مسئول پژوهشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی:

بیماران مبتلا به پارکینسون با کمبود دارو مواجه هستند

تهران- ایرنا- مسئول پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی گفت: نوسانات اخیر قیمت ارز بیماران مبتلا به پارکینسون را با مشکلاتی مانند گرانی، کمبود و در دسترس نبودن داروها مواجه کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، مجتبی زارعی روز شنبه در گشایش پنجمین همایش بین‌المللی نقشه‌برداری مغز در دانشگاه شهید بهشتی، افزود: همچنین داروهای بیماران ام اس بسیار گران است اما از آنجا که واردات این داروها برای شرکت‌های مورد نظر سود سرشاری دارد، این بیماران با مشکلات دارویی زیادی مواجه نیستند ولی بیماری‌هایی مانند پارکینسون و آلزایمر که درمان قطعی ندارند و بعضا از داروهای ارزان قیمتی برخوردار هستند، مورد غفلت قرار گرفته‌اند.
وی اظهار داشت: برخی داروها می‌توانند به طور موثری بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون تاثیر داشته باشد اما تمرکز کافی برای تامین آنها انجام نشده است.
زارعی ادامه داد: دولت باید برای درمان تمام بیماران برنامه‌ریزی کند اما در مواقعی موضوع درمان با فشارهای سیاسی مواجه می‌شود که این اتفاق به نفع بیماران و مردم نیست.
به گفته وی، امسال پنجمین همایش بین‌المللی تصویربرداری مغز ایران با حضور مهمانانی از کشورهای اروپایی از جمله آمریکا، آلمان و انگلیس در حال برگزاری است.
زارعی افزود: ‌هدف از دعوت میهمانان خارجی ایجاد تعامل بین متخصصان ایرانی با سایر کشورها است و حضور این میهمانان می‌تواند باعث جذب بودجه تحقیقاتی برای متخصصان ایرانی شود یا اینکه از این طریق پزشکان ایرانی می‌توانند وارد یک پروژه مشترک با کشورهای اروپایی شوند.
مسئول پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در سال گذشته توانستیم از این طریق از اتحادیه اروپا بودجه‌ای برای تعدادی از دانشجویان ایرانی دریافت کنیم و این افراد توانستند برای گذراندن دوره تکمیلی در کشورهای اروپایی حضور یابند.
وی خاطرنشان کرد: این موضوع باعث شده در بخش‌هایی از کشور که با کمبود متخصص مواجه بوده‌ایم، این افراد از طریق کسب آموزش‌های لازم، نیاز کشور را مرتفع کنند.
مسئول پژوهشکده علوم و فناوری‌های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: در حال حاضر تمرکز کلی در کشور ما روی مباحث تشخیصی و درمانی است و موضوع تحقیقات و دانشگاه طی سال‌های اخیر مورد غفلت واقع شده است.
زارعی گفت: باید توجه داشته باشیم که تحقیقات و آموزش در سایر کشورها در اولویت قرار دارند اما امروزه پزشکان ما برای کسب درآمد بیشتر ترجیح می‌دهند از تحقیقات و دانشگاه دور شوند.
بهروز سلامت دبیر اجرایی پنجمین همایش نقشه برداری مغز ایران نیز گفت: برگزاری کارگاه‌های تخصصی و همچنین نمایشگاهی از لوازم و تجهیزات پزشکی و کلینیک‌های تخصصی درمانی از جمله برنامه‌های این همایش است.
وی افزود: این همایش دارای 15 امتیاز بازآموزی بوده که حداکثر امتیاز برای شرکت در همایش تخصصی است و متخصصان مغز و اعصاب، روان پزشکان، روان شناسان، رادیولوژیست‌ها و مهندسان پزشکی مخاطبان این همایش هستند.
سلامت اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش ارائه آخرین اطلاعات و دستاورد‌های علمی روز جهان در زمینه نقشه برداری مغز به متخصصان ایرانی است.
پنجمین همایش نقشه برداری مغز ایران از امروز تا 9 مهرماه در سالن ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.
اجتمام*9022*1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال