رئیس کتابخانه ملی: مشکل کنونی جهان اسلام نبود درد مشترک است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در جامعه اسلامی کنونی فصل مشترک بسیار است ولی فاقد درک مشترک هستیم و تخاصم وجود دارد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از کتابخانه ملی، نشست «ادبیات و صلح» به مناسبت سالروز ورود کوروش به بابِل در سال 539 پیش از میلاد در انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد.
اشرف بروجردی در این نشست به مشهود بودن گرایش به صلح در ادبیات فارسی و دینی‌ ایران اشاره کرد و از حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی به عنوان شاعران نامدار ایرانی یاد کرد که معانی اشعارشان گویای صلح است.
وی افزود: وقتی از ادبیاتِ صلح سخن گفته می شود یعنی در گفتمان مردم، مدیران و سیاست گذاران واژه هایی به کار گرفته می شود که یا می تواند منجر به خشونت و درگیری شود و یا فضای آرام و با طمانینه ای را در جامعه ایجاد کند.
او اضافه کرد: پیش از دولت تدبیر و امید، همیشه از ناحیه دولت، صداوسیما و تریبون های رسمی به گونه ای با مردم سخن گفته می شد که اگر فلان کار را انجام دهید، با شما برخورد شده و یا مجازات به دنبال خواهد داشت؛ خودِ این واژه‌ها تحریک کننده است و مردم احساس می کنند به کرامت آنها خدشه وارد شده است ضمن آنکه زمینه ای را ایجاد می کند که همه در حال نزاع باشند.
بروجردی تاکید کرد: در سال 1378 رئیس جمهوری ایران بحث گفت ‌و گوی تمدن‌ها را مطرح کرد که برای دنیا درس شد و حتی در ژنو، مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها ایجاد شد ولی در ایران حتی یک مرکز در این زمینه راه اندازی نشد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان ساخت: اساس صلح بر همین مبنا بوده و یافتن خطوط مشترک مهم است.
رئیس کتابخانه ملی گفت: آیات متعددی از قرآن کریم نیز رویکرد مخاصمه محور ندارد و تنها نشانه ملاطفت، رحمت و محبت است.
بروجردی ابراز امیدواری کرد تا ادبیات و صلح بتواند چنین نگاهی را برای جامعه فرهیخته ایران ایجاد کند.
وی یادآور شد: لازمه تجربه صلح، این است که با یکدیگر گفت‌ و گو کنیم و محبت را شیوه رفتاری خود قرار دهیم.
فراهنگ**3079**2025

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال