ضرورت تحول بنیادین حمل و نقل شهری کرمان - داود رجبی*

کرمان - ایرنا - کرمان با شتاب نسبتا تندی به سوی کلانشهر شدن پیش می رود و این در حالی است که حمل و نقل درون شهری آن با فرسودگی و ناکارآمدی نیاز به تحول بنیادین دارد.

حمل و نقل درون شهری امروزه به عنوان مهمترین سیستم جابجایی و سفر شهروندان نقش بسیار موثری در تحرک و پویایی شهر و شهرنشینان دارد و از معیارهای یک شهر پیشرفته و آباد به شمار می رود.
با گسترش شهرنشینی و پدید آمدن کلان شهرها، حمل و نقل و جابجایی درون شهری از اصلی ترین برنامه ریزی های مسئولان و متولیان شهر برای رفاه شهروندان محسوب و در صدر اولویت های شهری معرفی می شود.
شبکه کارآمد حمل و نقل شهری، کارایی اقتصادی، کاهش ترافیک، آلودگی هوا و آلودگی صوتی، صرفه جویی در مصرف سوخت، انرژی، وقت و افزایش بهره وری و نشاط اجتماعی شهروندان را در پی دارد.
در شهر مدرن سیستم حمل و نقل شهری ترکیبی متنوع از چندین وسیله حمل و نقل عمومی است که در ارتباط با یکدیگر مجموعه ای منسجم، منظم و پیشرفته برای جابجایی مسافران درون شهری را تشکیل می دهند.
بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵، شهر کرمان 537 هزار و 718 نفر جمعیت دارد که در مساحتی حدودا 13 هزار هکتاری سکونت دارند و حاشیه نشینی وسعت شهر را افزایش داده است.
ناوگان اتوبوسرانی کرمان شامل 300 دستگاه اتوبوس است که 217 دستگاه آن فعال و مابقی بدلیل فرسودگی نیازمند تعمیرات و یا بطور کلی از رده خارج شده اند و در طول شبانه روز بیش از 220 هزار نفر مسافر را در 63 مسیر شهری و حومه جابه جایی می کند.
حدود چهار هزار و 600 دستگاه تاکسی با میانگین عمر 10 سال مشغول به خدمت رسانی در شهر کرمان و حومه هستند و بخش خصوصی در این زمینه هیچ گونه فعالیتی ندارد و تمامی امور مربوط به زیر نظر تاکسیرانی نظارت و اداره می شود.
سیستم فعلی حمل و نقل درون شهری کرمان بر اساس استانداردهای 50 سال قبل پایه ریزی شده است که امروز به دلیل تراکم جمعیت بالا و افزایش مساحت شهر و تغییرات بافت شهری ناکارآمد و هزینه زیادی بر دوش شهروندان می گذارد.
در حال حاضر عمده بار جابجایی و حمل ونقل شهری برعهده ناوگان اتوبوسرانی کرمان است که با توجه به وضعیت موجود و وسعت نسبتا زیاد شهر، هزینه زیادی برای سرپا نگهداشتن آن مصرف می شود.
راهکارهایی مانند استفاده از تراموا، قطار و ترن برقی شهری، اتوبوس پرسرعت، برای ساکنان شهر کرمان و حومه، ضمن به روز شدن شبکه حمل و نقل درون شهری، مزایایی نظیر کاهش آلودگی، بار ترافیکی و سفر ایمن برای شهروندان را در پی دارد.
وجود شبکه حمل و نقل درون شهری هوشمند و مجهز به فناوری روز دنیا، ضمن افزایش پویایی و تحرک شهری، استانداردهای شهر کرمان را به عنوان یک کلان شهر ارتقا می بخشد و شاخص های رفاه شهری را بالا می برد.
با توجه به اینکه شهر کرمان یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری کشور است، وجود سیستم حمل و نقل شهری پیشرفته در جذب گردشگران خارجی و داخلی بسیار موثر خواهد بود.
هرچند در سالهای اخیر زمزمه اجرای طرح هایی نظیر مترو برای شهر کرمان از طرف مسئولان بیان شده است، اما برنامه و فعالیتی در رابطه با تغییر و تحول در شبکه حمل و نقل شهری کرمان را شاهد نیستیم و همچنان همان شبکه حمل و نقل اتوبوس و تاکسی، حرف اول را می زند.
ضروری است با ایجاد زیرساخت های مناسب و بهره گیری از فناوری روز دنیا به بهسازی و نوسازی شبکه حمل و نقل شهری در کرمان اقدام شود و مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی می تواند به ارتقا و تحول این حوزه کمک شایانی کند.
*خبرنگار ایرنا
7437/ 5054/1772

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال