معاون وزیر ارتباطات:

رشد شرکت های دانش بنیان لازمه توسعه پایدار است

تهران- ایرنا- معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: لازم است به تفکر خلاق، فعالیت های نوآورانه و رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان توجه کنیم تا توسعه پایدار داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، نصرالله جهانگرد روز پنجشنبه در حاشیه دومین نمایشگاه شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور در جمع خبرنگاران، افزود: جامعه ای که خواهان رشد درون زا و پایدار است، جز با تکیه بر نوآوری به اهداف خود نمی رسد حتی اگر منابع طبیعی فراوان داشته باشد.
وی گفت: رشد درون زا یعنی با ترکیب دانش و مواد، بتوان ارزش افزوده بالاتری خلق کرد و به فروش درون زا و اقتصادی پویا رسید.
جهانگرد اظهار داشت: یکی از راهکارهای توجه به تولیدات و محصولات خلاقانه و دانش بنیان داخلی، کنار زدن ساختار اقتصادی وابسته به نفت است؛ رویکرد صادرات منوط به رشد درون زا است پس فروش درون زا به این معنا نیست که ما رویکرد بین المللی را کنار بگذاریم بلکه باید سازوکار اقتصاد کشور به این سمت پیش برود که از محصولات داخلی حمایت شود تا به بازار جهانی ورود پیدا کنند.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از راهکارهای معرفی محصولات و تولیدات دانش بنیان و درون زا را برگزاری نمایشگاه عنوان کرد و گفت: ارزش جایگاهی این نمایشگاه بین همه نمایشگاه هایی که در کشور برگزار می شود، برجسته تر است چرا که به طور مشخص به توسعه بازار و رشد اقتصادی شرکت ها چه در سطح داخلی و چه بین المللی توجه دارد.
معاون وزیر ارتباطات در بخشی دیگر از سخنان خود، حرکت سیستم اداری ایران برای حمایت از شرکت های دانش بنیان را کُند دانست و اظهار داشت: از ابتدای انقلاب اسلامی تا امروز که 40 سال از آن می گذرد، تمام مصوبات قانونی و حمایتی دولت، تنها در جهت حرکت دادن شرکت ها به سمت تولید بوده و از زمان ورود محصولات این شرکت ها به بازار، دیگر حمایتی اعمال نشده است.
جهانگرد علت این امر را این گونه توضیح داد: با ارزیابی فرایندها و مصوبات اداری کشور به این نتیجه می رسیم که مجموعه قوانین و مقررات کسب و کار و تجارت در ایران معطوف به واردات است. یعنی اگر کسی بخواهد به عنوان نمونه به تولید و پرورش ماهی بپردازد، باید حدود 53 مجوز دریافت کند اما اگر بخواهد واردات ماهی داشته باشد، فقط به سه مجوز نیاز دارد. غافل از اینکه این واردات به تولیدات داخلی ضربه می زنند.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال های اخیر در کشور گفت: باید سازوکارهای اجرایی نظام را در راستای تقویت صنعت و تولیدات دانش بنیان ساماندهی کنیم و در این نوع نمایشگاه ها از شرکا و همتایان بین المللی دعوت کنیم تا با بازار شرکت های دانش بنیان فعال آشنا شوند و همکارهای خود را توسعه دهند.
جهانگرد گفت: هنوز شرکت های دانش بنیان و محصولات آنان به خوبی در داخل کشور معرفی نشده اند و امیدواریم با همراهی و همیاری رسانه های عمومی و ایجاد بستر دیجیتال، زمینه های معرفی این شرکت ها فراهم شود تا شاهد توسعه اقتصادی پایدار در کشور باشیم.
علمی *9294* 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال