وزیر ارتباطات: طرح های فضایی در موعد مقرر به نتیجه می رسد

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش ما این است که اعتبارات لازم برای پیشبرد فعالیت‌های فناوری فضایی، تامین و تخصیص داده شود تا طرح ها در موعد مقرر به سرانجام برسد.

به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمدجواد آذری جهرمی» در جلسه کنترل پروژه های پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد پژوهشگاه فضایی ایران، بال سازمان فضایی در توسعه فناوری این صنعت است و باید به عنوان حوزه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر همکاری نزدیک داشته و همگرا باشند.
عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: راهبرد ما این است که پژوهشگاه فضایی ایران با ظرفیت خود، مدیریت پژوهش بخش فضایی را برعهده گیرد و به عنوان تجمیع‌کننده محصول نهایی فناوری فضایی ایفای نقش کند، بدین صورت که مراکز دانشگاهی مرتبط با بخش فضا، هر یک در حوزه‌هایی از علوم و فناوری فضایی تبدیل به یک قطب علمی شوند و در مسیر برنامه ‌ریزی شده توسط پژوهشگاه حرکت کنند.
آذری جهرمی تقویت کاربردهای فناوری فضایی در زندگی مردم را از اهداف بزرگ وزارتخانه برشمرد و افزود: اتصال چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت باید به عنوان یک محور جدی در دستور کار سازمان و پژوهشگاه فضایی قرار گرفته و پیگیری شود و پس از همگرایی نگرشی و مدیریتی در حوزه فنی، سازمان‌های دیگر نیز با بخش فضایی همگرا شده و دستاوردهای فضایی را به سمت صنعت هدایت کنند.
وی اضافه کرد: یکی از مسائلی که در حوزه فناوری فضایی دنبال می‌ شود اصلاح ساختارهای موازی و فرآیندهاست، به‌گونه‌ای که موجب تسریع در رشد مجموعه شده و بتوان این ساختار را به توسعه کشور گره زد.
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات اول خرداد ماه امسال گفته بود: ساختار کنونی زنجیره صنعت فضایی کشور مناسب نیست و باید اصلاح شود.
وی تاکید کرد با بخشی نگری نمی توان به اهداف خود در این صنعت رسید.
رییس سازمان فضایی ایران سیزدهم خردادماه اعلام کرد: اکنون چندین طرح ماهواره ای در دستور کار مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور قرار دارد که امید می رود امسال با تداوم روند کنونی پیشرفت کار، شاهد اتمام برخی از این طرح ها بوده و بقیه نیز در ابتدای سال آتی به پایان برسد.
مرتضی براری ادامه داد: با توجه به برنامه راهبردی توسعه ماهواره های بومی طرح های جدیدی نیز امسال و سال های آتی تا افق چشم انداز 1404، تعریف و اجرایی می شود تا در افق چشم انداز، شاهد تامین بخش عمده ای از نیازهای فضایی کشور از طریق ماهواره های بومی باشیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآوری کرد: موضوع ساخت ماهواره های بومی به عنوان اولویت نخست برنامه توسعه فضایی کشور مورد نظر سازمان فضایی و وزارت ارتباطات است.

اقتصام*2078*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال