کارشناس حقوق بین الملل:

ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند

تهران- ایرنا- کارشناس حقوق بین الملل گفت: با توجه به برتری موقعیت حقوقی، اخلاقی و سیاسی ایران نسبت به دولت ترامپ، کیفیت حضور و موضع‌گیری‌های دکتر روحانی و ظریف در سازمان ملل مستعد جلب توجه و حمایت افکار عمومی کشورهای غربی از جمله آمریکا است.

«رضا نصری» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره فرصت های سفر رییس جمهوری به نیویورک برای عرصه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: این سفر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چرا که بعد از خروج آمریکا از برجام و قبل از آغاز تحریم‌های نفتی انجام می شود. حضور دکتر روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای رسیدگی به هر دو موضوع است.
وی خاطرنشان کرد: رییس جمهوری می‌تواند از سرمایه سیاسی و دیپلماتیکی که بابت خروج آمریکا از برجام بدست می‌آورد، برای تسریع روند مذاکرات با سایر اعضای برجام (به ویژه اروپا) و مهار تاثیر تحریم‌‌های نفتی استفاده کند.

** تبدیل کردن تریبون سازمان ملل به تریبون شعار سیاست چندان موثری نیست
حقوقدان بین‌المللی موسسه عالی مطالعات بین‌المللی ژنو در پاسخ به این سوال که ایران چگونه می تواند از تریبون هایی که در اختیارش قرار می گیرد سیاست ها و استانداردهای دوگانه آمریکا و متحدانش را به چالش بکشد، گفت: تبدیل کردن تریبون سازمان ملل به تریبون شعار سیاست چندان موثری نیست. ایران باید هوشمندانه از دل نظام سیاسی و افکار عمومی آمریکا، کشورهای غربی و منطقه یارگیری کند. حال، چه موضوع برجام باشد یا منطقه یا سلاح‌های کشتار جمعی و تروریسم که ایران خود قربانی آن است.
نصری تصریح کرد: این به آن معنی است که ایران باید فضای حاکم را بشناسد، متحدان تاکتیکی خود را در این کشورها شناسایی کند و از آنها برای به حاشیه راندن جریان‌های ایران‌ستیز و تروریست‌پرور استفاده نماید.
وی یادآور شد: امروز بخش قابل ملاحظه ای از افکار عمومی آمریکا از جناح‌های سیاسی و بخش بزرگی از تکنوکرات‌های دستگاه دیپلماسی و بوروکراسی این کشور از دستِ بی تدبیری‌ها، قانون‌شکنی‌ها، ندانم‌کاری‌ها و یک جانبه‌گرایی کورکورانه ترامپ عاصی شده‌اند.
این تحلیلگر مسایل بین المللی ادامه داد: براساس گزارشی بخش مهمی از کارشناسان وزارت امور خارجه آمریکا با حمایت دولت ترامپ از عربستان سعودی در جنگ یمن به شدت مخالف هستند. در نتیجه ایران می‌تواند از این فضا استفاده و مواضعی اتخاذ کند که در میان این مخالفان حامی و خریدار داشته باشد.
نصری تصریح کرد: رییس جمهوری و وزیر امور خارجه می‌توانند در نیویورک با زبان حقوقی، منطقی و مستدل بخش زیادی از افکار عمومی اروپا را با مواضع ایران همسو کنند و در عمل آنچه دولت‌های اروپایی در بیان‌ آن ناتوان هستند را بدون شعار و دعوا با مردم مطرح کنند.یعنی در عمل - در کسوت دولتی حامی قانون - دادخواستی از جانب همه کشورهای زخم‌خورده از ترامپ قرائت کنند.
وی تاکید کرد در واقع می توان به نحوی از این تریبون‌ها استفاده کرد که تاثیر آن مانا باشد.
وی در پاسخ به سوالی درباره تغییرات موضوع نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ و این که در صورت طرح موضوع ایران آیا ایران امکان پاسخ دادن به ادعاهای ترامپ را خواهد داشت؟،گفت: ایجاد امکان حضور ایران در جلسه منوط به تصمیم شورای امنیت است به این معنا که یا خود شورای امنیت از این کشور برای شرکت در جلسه دعوت می‌کند یا ایران برای شرکت در جلسه به شورای امنیت تقاضا می‌دهد.

** مطابق تفسیر مواد 31 و 32 منشور امکان حضور ایران در نشست شورای امینت وجود دارد
این تحلیلگر مسایل بین المللی خاطرنشان کرد: از نظر آیین‌نامه‌ای روال این است که اگر میان 15 عضو شورای امنیت «اجماع» برقرار نبود، رییس‌ دوره‌ای شورا حضور دولت مورد نظر را به رای می‌گذارد. با در نظر گرفتن مواضع آمریکا و تاکید آقای ترامپ بر محوری بودن موضوع «ایران»، معتقدم می‌شود هم مطابق تفسیری از ماده 31 و هم مطابق تفسیری از ماده 32 منشور، امکان حضور ایران فراهم شود.
نصری یادآور شد: قاعده کُلی این است که اگر مطابق ماده 31 اقدام شود، شورای امنیت در صورتی با حضور دولت مورد نظر (در اینجا ایران) موافقت خواهد کرد که «منافع» آن دولت را «مشخصاً» درگیر بحث تلقی کند. یعنی معیار تصمیم‌گیری شورا این است که آیا منافع دولت مورد نظر «مشخصاً» تحت تاثیر (sepcifically affected) خروجی جلسه هست یا خیر.
وی ادامه داد: چنانچه ماده 32 مبنای کار قرار گیرد، شورای امنیت موظف به دعوت دولت است اما باید ابتدا وجود «اختلاف» را احراز کند که دولت مورد نظر (ایران) در یک طرف آن قرار دارد، که احراز وجود اختلاف نیز خود تاثیرات حقوقی متعاقب خود را دارد اما در هر حال، رویه این است که اگر یک دولت تقاضای حضور کند، معمولاً سخت‌گیری چندانی انجام نشود.

** واکنش ها به یک جانبه گرایی آمریکا در حال شکل گیری است
این کارشناس حقوق بین الملل همچنین در پاسخ به این سوال که گذشته از نتایج عملی مورد انتظار ایران- بویژه در حوزه جبران ضررهای ناشی از تحریم آمریکا- آیا می توان واکنش قاطعی از سوی جامعه جهانی و قدرت های بزرگ در مقابل یک جانبه گرایی آمریکا پیش بینی کرد؟، گفت: واکنش جامعهٔ جهانی از هم‌اکنون در حال شکل‌گیری است.این واکنش یک واکنش یگانه و آنی نخواهد بود بلکه واکنشی است که در طی یک روند سیاسی، حقوقی و دیپلماتیک چند وجهی - هم در درون کشورها و هم در سطح بین‌المللی - به تدریج شکل گرفته و به مرور نظامی مستقل‌تر از نظام بین‌المللی «آمریکا- محور» کنونی تشکیل شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز نشانه‌های زیادی از آغاز این روند و شکل‌گیری تدریجی آن می‌بینیم که در میان‌مدت و بلند‌مدت نویدبخش یک مصونیت بهتر نسبت به تحریم‌های آمریکا و یک ثبات پایدارتر برای ایران است.
این تحلیلگر مسایل حقوق بین الملل یادآور شد: نقض یک جانبه برجام توسط آمریکا نقطه عطفی در آغاز این روند بود و مادام که واشنگتن اصرار بر تداوم رویکرد هنجارشکنانه خود داشته باشد، این روند تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.

**مواضع متناقض دولت ترامپ مربوط به بی انضباطی و آشفتگی در دولت فعلی آمریکاست
نصری همچنین در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دوگانه آمریکایی ها مبنی بر تشدید فشارها علیه ایران از سویی و اعلام آمادگی برای گفت و گو با ایران از سوی دیگر اظهارداشت: دولت ترامپ در مواجهه با موضوع ایران تناقضات زیادی از خود به نمایش گذاشته است. در موضوع «مذاکره با ایران»، ترامپ از مذاکره «بدون پیش‌شرط» صحبت می‌کند و بلافاصله پمپئو پیش‌شرط‌هایش را تکرار می‌کند؛ یا در چند روز گذشته دیدیم که حتی در تعیین موضوع بحث جلسه شورای امنیت هماهنگی درستی میان کاخ سفید، وزارت امور خارجه و شخص نیکی هیلی وجود نداشت.
وی خاطرنشان کرد: اگر از سطوح عالی سیاسی بگذریم، گزارشات متعدد نشان می‌دهد در سطح کارشناسان و تکنوکرات‌های درون دستگاه سیاست خارجه آمریکا نیز شکاف و نارضایتی مشهودی از تصمیمات ترامپ در حوزه سیاست خارجه شکل گرفته است.
حقوقدان بین‌المللی موسسه عالی مطالعات بین‌المللی ژنو افزود: برخی از آکادمیسین‌های معروف آمریکا حتی در قالب کتاب مدعی شده‌اند که یک مقاومت سازمانی جدی در لایه‌های عمیق نظام سیاسی آمریکا تشکیل شده است، به نحوی که راه برای بازگشت دولت بعدی به پیمان پاریس، پیمان‌های تجاری لغو شده یا برجام و بازسازی روابط آسیب‌خورده آمریکا و جهان باز بماند.
نصری یادآورشد: برخلاف برخی تحلیل‌هایی که همه اقدامات ترامپ را در چهارچوب یک برنامه مدون و دقیق ارزیابی می‌کنند، معتقدم این مواضع متناقض دولت ترامپ مربوط به بی انضباطی و آشفتگی خاصی است که در دولت فعلی وجود دارد.
وی در عین حال گفت: البته این گفته ناقض این حقیقت نیست که جریانی منضبط در درون دولت ترامپ قصد تشدید تنش و حتی منازعه نظامی با ایران را دارد اما به طور کلی، دولت ترامپ را دولت آشفتگی و تناقض می‌دانم.
سیام**2021**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال