گفت‌و‌گوی ملی حول محور الگوی پیشرفت- سید ضیاء هاشمی*

انتشار سند پایه الگوی پیشرفت ایرانی– اسلامی فرصتی مغتنم برای تقویت جریان گفت‌وگوی ملی فراهم می‌کند. این سند که چشم‌انداز 50 ساله کشور را براساس ظرفیت‌های کشور از یک سو و آرمان‌ها و مطالبات ملی از سوی دیگر ترسیم کرده است، شامل محورهای گوناگونی است که می‌تواند در معرض نقد و نظر قرار گرفته و زمینه طرح و تبادل دیدگاه‌های مختلف موجود در جامعه را فراهم آورد.

گفت‌وگو درخصوص محورهای این سند مستلزم ایجاد فضای مناسبی است که هم برای صاحبنظران برانگیزاننده باشد و هم به جلب اعتماد افکار عمومی کمک کند.
طبعاً گفت‌وگو وقتی معنا پیدا می‌کند که دیدگاه‌های متفاوت و متباین امکان طرح پیدا کنند و در هر مورد استدلال‌های موافق و مخالف، بدون هرگونه مانع ذهنی یا عینی و واقعی یا خیالی ارائه شوند. گفت‌وگویی می‌تواند مفید و راهگشا باشد که در برگیرنده نقدهای جدی باشد تا در عین حال بتواند زمینه طرح و ارائه استدلال‌های دفاعی و حمایتی را ایجاد کند.
بی تردید در جامعه ما به‌عنوان یک جامعه بالنده و پویا، نظرگاه‌ها و تحلیل‌های گوناگون درخصوص مباحث محوری کشور وجود دارد و چنین نیست که درخصوص هر یک از مسائل مهم فقط یک نظر یا صرفاً یک تحلیل غالب وجود داشته باشد. اتفاقاً اقتضای بالندگی و غنای فکری کشور آن است که در مورد هر مسأله، صاحبنظران، نظریه‌پردازان و تحلیلگران فراوان فعال در کشور از منظرهای مختلف و رویکردهای متفاوت به تبیین مسائل بپردازند.
با وجود توانمندی‌های گسترده فکری و نظری، شایسته است محورهای سند پایه الگوی پیشرفت به‌عنوان مبنای گفت‌وگوی ملی مورد توجه قرار گیرد و صاحبنظران و اندیشمندان به بحث و گفت‌وگوی گسترده در این خصوص دعوت شوند.
نکته مهم و قابل توجه در مورد این سند آن است که رونمایی از آن و دعوت به مشارکت در تحلیل و تکمیل آن در بالاترین سطح توسط رهبر معظم انقلاب صورت گرفت. تأکید رهبر انقلاب بر طرح دیدگاه‌های تکمیلی برای رفع اشکالات و کاستی‌های احتمالی و پیش‌بینی دوره دو ساله برای نهایی‌سازی این سند، فرصت مهمی برای شکل‌گیری یک تجربه تاریخی فراهم کرده است.
در این عرصه شایسته است اصحاب فکر و اندیشه به طرح دغدغه‌های خود درخصوص نقشه راه ملی برای تحقق آرمان‌های کشور در افق درازمدت بپردازند و رسانه‌ها نیز در تسهیل این مسیر نقش خود را ایفا نموده، زمینه لازم برای «گفت‌و‌گوی ملی حول محور الگوی پیشرفت» را فراهم نمایند.
*دکتر سید ضیاء هاشمی، استاد دانشگاه و مدیرعامل ایرنا
1197

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال