انتظار اصلاح طلبان از «فرصت طلایی» سخنرانی در مجمع عمومی

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری امشب برای ششمین بار مواضع جمهوری اسلامی ایران را از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل به گوش رهبران کشورهای جهان خواهد رساند. مطبوعات اصلاح طلب امروز به استقبال این رخداد رفته و برخی تحلیلگران آن را فرصتی طلایی برای دیپلماسی ایرانی عنوان کرده اند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «حسن روحانی»، رئیس ‌جمهوری که در راس هیات بلندپایه دیپلماتیک روز گذشته وارد نیویورک شد، در بدو ورود به این شهر با اشاره به بدعهدی دولت آمریکا در چارچوب برجام تاکید کرد که هدف اصلی او از رایزنی‌های دیپلماتیک در سازمان ملل بهره‌گیری از فرصت جاری برای تبیین تخلفات و نقض مقررات بین‌المللی این کشور است. رئیس جمهوری ایران امشب (سوم مهر) در مجمع عمومی سازمان ملل برای ششمین بار در دوره ریاست جمهوری‌اش سخنرانی می‌کند.
روحانی روز گذشته در یکی از نخستین برنامه‌های خود در نشست با مدیران رسانه‌ای آمریکا حضور یافت. رئیس جمهوری با اشاره به عهدشکنی آمریکا در چارچوب برجام، گفت «ترامپ در حقیقت چند اقدام بسیار نادرست را علیه ایران و ملت ایران انجام داده است. او بی دلیل از توافق برجام خارج شده، ملت ایران را بدون هیچ دلیلی تحریم و تهدید و در امور داخلی ما دخالت کرده است. قبل از هر بحثی این اقدامات نادرست باید جبران شود.»
«قانون»، «بازار داغ شایعات در نیویورک» را عنوان گزارش خود درباره حضور روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل قرار داد. به نوشته قانون دیروز همچنان بازار شایعات سیاسی درست مثل بازار ارز در تهران داغ بود. همه منتظر یک اتفاق منحصر به فرد از سفر نیویورکی روحانی هستند؛ چیزی بالاتر از تماس تلفنی با باراک اوباما ؛ اما داستان همیشه آن‌طور که انتظار می رود،پیش نمی‌رود و در ثانیه، پایان ماجرا عوض می شود!پرداخت 18 میلیون دلار به عنوان بخشی از بسته حمایتی 50 میلیون دلاری سخن به میان آورده شده ، دوباره تشکیلات و دستگاه ایران هراسی آمریکا را آشفته کرده و انتقادها از اروپا به شدیدترین سطح ممکن رسیده است.
اینکه در ادامه داستان چگونه پیش خواهد رفت یک بخش ماجراست اما کار رییس گروه اقدام علیه ایران یعنی برایان هوک و تیم او قطعا آسان نخواهد بود به‌خصوص اینکه دادگاه بین المللی لاهه درباره کارشکنی و نقض عهد دولت ایالات متحده در خروج یکجانبه از پیمان هسته‌ای برجام، تصمیم گیری خواهد کرد. اینکه یک دولت در مقیاس آمریکا این‌گونه توسط دادگاهی بین المللی به‌خاطر زیرپا گذاشتن پیمان ها و تعهدات بین المللی زیر سوال برود، شاید لکه ای سیاه و البته ماندگار د ر تاریخ این کشور باشد! به هر حال، دیروز موتور ماشین دیپلماسی ایران مثل تاکسی های نیویورک داغِ داغ بود و هم «شیخ دیپلمات» و هم «دیپلمات ارشد» کشورمان مهم‌ترین مسائل مربوط به تحریم ها و توافق هسته‌ای برجام را با طرف های اروپایی و آمریکایی در میان گذاشتند.
به گزارش «مردم سالاری» با عنوان «جهان در انتظار دوئل روحانی و ترامپ»، روزنامه «وال استریت ژورنال نوشته است نیویورک در این هفته محل دوئل کلامی «حسن روحانی» و «دونالدترامپ» و نیز سکوی جهانی زورآزمایی آمریکا و اروپا بر سر ایران خواهد بود. این روزنامه آمریکایی در گزارش مفصلی ادامه داد، این هفته، هفته ماراتن دیپلماسی در نیویورک است.
«حال و هوای متفاوت نیویورک» عنوان نخست روزنامه «آرمان» است. به نوشته این روزنامه، این روزها تمام اذهان معطوف به نیویورک، محل برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل است تا ببینند که رهبران جهان امسال در سخنرانی‌های خود به چه مواردی اشاره خواهند داشت. البته نکته‌ای که مجمع عمومی امسال را از سال‌های پیش متمایز می‌سازد هماوردی حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکاست.
«صادق زیباکلام» در گفت وگو با آرمان اظهار داشت: آقای روحانی با شاخه زیتون به صحن علنی سازمان ملل برود و حسن نیت مردم را به همگان نشان بدهد. بدون شک اگر چنین اتفاقی رخ بدهد کار را برای بن‌سلمان، نتانیاهو، ترامپ، تندروها و براندازان سخت خواهد کرد. این در حالی است که به‌نظر می‌رسد آقای روحانی دوباره همان حرف‌های گذشته را با ادبیات جدیدی بیان خواهند کرد. بدون شک اگر این اتفاق رخ بدهد و ایشان سخنان ملت ایران را برای ایجاد صلح و ارتباط با دنیا براساس احترام متقابل بیان کند در شرایطی که مردم ایران با مشکلات مهمی در زندگی خود مواجه هستند، نسبت به آینده امید‌وارتر خواهند شد.
«نعمت احمدی» نیز در یادداشت این روزنامه آورد: کاش هیأت ایران از این فرصت طلایی استفاده کند و از پشت تریبون شورای امنیت سازمان ملل عملکرد دولت آمریکا را زیر سوال ببرد. خروج از برجام، همدستی با روسیه و عربستان برای جایگزینی نفت این دو کشور با نفت ایران پس از تحریم‌های 13 آبان ماه به بعد آمریکا و مهم‌تر از همه تحریم عضوی از اعضای سازمان ملل به وسیله عضو دیگری از این سازمان باوجود اینکه برابر قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، ایران همه تعهدات خود را به نحو احسن برابر نظریه شورای حکام انرژی هسته‌ای انجام داده است. این فرصت طلایی را نباید از دست داد و ایران در موقعیتی است که می‌تواند از تریبون شورای امنیت در نیویورک، علیه آمریکا اقدام کند و جامعه جهانی را به داوری بطلبد که ترامپ زورگو با سرنوشت مردم یکی از اعضای قدیمی و اولیه سازمان ملل قلدرمآبانه چه برنامه‌هایی در سر دارد.
این حقوقدان در سرمقاله «شرق» نیز نوشت: دفاع حقوقی و مستدل ایران می تواند سندی تاریخی باشد برای آنکه تحریم آمریکا بر خلاف منشور ملل متحد است. آزمونی تاریخی پیش روی هیات ایرانی شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان ملل است تا یک بار دیگر مانند حضوری که مرحوم دکتر مصدق در شورای امنیت داشت، سندی تاریخی از مظلومیت ایران را در بزرگ ترن گردهمایی سیاسی جهان از خود به یادگار بگذارند.
«نیویورک 97 واپسین فرصت» عنوان سرمقاله «ابتکار» در این باره و با موضوع استفاده از ظرفیت های عهدنامه مودت بین ایران و آمریکا در سال 1334 بود. به نوشته ابتکار حال‌که دو دولت با آن همه سوابق رویارویی و تخاصم حاضر نشدند این رشته مودت را از هم بگشایند و گاه‌گاه هر دو دولت آن را مبنایی برای طرح دعوی خود از طرف دیگر در دیوان داوری قرار داده‌اند، چه عیبی دارد که به طور کامل به آن بازگشت کنند. عهد مودت ایران و آمریکا می‌تواند مبنایی خوب و متین برای بازگشایی تاریخ تازه‌ای از روابط میان دو دولت باشد. چقدر خوب است که روحانی در آمریکا و در کاروانسرای تعامل و دیپلماسی جهانی یعنی سازمان ملل و شهر نیویورک به مردم آمریکا و دولت آن کشور و افکارعمومی جهان اعلام کند که ایران مایل است برپایه عهد مودت ١٣٣4 با دولت ایالات متحده مبنای مودت ایجاد کند.
روزنامه «همدلی» در ارتباط با حضور روحانی در نیویورک نظر دو کارشناس بین المللی و حقوقی را جویا شد. به گفته «علی خرم»، با وجود بلواهایی که ترامپ به راه می اندازد بعید نیست که دست آخر مذاکره کند. از زمان خروج از برجام به روش های مختلف موضوع مذاکره را با مقامات رسمی ایران مطرح کرده است. ترامپ با پیش قدم شدن در مذاکره می خواهد موضع آمریکا را در جامعه بین المللی تقویت و خود را از اتهامات بری کند. «قاسم محبعلی» نیز به همدلی گفت: در واقع کاری که دولت آمریکا با استفاده از فرصت ترامپ انجام داد حذف نقش و بازیگری دیگر قدرت های ذی‌نفوذ قضیه اختلافات ایران و آمریکا است.
«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل آمریکا در یادداشت روزنامه «اعتماد» آورد: در این دور از نشست مجمع عمومی سازمان ملل انتقادات علیه امریکا نه‌تنها در مورد برجام بلکه در مورد رویکرد یک‌جانبه و منفعت‌طلبانه امریکا نسبت به دیگر نهادهای بین‌المللی است. بی‌شک شاهد ابراز همدلی و حمایت از مواضع ایران از سوی سران و نمایندگان کشورهای دیگر در سخنرانی و دیدارهای دوجانبه با ایران خواهیم بود. همچنین در حاشیه مجمع عمومی نشست 6 کشور یعنی جمهوری اسلامی ایران و پنج کشور باقی‌مانده در برجام با حضور فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اروپا، برگزار خواهد شد. در این نشست قابل‌انتظار است که از ایران حمایت شود و تلاش‌هایی صورت گیرد که خسارت‌های خروج امریکا کاهش پیدا کند.
در این ارتباط، روزنامه آفتاب یزد از جهش مجدد دلار خبر داد اما «نگرانی دلالان ارز از اتفاقات مثبت احتمالی در نیویورک» را برجسته ساخت.
پژوهش**9279

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال