جودو؛ روزهای خوب یا انزوا - امیر میرزاییان*

فدراسیون جودو در ابتدای هفته آینده با اتفاقات جدیدی از جمله استعفای «محمد درخشان» از ریاست و انتخاب سرپرست مواجه می شود، اتفاقاتی که آینده این رشته المپیکی را تحت تاثیر قرار می دهد. روزهای خوب یا انزوا؟

درخشان که 2 سال قبل و پس از سال ها دوری در مجمع انتخاباتی این فدراسیون المپیکی شرکت کرد و ریاست آنرا عهده دار شد، روز (شنبه) در جریان مجمع سالیانه فدراسیون جودو از سمت خود استعفا می دهد.
جودوی ایران در سال های گذشته با افول عجیبی روبرو شد. رشته ای که حتی قهرمانی آسیا را در ویترین افتخارات داشت، چهار مدال جهانی و چندین مدال بازی های آسیایی در کارنامه خود می دید به شرایطی رسید که حتی در سطح قاره کهن نیز به زنگ تفریح تبدیل شده بود.
حضور روسای مختلف در راس فدراسیون که همگی نیز از خانواده جودو بودند، دردی را دوا نکرد تا باز هم مسئولان وزارت ورزش به سراغ درخشان بروند.
طی 2 سال اخیر جودوی ایران روند خوبی را طی کرد و حتی موفق شد در مسابقات جهانی 2017 به یک مدال برنز و در جهانی 2018 به 2 طلا و برنز دست یابد که در این بین طلای «سعید ملایی» که پس از سال ها به دست آمد باعث شد تا بار دیگر جودوی ایران از حالت انزوا خارج شود.
تیم ایران در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا نیز به 2 مدال نقره و برنز رسید تا ناکامی های دوره گذشته در بازیهای اینچئون کره جنوبی را جبران کند. به این جمع باید مدال های رنگارنگ در مسابقات مختلف گرندپری و گرنداسلم را اضافه کرد.
حال قرار است، درخشان به دلیل قانون منع ادامه فعالیت بازنشستگان در دستگاه دولتی، روز شنبه و در مجمع سالیانه این فدراسیون از سمت خود استعفاء دهد.
استعفایی که دو حالت دارد؛ یا جودوی ایران را به روزهای بهتر می رساند و یا سقوط و انزوا را به همراه خواهد داشت.
حکم سرپرست فدراسیون نیز که از اعضای هیات رئیسه محسوب می شود، آماده است و به زودی کارش را آغاز می کند، اما طبق اعلام مسئولان وزارت ورزش هیچکدام از سرپرستان نمی توانند برای مجمع انتخاباتی ثبت نام کنند.
از «مهرعلی باران چشمه»، «محمدتقی عصار» و «آرش میراسماعیلی» به عنوان نفراتی یاد می شود که از شانس زیادی برای تصدی ریاست این فدراسیون برخوردارند.
«آرش میراسماعیلی» در دوره گذشته مجمع انتخاباتی نتوانست به آراء لازم را برای کسب این کرسی دست یابد.
امید است هر تصمیمی که مجمع فدراسیون جودو برای انتخاب رئیس جدید می گیرد به سود این رشته باشد تا قطار جودوی ایران از حرکت بازنماند و بار دیگر شاهد نزول و درجا نزدن این رشته نباشیم.
------------
- خبرنگار

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال