روحانی در پاسخ به ایرنا:

توقعات ایران بیشتر از مفاد بیانیه 1+4 است

نیویورک-ایرنا-رئیس جمهوری اسلامی ایران با ابراز رضایت از بیانیه روز سه شنبه وزرای 1+4 تاکید کرد: این بیانیه پیشرفت بسیار خوبی در زمینه حفظ برجام به شمار می رود اما توقعات ما بیش از این است و این توقعات را با طرفهای مقابل نیز مطرح کرده ایم و وعده داده اند این مراحل را به پیش ببرند تا ایران از منافع برجام استفاده کند.

به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران مستقر در سازمان ملل متحد به سوالات آنان در مسائل مهم منطقه ای و جهانی پاسخ داد.
دکتر روحانی در پاسخ به سووال خبرنگاری درباره نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل گفت: جلسه امروز شورای امنیت غیرمعمول و قرار بود ابتدا درباره ایران صحبت کنند که با مخالفت سایر اعضا مجبور شدند حرفشان را پس بگیرند.
'در جلسه امروز هم روشن شد که آمریکا تنها است. همه از برجام حمایت کردند و با لحن مستقیم یا غیرمستقیم اقدام امریکا را نادرست قلمداد کردند'.
روحانی افزود: با مقام های 16 کشور جهان دیدارهایی داشتم که تمامی این شخصیت ها باقی ماندن ایران در برجام را تدبیر و هوشمندی از سوی کشورمان دانستند.
وی با بیان اینکه همه کشورها خروج آمریکا از برجام را یک اشتباه سیاسی می دانند، به نشست شورای امنیت اشاره و تاکید کرد : نشست امروز شورای امنیت به ریاست ترامپ و به طور غیر معمول برگزار شد، ابتدا تصمیم آنها درباره ایران بود، اما در پی مخالفت اعضای شورای امنیت ، ناچار شدند حرف خود را پس بگیرند و درباره مسئله عدم اشاعه نشست مذکور را برگزار کنند.
رئیس جمهوری افزود: در جلسه امروز شورای امنیت هم روشن شد که آمریکا تنها است، همه کشورهایی که در شورای امنیت صحبت کردند از برجام حمایت نمودند و با لحن مستقیم یا غیر مستقیم، اقدام امریکا را به عنوان یک اقدام نادرست قلمداد کردند.
روحانی ادامه داد: در ملاقات هایی که با 16 نفر از رهبران کشورهای جهان داشتم، یکی از مباحث ما مربوط به برجام بود و در واقع همه دو نکته را تاکید می کردند، یکی اصل اهمیت برجام برای روابط کشورها و موضوع عدم اشاعه، برای موضوع صلح و امنیت و موفقیت دیپلماسی و همچنین ناخرسندی خودشان از خروج آمریکا از برجام بود.
وی اضافه کرد: نکته دومی که مورد تاکید بود حمایت از ایران در باقی ماندن در برجام بود که به عنوان یک تدبیر و هوشمندی ایران ذکر می کرد، می گفتند که آمریکا منتظر بود ایران هم از این توافق خارج شود تا بتواند راحت این مساله را پیش ببرد، در واقع این تصمیم ما بود که ترامپ را موفق کند یا به شکست بکشاند.
رئیس جمهوری ایران با بیان این که تدبیر دولت ایران، آمریکا را منزوی کرد، اظهار کرد: اقدامات و برنامه های آن را منجر به شکست کرد، البته این به معنای آن نیست که امروز در فشارهایی که آمریکا بر ملت ایران وارد می کند، مشکل نداشته باشیم اما همیشه ملت ایران در مقاطع سخت تر از این هم با صبوری، وحدت و اتحاد و با مواضع قاطع و استقامت خود توانسته است از این مراحل عبور کند و امروز هم چنین خواهد بود.
روحانی افزود: در بخش دیگری از مباحثی که با رهبران اروپایی و جلسه 1+4 که در سطح وزرا در نیویورک برگزار شد، این بود که پنج کشور دیگر مصمم به حمایت از برجام هستند و نقش و تعهد خودشان را اجرایی کنند و اقداماتی که آمریکا می خواهد برای فشار به اقتصاد ایران انجام دهد، فشارها را به حداقل کاهش دهند.
وی با اشاره به بیانیه نشست ایران و 1+4 گفت: این بیانیه نشان داد که اروپا و همچنین چین و روسیه مصمم تر از گذشته در پی تحکیم برجام هستند و بنابراین ما امیدواریم با حمایت همه کشورهای قانونگرا و چندجانبه گرا بتوانیم از این مساله راحت تر از آنچه که قبلا فکر می شد، عبور کنیم.
رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود : ملت ما صبور و مقاوم بوده و امروز هم این چنین خواهد بود و البته این تحریم ضمن فشار برای تولید و صادرات به وجود می آورد که در آن بخش ها هم می توانیم به عنوان یک فرصت از آن استفاده و بهره برداری کنیم.
خبرنگار آسوشیتدپرس در پرسش از رئیس جمهوری گفت: روز گذشته در مجمع عمومی اظهار کردید که از بازگشت آمریکا به میز مذاکرات استقبال می کنیم، همچنین خواسته اید که به قطعنامه2231 بازگردند، در این قطعنامه موضوع موشک های بالستیک که حامل کلاهک هسته ای باشد آمده است، آیا شما حاضرید در صورت بازگشت آمریکا به برجام حاضرید درباره موشک های بالستیک مذاکره کنید؟
روحانی پاسخ داد: در موضوع توافق هسته ای چیزی به نام موشک وجود ندارد، این مساله از ابتدا کاملا روشن است که موضوع چه بوده و درباره چه چیزی بحث کردیم، اگر کسی می خواهد تعهدش را زیر پا می گذارد، بهانه جویی نمی خواهد، توافق هسته ای و قطعنامه 2231 روشن است. آنچه که وجود دارد این است که آمریکا اشتباه کرده است.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا یا از این اشتباه به نقطه درست خود بر می گردد یا می خواهد به این مسیر اشتباه ادامه دهد. آمریکا دیر یا زود بازخواهد گشت و نمی تواند این روند را ادامه دهد، این به نفع ملت آمریکا نیست. کاری که دولت آمریکا انجام می دهد نه به نفع ملت ایران، نه به نفع ملت آمریکا و نه به نفع اروپا است و نه به نفع دیگران.
رئیس جمهوری گفت : همه ما از جمله شما خبرنگارها و نخبگان، همه باید تلاش کنند که فردی که مرتکب خطایی شده است کمک کنند که از خطا برگردد و در نقطه درستی قرار گیرد.
خبرنگار نیویورک تایمز درباره ژیائو وانگ که اکنون به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت است، پرسید.
روحانی پاسخ داد: فکر کردم می خواهید برای همه زندانیان عالم دلسوزی کنید، همه ما باید از نظر انسانی تلاش کنیم تا اگر می توانیم به فردی که در زندان است یاری برسانیم، دولت ایران به سهم خود این کار را برای تسهیل اطلاعات و ملاقات انجام می دهد اما اصل محاکمه و حکم در اختیار دستگاه دیگر است. همه کشورها اینگونه است. اگر یک ایرانی هم در آمریکا در زندان است اگر بپرسیم می گویند که دادگاه محکوم کرده است.
وی افزود: حداکثر کاری که می توانیم انجام دهیم فراهم کردن دسترسی کنسولی است. وقتی به من به عنوان رئیس دستگاه اجرایی کشور خطاب می کنید، می توانم حداکثر سعی خود را از نظر انسانی برای تسهیلات انجام دهم، وزارت خارجه و دولت این کار را انجام می دهند.
رئیس جمهوری ادامه داد: اما در گذشته با دولت آمریکا برای کمک به افرادی که در دو کشور زندانی بودند، صحبت هایی شد و کمک های انجام گرفت. هیچ وقت در این زمینه مخالفت نکردیم که دولت ها بتوانند مذاکراتی داشته باشند و به راه حل هایی دست بیابند.
خبرنگار سی بی اس نیوز پرسید: ترامپ گفته است که می خواهد تحریم جدیدی علیه ایران در ماه نوامبر اعمال کند، اگر قوانین مسدود کننده اروپا نتواند در برابر قوانین داخلی آمریکا کارایی داشته باشد و تجارت متوقف شود، ایران چه کار خواهد کرد، آیا از برجام خارج خواهد شد؟
رئیس جمهوری گفت: من روشن کنم هیچ تحریمی نیست که آمریکا بخواهد بعدا انجام دهد، بیش فعال بوده اند برخی افرادی که در امریکا به دنبال تحریم ایران بودند، آنچه که قرار بود در نوامبر انجام دهند را در سپتامبر انجام دادند، هیچ چیز جدیدی برای نوامبر وجود ندارد. این کاملا یک مساله تبلیغاتی و روانی است، آمریکا می خواهد برای فروش نفت، روابط تجاری و بانکی فشار بیاورد، همه این کارهای را انجام داده و می دهد و چیزی را برای ماه نوامبر باقی نگذاشته است.
روحانی افزود: مساله ماه نوامبر کاملا تبلیغاتی است، اما اینکه ما با بقیه شرکا می توانیم چه کار کنیم؟ می دانید که تصمیم ما این است که با بقیه کشورها کار کنیم، برای هر کسی که تحریم آمریکا را زیرپا بگذارد یک افتخار بزرگ است برای اینکه تحریم آمریکا یک تحریم غیرقانونی و ضد قطعنامه شورای امنیت است، بنابر این به عنوان یک وظیفه قانونی همه کشورها باید تلاش کنند تا این اقدام غیر قانونی آمریکا به شکست منجر شود.
وی ادامه داد: ما با دوستانمان از جمله اتحادیه اروپا در این زمینه در تماس هستیم برای یافتن کانال هایی تا ضمن اینکه اقدامات اقتصادی خود را انجام می دهیم، حمایت لازم را از شرکت هایی داشته باشیم که با ایران مشغول فعالیت هستند.
رئیس جمهوری درباره خروج از برجام هم گفت: ما فعلا در برجام باقی ماندیم و به همه تعهداتی که داشتیم عمل کردیم، تا زمانی که ماندن ما در برجام به نفع منافع ملی ما باشد در برجام خواهیم ماند. هر زمان ببینم که همه منافع ما تضمین نمی شود، از همان راه کارهای پیش بینی شده در برجام آغاز خواهیم کرد.
خبرنگار بی بی سی از رئیس جمهوری درباره اتباع ایرانی دو تابعیتی پرسید که نگران هستند در زمان سفر به ایران بازداشت شوند که روحانی گفت: این حرف نادرست است که افرادی که دو تابعیتی هستند برای ورود به ایران نگرانی داشته باشند.
وی افزود: دو تابعیتی بودن جرم نیست، ما از نظر حقوقی دو تابعیتی بودن را قبول نداریم اما این مساله جرم نیست که بخواهد منجر به دستگیری و محاکمه شود، چنین چیزی وجود ندارد و این یک تبلیغات بی اساس است.
رئیس جمهوری ادامه داد: ممکن است فردی وارد کشوری شده و به دلایلی دستگیر شود، این ارتباطی به تابعیت او ندارد. باید پرونده او را مطالعه کرد، اگر جرمی مرتکب شده است، البته بر اساس آن رسیدگی می شود.
روحانی در پاسخ به این سوال که گفتارهای مقامات آمریکا تندتر شده است به نظر شما در پس این لفظ ها بین ایران و آمریکا چه روی خواهد داد، گفت: گفتارها جدید نبود که شما تعجب کردید، در 40 سال گذشته همیشه از این گفتارها بوده است. دولت جدید آمریکا متفاوت شده و مقداری تندتر حرف می زنند.
وی افزود: خیلی از آنها در حکومت و سیاست جدید هستند، تازه وارد سیاست شده اند و طبیعی است که تازه واردها به سیاست، لحنی متفاوت با گذشتگان دارند. ما هیچ لحن ویژه ای نسبت به آمریکا نمی خواهیم به کار گیریم.
رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: آنچه برای ما مهم است این است که آمریکا به قانون عمل کند، ما می خواهیم به آمریکا بگوییم زورگویی را کنار گذاشته و به مقررات احترام بگذارد، به عهد خود باقی بماند، وفای به عهد داشته باشد، به قطعنامه شورای امنیت عمل کند.
روحانی تاکید کرد: ما می گوییم تحریم ظالمانه انجام ندهد، کار آمریکا ضد حقوق بشر است، با بهانه های واهی مردم را تحت فشار قرار می دهد، اگر آمریکا به قانون برگردد، ما مشکلی نداریم؛ البته مشکلاتی از گذشته با آمریکا بوده است که باید به تدریج در زمان خودش حل وفصل شود.
خبرنگار المانیتور پرسید که پمپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید که ایران باید نسبت به عملکرد گروه شیعیان عراق پاسخگو باشد که به غربی ها آسیب رسانده اند. جان بولتون هم اظهاراتی را درباره قاسم سلیمانی داشته است، آیا نگران افزایش تنش میان ایران و آمریکا نیستید؟
رئیس جمهوری پاسخ داد: آن دومی که اسم بردید همه با لحن و گفتارش از گذشته آشنا هستند و موضوع جدیدی نیست. این یکی هم که تازه وزیر شده است و قبلا در سمت های دیگری بوده و دیپلمات نبوده است. حرف هایی که می زند در یک چارچوب منطقی نمی گنجد.
روحانی ادامه داد: این که در عراق یا کشور دیگری حادثه ای رخ دهد یا ندهد، چه ربطی به ایران دارد؟ بله ما در تمام دنیا طرفدارانی داریم، مگر ما مسئول رفتار هر کسی هستیم که طرفدار ما هست و به ایران علاقه دارد، این یک حرف نادرست، غیر حقوقی و غیر سیاسی است.
وی اضافه کرد: بله، اگر کشوری به گروهی دستور بدهد، بله آن کشور به عنوان آمر، مسئول است اما در منطقه ما، اکثریت مردم منطقه به ایران و فرهنگ ما علاقمند هستند، گروه های مختلفی هستند که فعالیت های سیاسی و آزادی بخش انجام می دهند، ممکن است به ایران علاقمند باشند اما اعمال آنها ارتباطی به ایران ندارد و کارشان را مستقل و در چارچوب منافع خود و کشورشان انجام می دهند.
رئیس جمهوری با طرح این سوال که آمریکا برای چه به عراق رفته است که حالا برای ماندن خودش مشکل دارد؟، گفت: سوال اصلی این است، وزیر خارجه آمریکا باید پاسخ دهد که آمریکا به چه دلیل به عراق رفته است، خیلی مایل هستیم نظر سنجی در عراق برگزار شود که چند درصد موافق حضور آمریکا در عراق هستند، خود ترامپ هم بارها گفته است که کار ما در منطقه بی خاصیت بوده است و میلیاردها دلار خرج کردیم و به جایی نرسیدیم.
روحانی افزود: خود او گفته است که گروه های تروریستی که در منطقه فعالیت می کنند، توسط خود دولت آمریکا درست شده است، این حرف های رئیس جمهوری کشور شما است. آمریکا به چه دلیلی می خواهد در عراق هر کاری انجام دهد و از مردم عراق ناراحت است و مسئولیت آن را بخواهد متوجه ما کند؟
وی تصریح کرد: آمریکا باید درباره حضورش در منطقه تجدید نظر کند، در خلیج فارس، دریای عمان، افغانستان، عراق و در سایر جاهایی که آمریکا می خواهد حضور داشته باشد باید دلایلش را بگوید و مردم و دولت قانونی آن کشور باید تایید کنند.
رئیس جمهوری با اشاره به حضور آمریکا در سوریه، تاکید کرد: حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی است، دولت قانونی سوریه هم آن را رد و محکوم می کند بنابراین حضور آمریکا غیر قانونی است، اگر صدمه ببیند یا نبیند ارتباطی به ما ندارد.
روحانی خاطر نشان کرد: ما قصد جنگ با نیروهای آمریکایی در هیچ جای منطقه نداریم و نمی خواهیم به نیروهای آمریکایی حمله کنیم و تنش را با آمریکا بالا ببریم اما از آمریکا می خواهیم به قانون عمل کند و به حاکمیت ملی کشورها احترام بگذارد.
خبرنگار ایتالیایی درباره دیدار با نخست وزیر ایتالیا و مقابله با تحریم ها پرسید و اینکه آیا نخست وزیر ایتالیا از شما برای دعوت به کشورشان دعوت کرد؟
رئیس جمهوری پاسخ داد:ساعتی پیش با نخست وزیر ایتالیا دیدار داشتیم و با هم گفت و گو کردیم. هم درباره روابط دو جانبه که می دانید ایتالیا در اتحادیه اروپا نخستین شریک تجاری ما است و همیشه روابط اقتصادی و سیاسی ما روابط خوبی بوده است.
روحانی ادامه داد: وی حمایت خود و ایتالیا را همچون سایر کشورهای اروپایی از برجام اعلام کردند، گفت و گوی مفصلی درباره شیوه های همکاری در ماه های آینده داشتیم. البته بخشی از مذاکرات ما هم مربوط به مسایل منطقه بود و تفاوت خاصی در نظرات سران اروپا که با آنها ملاقات کردم ندیدم و همه آنها نظر واحدی در حمایت از برجام و انجام اقدامات عملی برای جبران خروج آمریکا داشتند.
خبرنگار وایس مدیا پرسید: ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی گفت که ایران را منزوی کرده ایم، آیا شما فکر می کنید منزوی شده اید، آیا فکر می کنید که مرزهای شما از سوی نیروهای نظامی متحدان آمریکا محاصره شده است و این دلیلی برای ادامه حمایت شما از گروه های شبه نظامی همچون حزب الله و حماس است؟
رئیس جمهوری در پاسخ گفت: ما که تنها نیستیم، آمریکا تنها است، آمریکا در مجمع عمومی تنها است و امروز در شورای امنیت هم تنها بود، همه با وی مخالفت و از برجام حمایت کردند، همه با لحنی گفتند راه انتخابی آمریکا نادرست است. در منطقه ما که تنها نیستیم و اهل منطقه هستیم ، آمریکایی ها غربیه هستند و از راه دور آمده اند، مشکلات فراوانی برای حضور و امنیت خودشان دارند.
روحانی افزود: ما با کشورهای منطقه روابط نزدیک ودوستانه ای داریم، بنابر این مشکل، مشکل آمریکا است، شما گفتید که ایران از گروه های تروریستی حمایت می کند، مقصود شما را متوجه نشدم، گروه هایی که با داعش مبازره می کنند؟ به ما بگویید داعش تروریسم است یا آنهایی که با آنها مبارزه می کنند.
وی ادامه داد: داعش، القاعده و النصره مورد اتفاق نظر همه است که تروریسم هستند، حزب الله همان گروهی است که با آنها می جنگند و همان گروهی است که آنها را از لبنان بیرون رانده است و مردم لبنان همه از امنیت جدیدی که پیدا کردند، متشکرند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه حزب الله در کنار مردم، داعش را از بیش از 90 درصد خاک سوریه بیرون رانده است، گفت: آنهایی که با تروریسم مبارزه می کنند جایگاه دیگری دارند، خود آقای ترامپ گفت که گروه های تروریستی را دولت آمریکا درست کرده است، هم در مبارزات انتخاباتی و هم پس از آن این مطلب را مطرح کرد که دولت گذشته این گروه های تروریستی را ایجاد کرده است.
روحانی افزود: حرف کدام یک درست است، قاعدتا رئیس جمهوری آمریکا اطلاعاتی در این زمینه داشته است که اعلام نظر کرده است.
خبرنگار پرس تی وی درباره اقتصاد ایران و مشکلاتی که برای مردم ایجاد شده است پرسید و گفت اعضای شورای امنیت اقدام آمریکا را نکوهش می کنند اما برای تجارت با ایران چه می گویند و اینکه برنامه شما برای مهار قیمت دلار چیست؟
رئیس جمهوری با بیان اینکه معیاری که در ذهن بعضی ها درباره ارز وجود دارد به مصرف و عده خاص است، گفت: این بازار نمی تواند معیار اقتصاد ایران باشد، کل خرید و فروش غیر رسمی که در ایران انجام می شود، حدود یک درصد اقتصاد ایران و حتی کمتر از آن است.
روحانی افزود: زندگی مردم ایران به این بازار متکی نیست، آنچه که مورد نظر مردم هست برای زندگی و کالاهای اساسی، نرخ ارز معلومی دارد و بقیه نیازمندی ها هم نرخ ارز مشخص است.
وی ادامه داد: اینکه گفتید که روابط ایران با آمریکا چگونه است و ملاقات وزیران خارجه ایران و آمریکا چه زمانی امکان پذیر است، اینها همه وابسته به رفتار آمریکا است، وزیر خارجه ایران و آمریکا در همین نیویورک با هم صحبت می کردند و در سال گذشته هم آقای ظریف با تیلرسون صحبت کردند. ما مشکلی نداریم، در صورتی که آمریکا به تعهدات خودش بازگردد و این تعهدات را انجام دهد، آن وقت شرایط دیگری خواهد بود.
رئیس جمهوری ایران با توجه به اینکه در برجام با آمریکایی ها مذاکره داشتیم و کارشناسان ایران و آمریکا یا در سطح وزرا مذاکره می کردند، گفت: خود آنها از برجام خارج شدند و این فرصت را از بین بردند، ما در این زمینه مقصر نیستیم و آمریکایی ها مقصر هستند.
خبرنگار رادیو مردمی سوئیس پرسید: ترامپ در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران، سوریه و روسیه برای جلوگیری از حمله به ادلب تشکر کردند و گفتند که دنیا دارد نگاه می کند، آیا می توانید تضمین دهید که در داخل سوریه همه قدرت را برای جلوگیری از صدمه به مردم به کار گیرد؟
روحانی اظهار کرد: اینکه ترامپ تشکر کند یا نکند، ما در سوریه به دعوت دولت سوریه برای مستشاری نظامی حضور داریم، هدف مبارزه با تروریسم بوده است به نظرم در این هدف موفق شدیم یعنی قدرت اصلی تروریسم در سوریه از بین رفته است.
وی ادامه داد: موضوع ادلب خاص و ویژه است، تروریست ها در میان مردم هستند، تلاش ما این است که بتوانیم تروریست ها را از مردم جدا کنیم، آن تروریست های خطرناک، النصره و داعش هستند، باید با این گروه های تروریستی مبارزه شود و مردم نباید صدمه ببینند.
رئیس جمهوری ایران با اشاره به نشست تهران با حضور سران ایران، روسیه و ترکیه افزود: در آن اجلاس رایزنی هایی انجام شد و در سطوح بعدی هم ادامه یافت. فعلا به راه حلی رسیدیم که در حال اجرا است و تلاش ها برای این است که تروریست ها از مردم جدا شوند.
روحانی اظهار کرد: ما امیدواریم در باقی مانده سرزمین سوریه که هنوز در دست تروریست ها است از جمله ادلب به گونه ای عمل شود که موضوع مبارزه با تروریسم هرچه سریع تر پایان یابد و به مردم هم آسیب نرسد.
خبرنگار القدس العربی پرسید: همان گونه که می دانید دولت ترامپ یک جنگ نابود کننده علیه فلسطینی ها شروع کرده است ،قدس را پایتخت اسرائیل شناختند و سعی می کنند آنروا را در هم بشکنند، دیگر از واژه اشغالگر استفاده نمی کنند و بودجه های بیمارستان ها را نمی دهند، ایران برای حمایت از مردم فلسطین و حاکمیت این مردم بر سرزمین های اشغالی و همچنین پشتیبانی از آنروا چه می تواند انجام دهد؟
رئیس جمهوری افزود : ریشه مشکلات موجود در منطقه به اشغال فلسطین باز می گردد، اگر 70 سال پیش این اتفاق نمی افتاد و سرزمین فلسطین توسط گروهی به نام صهیونیست ها اشغال نمی شد، امروز ما منطقه و شرایط دیگری داشتیم. اصولا همه نابسامانی ها و ناامنی های منطقه ما در سایه اشغال و برخی در سایه دخالت های نادرست قدرت ها در منطقه است؛ البته به مسایل دیگر هم برمی گردد.
روحانی تصریح کرد: به نظرم رفتار دولت فعلی آمریکا نسبت به مسلمانان از جمله نسبت به فلسطین بسیار بد است. به گونه ای است که آدم به یاد تفکرات نژادپرستانه می افتاد، آن تعبیری که در سخنرانی داشتم به این دلیل بود که دولت فعلی آمریکا به گونه ای رفتار می کند که ما را به یاد نژاد پرستی می اندازد.
وی انتقال سفارت آمریکا به قدس را خطای بزرگ آمریکا دانست و یادآور شد: این کار منجر به جریحه دار شدن احساسات همه مسلمان ها شد، دولت امریکا به دلیل قرابت بیشتر با رژیم صهیونیستی در واقع یک میلیارد و 500 میلیون مسلمان را عصبانی کرد، مساله بیت المقدس تنها مربوط به فلسطینی ها نیست و به همه مسلمانان ارتباط دارد.
رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به عنوان حامی فلسطین بوده و هست و می دانید که هر سال روزی به این نام، نامگذاری شده است و مردم در سراسر کشور راهپیمایی می کنند، مردم ما علاقمند به مردم فلسطین هستند، در بسیاری از زمینه ها کمک های مادی و معنوی زیادی کرده ایم و آن را ادامه می دهیم اما حل مساله فلسطین در سایه تلاش و همکاری همه مسلمانان است تا این معضل به صورت مناسبی حل و فصل شود.
خبرنگاری پرسید الان که روسیه و ترکیه یک ناحیه امن تعیین کرده اند آیا نقش ایران در سوریه عوض خواهد شد، نقش خود را در آینده سوریه چگونه می بینید؟
روحانی اظهار کرد: هدف نخست ما در سوریه مبارزه با تروریسم بود که پیشرفت قابل ملاحظه ای به دست آوردیم، حضور ما تا زمانی که دولت سویه نیاز داشته باشد و درخواست کنند، ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در مناطق کاهش تنش نیروهای سه کشور ایران، روسیه و ترکیه حضور دارند، گفت: در نهایت امیدواریم هرچه سریعتر قانون اساسی سوریه تدوین و انتخابات برگزار شود. فکر می کنم اگر این مراحل در کنار نیازمندی های مردم برای بازسازی و بازگشت آوارگان تحقق یابد، اهداف ما خواهد بود.
این خبرنگار افزود: آیا نقشی برای اسد در دولت بعدی وجود دارد؟
رئیس جمهوری تصریح کرد: بر مبنای انتخابات هر کسی که انتخاب شد. هر کسی که رای بیاورد همان دولت آینده سوریه را تشکیل خواهد داد.
خبرنگار صدا و سیما پرسید: امروز در شورای امنیت شاهد بودیم که ترامپ از سایر کشورها خواست که قطعنامه 2231 را اجرا نکنند؟ آیا سابقه داشته است که یکی از اعضا و رئیس شورای امنیت بخواهد که با تهدید از دیگران بخواهد به قعطنامه عمل نکنند؟
روحانی پاسخ داد: جای شگفتی است کسی که به صورت دوره ای ، رئیس شورای امنیت سازمان ملل است می خواهد به مصوبه همین شورا عمل نشود؛ یعنی قطعنامه 2231 مصوب همین شورا است و اتفاقا آمریکا هم به آن رای داده است، امروز نه تنها می گوید که با این قطعنامه موافق نیستیم بلکه تهدید می کند اگر کسی به این قطعنامه عمل کند، مجازات می کنم.
وی ادامه داد: فکر می کنم دو تشکر به شورای امنیت بدهکار هستیم، یک تشکر به خاطر موضع بسیار خوبی که شورای امنیت در موضوع حمله تروریستی به اهواز اتخاذ کرد که بسیار خوب و قاطع و با اتفاق آرا بود.
رئیس جمهوری با استقبال از این بیانیه اضافه کرد: تشکر دیگر برای نشست امروز شورای امنیت بود که همه اعضا غیر از آمریکا از برجام حمایت کردند. یعنی یکبار دیگر شورای امنیت از ایران، برجام و از همه آنهایی که به قانون معتقد هستند، حمایت کرد.
روحانی نشست امروز شورای امنیت را جالب توجه دانست و گفت: شما دیدید که بسیاری از رهبران کشورها با قاطعیت از برجام حمایت کردند و کسی جز آمریکا با برجام مخالف نبود؛ همه با لحن های مختلف برجام را تایید کردند و این هم به معنای انزوای دوم آمریکا است.
وی افزود: یکبار آمریکا از برجام خارج شد و تقریبا اکثریت قاطع دولت های جهان از آن استقبال نکردند و آمریکا را محکوم کردند و منزوی شد و یکبار دیگر امروز منزوی تر شد، جلسه ای را تحت عنوان عدم اشاعه تشکیل دادند و البته هدف وی تضعیف برجام بود و فشاری به ایران وارد کند اما به هدفش نرسید و درست معکوس شد.
رئیس جمهوری ایران خاطرنشان کرد: این نشست شورای امنیت به یک جلسه ای با نظر بسیار روشن و قاطع در حمایت از برجام تبدیل شد. این دو حادثه در چند روزی که در نیویورک بودیم جالب توجه بود. شورای امنیت معمولا تلخ و شیرین زیاد داشته است ما در این چند روزی که بودیم دو کار شورای امنیت جالب بود و امیدواریم که همین راه را همیشه ادامه دهد.
شبک**1392 ** 1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر