نخستین فضانورد پاکستانی سال 2022 به فضا سفر می کند

اسلام آباد - ایرنا - وزیر اطلاع رسانی، میراث ملی و رسانه های پاکستان در خبری اعلام کرد که نخستین شهروند پاکستانی، سال 2022 با پشتیبانی و کمک علمی و فناوری دولت چین، به فضا سفر می کند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، «حسین فواد چودری» با اعلام مصوبه اخیر کابینه فدرال پاکستان گفت: توافقنامه همکاری بین کمیسیون تحقیقاتی فضا و لایه های بالای جو (SUPRACO) و یک شرکت چینی در این موضوع امضا شده است.
وی اضافه کرد: این سفر، نخستین مأموریت فضایی پاکستان خواهد بود.
به گزارش ایرنا، دولت پاکستان چهاردهم تیرماه امسال نیز دو ماهواره تحقیقاتی به نام های 'PRESS1' و'PakTES-1A ' را با کمک یک فروند موشک پرتاب ماهواره متعلق به چین، در مدار کره زمین قرار داد.
ماهواره تحقیقاتی کنترل از راه دور ' پرس 1 '، کاملا در داخل این کشور طراحی و ساخته شده و وزن آن 285 کیلوگرم است و با کمک این ماهواره ها، تحقیق در زمینه های جغرافیایی، شرایط اقلیمی و آب و هوا توسعه می یابد.
کمیسیون تحقیقاتی فضا و لایه های بالای جو (SUPRACO) پاکستان، با همکاری چین این دو ماهواره سنجش از دور را به فضا پرتاب کرد.
اهمیت پرتاب این ماهواره برای پاکستان از این روست که «پرس ۱ » جزو معدود ماهواره‌های جهان است که قابلیت کنترل از راه دور دارد.
ماهواره پرس 1 با کمک موشک به فضا پرتاب شد که با استفاده از آن‌ها با هزینه کمتر می‌توان مسائل جوی را بررسی و عکس‌های دقیق ماهواره‌ای تهیه کرد.
پاکستان در دهه ۹۰ میلادی با فرستادن ماهواره بدر ۱ به فضا توانست، نخستین کشور اسلامی باشد که از تکنولوژی ماهواره استفاده می‌کند.
آساق**6125**1485

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال