دومین آتشفشان گلی بزرگ جهان در حومه باکو فعال شد

باکو – ایرنا – وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی جمهوری آذربایجان روز یکشنبه از فعال شدن دومین آتشفشان گلی بزرگ جهان ، معروف به آتشفشان « اوتمان – بوزداغ » در حومه باکو خبر داد .

بر اساس گزارش این وزارتخانه ، فوران در آتشفشان «اوتمان – بوزداغ » واقع در منطقه قره داغ حومه باکو از روز گذشته ( شنبه) آغاز شده است .
«جیهون پاشایف» رئیس نهاد دولتی نظارت بر مناطق آتشفشانی حومه باکو نیز در این مورد گفت: در حال حاضر روند فوران در آتشفشان اوتمان – بوزداغ ادامه دارد و ارتقای شعله به 200 تا 300 متر می رسد .
وی افزود: همچنین در این منطقه شکاف های زیادی به عمق 40 متر ایجاد شده است .
آتشفشان اوتمان – بوزداغ بعنوان دومین آتشفشان بزرگ جهان برای آخرین بار در ماه فوریه سال 2017 میلادی فعال شده بود .
به گزارش ایرنا ،نزدیک به ۴۰۰ آتشفشان گلی در محدوده منطقه جمهوری آذربایجان وجود دارد که در واقع نیمی از تعداد کل آتشفشان‌های گلی جهان است.
به طور کلی هر ۲۰سال یکی از این آتشفشان‌ها در این کشور از زمین سر بر می‌آورد و اگر در زمان فوران کسی در نزدیکی این آتشفشان‌ها باشد احتمال وقوع خطر، بسیار زیاد است.
البته به جای مواد مذاب از داخل آتشفشان گلی، گل به بیرون فوران می‌کند. در واقع آتشفشان‌های گلی آن‌هایی هستند که از دهانشان به جای مواد مذاب آب داغ به همراه گل و لای و رسوبات و گازهایی مانند متان، دی اکسید کربن و نیتروژن خارج می‌شود.
خاورم ** 337** 1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال