجلس منحل شد، دستور داد تا 18 آذر (9 ماه دسامبر) انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزار شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا، در دستور «آرمن سرکیسیان» چنین گفته شده است: با توجه به انحلال مجلس و لزوم برگزاری انتخابات پارلمانی جدید، دستور برگزاری انتخابات در تاریخ 9 دسامبر صادر می شود.
گفتنی است، پارلمان ارمنستان دیروز پنجشنبه برای دومین بار در یک هفته اخیر به «نیکول پاشینیان» کفیل مقام نخست وزیری این کشور برای کسب این جایگاه رای اعتماد نداد تا براساس قانون اعتبار خود را از دست داده باشد.
«آرا بابلویان» رئیس پارلمان ارمنستان روز پنجشنبه درباره نتایج رای گیری گفت که 13 نفر از نمایندگان رای ممتنع داده و هیچ یک از نمایندگان رای مخالف یا موافق به پاشینیان ندادند.
گفتنی است، پارلمان ارمنستان سوم آبان نیز در نشست ویژه خود نامزدی «نیکول پاشینیان» کفیل مقام نخست وزیری برای انتخاب به این مقام را رد کرد.
نیکول پاشینیان دو هفته پیش از مقام خود استعفا کرد تا از این طریق زمینه طرح انحلال پارلمان ارمنستان را استارت بزند و پس از انحلال پارلمان بتواند انتخابات جدید برگزار و نمایندگان جدیدی وارد مجلس کند که همسو با او باشند.
پاشینیان پیشتر گفته بود که ترکیب فعلی پارلمان ارمنستان بازتاب حقیقت سیاسی این کشور نیست و وابستگان حزب سرژ سرکیسیان نخست وزیر سابق همچنان بیشتر کرسی ها را در اختیار دارند.
پارلمان ارمنستان چند ماه پیش برای جلوگیری از نخست وزیری پاشینیان تلاش فراوانی کرد اما در دور دوم رای گیری برای جلوگیری از انحلال مجبور شد به او رای اعتماد بدهد چرا که طبق قانون این کشور اگر پارلمان نتواند دوبار پیاپی در خصوص گزینه پست نخست وزیری تصمیم گیری کند از اعتبار می افتد.
پاشینیان که با شعار مبارزه با فساد و حمایت مردم معترض در خیابان های این کشور به قدرت رسیده است، پس از نخست وزیری شمار زیادی از اعضای کابینه دولت، استانداران و مقام های ارشد دولتی را با هدف مبارزه با فساد مالی در سطوح مختلف حکومتی برکنار یا به دادگاه معرفی کرده است.
اروپام*391*1346

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال