جهشی درخشان برای زنان سیستان و بلوچستانی

زاهدان - ایرنا - وقتی فروردین 1393 نخستین فرماندار زن بلوچ کشور در یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان منصوب شد کسی تصور نمی کرد این رویه تبدیل به نهضتی شود که امروز این استان در میان 31 استان کشور رتبه برتر انتصاب بانوان در پست های مدیریتی را بدست آورد.

به گزارش ایرنا در چند سال گذشته نقش بانوان سیستان و بلوچستانی در اجتماع بیش از پیش بیشتر شده و به همان میزان موفقیت این زنان سبب شده تا جامعه پذیرای زنان برای انتصاب پست های مهم و کلیدی باشد.
بعد از انتصاب یک معاون استاندار از میان بانوان، 2 فرماندار زن در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان و 2 بخشدار زن، شاهد حضور زنان در پست های مهم بودیم که برخی از آنان با ارتقاء شغلی پست های کشوری را عهده دار شدند.
بعد از آن نوبت به حضور پررنگ زنان سیستان و بلوچستانی در کاندیداتوری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در انتخابات اخیر رسید و در نهایت 415 نفر از این زنان به پنجمین دوره شوراهای اسلامی راه یافتند به طوری که تنها در شهرستان خاش 131 نفر از اعضای شوراهای شهر و روستا را بانوان تشکیل می دهند.
این موضوع که روندی رو به افزایش در مسیری دشوار است نشان دهنده تقویت اعتماد به این قشر تاثیرگذار در بطن جامعه سیستان و بلوچستان است که امسال خود را با کسب رتبه برتر در تصدی پست های مدیریتی توسط زنان نشان داد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس گزارش آماری دفتر معاونت ریاست جمهوری درامور زنان و خانواده، بالاترین میزان به کارگیری زنان در پست های مدیریتی از میان استانداری های کشور با 20 پست به استانداری سیستان و بلوچستان اختصاص یافت.
فاطمه فاضلی ادامه داد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به ورود زنان به پست های مدیریتی ارشد سیاسی و اجتماعی دارد و خوشبختانه در استانداری سیستان و بلوچستان جهشی بسیار درخشان در این حوزه داشته ایم.
وی افزود: در گزارش اخیر دفتر معاونت ریاست جمهوری درامور زنان و خانواده، این استان بیشترین آمار را در انتصاب زنان در پست های مدیریتی در میان استانداری های کشور دارد که این موضوع نوید بخش تغییر رویکرد مردسالاری در جامعه سنتی است.
وی با بیان اینکه مدیران ستادی و میانی بسیاری در سالهای اخیر از میان بانوان توانمند سیستان و بلوچستان انتخاب شده اند، تصریح کرد: حضور زنان در پست های مدیریتی موجب تقویت بدنه اداری و چرخش نیرو میان نخبگان فارغ از نگاه های جنسیتی شده است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان وبلوچستان با اشاره به سهمیه ۳۰ درصدی پست های مدیریتی ارشد که باید به زنان تعلق گیرد، گفت: این مهم را باید به مثابه تبعیضی مثبت برای زنان در نظر گرفت و نهایت بهره را از این فرصت مطلوب برد.
وی خاطر نشان کرد: اکنون باید بستری را فراهم کرد تا زنان آگاهانه وارد حوزه مدیریتی شوند و مراقب بود که این جریان تنها جنبه تبلیغاتی نداشته باشد.
فاضلی ادامه داد: خوشبختانه سیستان و بلوچستان در بکار گیری زنان در سنتی ترین شهرهای این استان نیز پیشتاز است که نشان می دهد روند ترقی جامعه مدنی سرعت گرفته و مردان به زنان جامعه خود اعتماد می کنند و به آنان رای می دهند.
وی با اشاره به پیشتازی زنان سیستان و بلوچستانی در کاندیداتوری شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت: خوشبختانه استاندار نیز به مدیریت زنان اعتماد دارد و از حامیان بکار گیری زنان توانمند در پست های مدیریتی است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان وبلوچستان ادامه داد: این حمایت صرفا یک شعار نیست و در طول زمان و با استمرار نگاهی توسعه محور در حال پیگیری است.
9908 **6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال