چین بار دیگر به حضور آمریکا در تنگه تایوان اعتراض کرد

پکن- ایرنا- 'هوا چون اینگ' سخنگوی وزارت خارجه چین بار دیگر بشدت به حضور نظامی آمریکا در تنگه تایوان هشدار داد و به این اقدام اعتراض کرد.

به گزارش ایرنا وی روز چهارشنبه در مصاحبه مطبوعاتی در پکن به خبرنگاران گفت که چین از عبور کشتی های آمریکایی از تنگه تایوان ناخرسند است.
این سخنگو تصریح کرد تحرکات آمریکا در تنگه تایوان به هیچوجه با تعهدات این کشور نسبت به اصل یک چین و بیانیه هایی که با پکن درباره تایوان امضا کرده است همخوانی ندارد.
'هوا' افزود که آمریکا با این اقدام حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین را نقض می کند و به روابط دو کشور بیش از قبل لطمه می زند.
وی گفت که ما هر حرکتی را که آمریکا در منطقه انجام می دهد زیر نظر داریم و به هر صورت این کشور باید قبول کند که تایوان جزوی از خاک چین است و واشنگتن قادر به تغییر این حقیقت نیست.
وزارت دفاع جزیره تایوان هم تایید کرده است که دو فروند کشتی نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان عبور کرده اند موضوعی که واکنش و خشم شدید چین را به دنبال داشت.
وزارت دفاع تایوان روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد این دو کشتی روز دوشنبه از تنگه تایوان عبور کرده اند ولی وارد آب های چین نشده اند بلکه آنها وارد آبهای بین المللی شده بودند.
تایوان در بیانیه کوتاه خود حاضر به ارایه جزییات بیشتر درباره این کشتی ها و ذکر نام آنها نشده بود ولی از عبور آنها از آبهای بین المللی دفاع کرده بود.
همان زمان اعلام شد عبور کشتی های آمریکایی از این منطقه می تواند بار دیگر باعث خشم چین شود که قبلا هم بارها به واشنگتن درباره نزدیک شدن به تایوان و افزایش تبادلات نظامی طرفین هشدار داده است.
این اتفاق در شرایطی می افتد که پیشتر نیز ورود کشتی آمریکایی به جزیره تایوان خبر ساز شده بود و چین هم بشدت به این اقدام اعتراض کرده بود.
هفته قبل گزارش شد یک فروند کشتی تحقیقاتی از آمریکا برای سوختگیری مجدد و برای مدت چهار روز در جزیره تایوان، لنگر انداخته است.
این کشتی در بندر 'کایوهسیونگ' تایوان پهلو گرفت چین آن زمان نیز به این اقدام بشدت انتقاد کرد و به تقویت روابط نظامی و سیاسی آمریکا با تایوان هشدار داد.
لوکانگ سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در مصاحبه ای در پکن گفت ما به این حرکت آمریکا اعتراض کرده ایم و تاکید می ورزیم که کشورهای دارای روابط دیپلماتیک با چین حق برقراری مناسبات نظامی و سیاسی با تایوان را ندارند.
وی از دولت آمریکا خواست به هر گونه رابطه نظامی با تایوان پایان دهد و با اقداماتی از این دست باعث تشدید تنش ها در تنگه تایوان نشود.
'جوزف وو' وزیر خارجه تایوان می گوید پهلو گرفتن این کشتی آمریکایی در تایوان هیچ ارتباطی با مناسبات نظامی طرفین ندارد بلکه با موسسات تایوانی فعالیت تحقیقاتی انجام می دهد.
آمریکا می خواهد در جریان یک عملیات بزرگ در ماه نوامبر امسال شماری از کشتی ها و ناوهای خود را برای قدرت نمایی در برابر چین به تنگه تایوان و دریای جنوبی اعزام کند.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال