بررسی مطبوعات

اهواز در خون

تهران- ایرنا- حمله تروریستی گروهک «الاحوازیه» که به شهادت ده ها تن از هموطنان خوزستانی منجر شد، نشان داد که دشمنان ایران از هیچ فرصتی برای ناامن نشان دادن ایران و ضربه زدن به کشورمان دریغ نمی کنند. ضمن این که دشمنان منطقه ای در وقوع این جنایت بی تاثیر نیستند و از آن جهت است که بر افزایش توان نظامی ایران تاکید می شود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روزنامه های امروز یکشنبه یکم مهرماه رخداد غمبار حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز را در به عنوان تیتر یک خود برگزیدند و جوانب مختلف این رخداد را مورد واکاوی قرار دادند. افزون بر آن، موضوع حضور حجت الاسلام «حسن روحانی» در نشست مجمع عمومی سازمان ملل و امکان سنجی مذاکره روسای جمهوری ایران و آمریکا و همچنین مشکلات اقتصادی داخلی از دیگر محورهای مهم بود. گزارش پیش رو به بررسی محورهای یادشده در روزنامه های امروز می پردازد.

** روز خونین خوزستان
مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز در نخستین روز از هفته دفاع مقدس آماج حمله تروریستی کور قرار گرفت و 25 تن از نیروهای نظامی وانتظامی حاضر و مردم به شهادت رسیدند و 60 نفر نیز مجروح شدند.
به گزارش روزنامه «اطلاعات»، اعضای یک گروه مسلحانه تروریست وابسته به گروهک تجزیه طلب ‌الاحواز در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز پس از پوشیدن لباس مبدل نظامی از پشت به جایگاه مسئولان و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله کردند. در جریان این اقدام تروریستی عاملان آن به هلاکت رسیدند. دقایقی پس از این حمله تروریستی یعقوب حرالتستری سخنگوی جریان تروریستی و تجزیه طلب موسوم به جنبش الاحواز با تلویزیون ایران اینترنشنال که دفتر آن در لندن است گفت وگو کرد و مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.‏.. پایگاه اطلاع رسانی شبکه اسکای نیوز به نقل از پایگاه خبری داعش از به عهده گرفتن مسئولیت حمله تروریستی دیروز به مراسم رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شهر اهواز در استان خوزستان توسط این گروهک تروریستی خبر داد.
همین روزنامه در یادداشتی با عنوان «کژراهه» آورد: ماجرای اهواز و کشتار مردم بی‌گناه در مراسم رژه‌ای که در واقع یک کارناوال و نمایش رسمی و عمومی در سالگرد یک رخداد واقعی(جنگ تحمیلی) است و مردم عادی و بی سلاح، هم تماشاگران این مراسم تاریخی‌اند، پرسش‌ها و نگرانی‌های متعددی را به خاطر می‌آورد. تردیدی نیست که جنبه‌های سیاسی و حقوقی این امر باید در اولویت بررسی‌ها باشد و عوامل موید و مرتبط با این قضیه نیز شناسایی و ریشه کن شوند.
«حادثه کور تروریستی در اهواز!» عنوان یادداشت دیگر این روزنامه بود که نوشت: این حادثه فاقد هرگونه ارزش نظامی است. لذا از آن باید در حد اقدام تروریستی کور یاد کرد، که کشتار شهروند اهوازی، جانبازان جنگ تحمیلی و یک کودک اهوازی و مجروح شدن مادر او و دیگر مردم را درپی داشته است. طراحی و اقدام آن در خارج از کشور با کمک مالی ـ تسلیحاتی انجام گرفته است تا ضمن ایجاد ارعاب در اهواز، شکاف «عرب و عجم» یعنی سیاست دیرینه صهیونیست‌ها را دامن بزنند. عشایر عرب خوزستان در اهواز، آبادان و خرمشهر ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی به این هدف شوم برای ضربه‌زدن به وحدت ملی همه اقوام ایرانی، اشاره‌ کرده‌اند.
در یادداشت روزنامه «اعتماد» با عنوان «نفی معیارهای دوگانه» می خوانیم: با جمع‌بندی ترورهایی از این دست که در ایران اتفاق می‌افتد می‌توان به چند نتیجه مهم رسید. ترورهای کردستان هم چنین ویژگی‌هایی داشته است. اول اینکه ترور معمولا در جاهایی اتفاق می‌افتد که از نظر توسعه وضعیت مطلوبی ندارند. در اینجا توسعه همه‌جانبه مدنظر است. دومین ویژگی این است که طی این سال‌ها برای ایجاد بیگانگی مردم این مناطق نسبت به حکومت تلاش بسیاری شده است. ویژگی سوم گفتمان‌های قومیت‌گرا است. قوم‌گرایی در همه اشکال آن مخالف مردم‌سالاری و بسترساز خشونت است... وظیفه روشنفکران نیز مقابله با گفتمان‌های قوم‌گرا است. تقویت تفاهم ملی باید جزو اصلی‌ترین برنامه‌های روشنفکران باشد.
«ترور مردم» عنوان گزارش روزنامه «قانون» بود که در آن آمد: ترور کور از جنس همان عقده‌گشایی‌هایی را که منافقین، داعش و تجزیه‌طلب‌های قدرت‌طلب در دستور کار دارند، روز گذشته در اهواز مشاهده کردیم؛ اقدامی که سبب عزادار شدن ملت ایران شد و دل دشمنان قسم‌خورده کشورمان را شاد کرد.
روزنامه «روزنامه جمهوری اسلامی » هم ذیل تیتر «انتظار از مسئولین اطلاعاتی و امنیتی» آورد: حمله تروریستی دیروز به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، چهره واقعی گروهکی که خود را مدافع حقوق مردم می‌داند را بیش از پیش آشکار کرد. حامیان این گروهک که دقیقاً همان حامیان تروریسم در خاورمیانه یعنی مثلث «عربی، عبری، غربی» هستند نیز چهره واقعی خود را عریان‌تر از گذشته در این واقعه تروریستی نشان دادند. تروریست‌هائی که دیروز جان ده‌ها نفر را گرفتند و ده‌ها نفر دیگر را مجروح کردند، به دستور اربابان خود، مرتکب کار کودکانه‌ای شدند که نه تنها قدرت نمائی نیست بلکه نشانه عجز و ضعف آنهاست.
در بخش دیگری از این گزارش آمد: حادثه تروریستی دیروز اهواز نشان داد مسئولان امنیتی، اطلاعاتی و سیاسی استان خوزستان که از حساسیت زیادی برخوردار است باید تجدیدنظری اساسی در عملکرد خود نمایند. این توصیه شامل مسئولین امنیتی، اطلاعاتی و سیاسی کشور نیز می‌شود زیرا مردم نمی‌توانند مسئولیت آنها را در این حادثه نادیده بگیرند.
روزنامه اعتماد نیز در گزارشی از برخی سوء استفاده ها و تسویه حساب های سیاسی پرده برداشت و نوشت: همزمان با حمله تروریستی به رژه اهواز، حسن روحانی رییس‌جمهور در تهران مشغول سخنرانی بود. در لحظات پایانی سخنرانی رییس‌جمهور، خبر این حمله تروریستی به رییس‌جمهور رسید اما از آنجا که فرصت به اتمام رسیده بود، روحانی تریبون سخنرانی را ترک کرد. این اتفاق موجب شد تا جریان تندرو باردیگر با سوءاستفاده از احساسات مردم و جو حاکم بر کشور تصمیم به تسویه حساب سیاسی گرفته و با استفاده از تعابیری چون «فرار روحانی» نحوه ترک تریبون سخنرانی روحانی را وارونه جلوه دهند. اما واقعیت چیست؟
این گزارش افزود: واقعیت آن است وقتی در یک مراسمی که ابعاد کشوری دارد، در یک نقطه حمله تروریستی رخ می‌دهد احتمال وقوع اتفاق مشابه در سایر نقاط نیز وجود دارد و حسن روحانی حتی اگر به این دلیل تریبون را ترک کرده باشد، طبق پروتکل حفاظتی عمل کرده ایرادی بر او وارد نیست هرچند روحانی به دلیل اتمام سخنرانی تریبون را ترک کرد و خبری از به قول تند‌روها «فرار» نبود.
روزنامه های دیگر نیز توجهی ویژه به این رخداد نشان دادند که «رژه خون»، «حکایت خون و خوزستان» و «صبح خونین در اهواز» از آن جمله بودند؛ گزارش هایی که به ترتیب از روزنامه «جهان صنعت»، «ابتکار» و «شرق» انعکاس یافتند. همچنین روزنامه «جوان» با درج عنوان «شلیک کور به نماد استقامت ایران» به بررسی این حمله تروریستی پرداخت و «ما محکم ایستاده ایم» و «دفاع از مردم در برابر مزدوران» عناوین گزارش های روزنامه های «آفتاب یزد» و «خراسان» بود.

** ششمین حضور روحانی در مجمع
رییس‌جمهوری کشورمان برای شرکت در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می‌کند. روحانی در این سفر به سخنرانی و تبیین مواضع ایران در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی می‌پردازد.
روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان «شوآف ترامپ در نیویورک» نوشت: پیش‌بینی می‌شود که اجلاس عمومی سازمان ملل متحد تفاوتی اساسی با سال‌های پیش نداشته باشد الا اینکه امریکایی‌ها می‌کوشند حول محور احتمال ملاقات یا تماس ترامپ و روحانی مانور دهند؛ نه از آن ‌رو که لزوما معتقدند که چنین ملاقاتی رخ می‌دهد بلکه برای اینکه از خود تصویر مشتاق مذاکره نشان دهند و ایران را طرف متصلب امر نشان دهند. این اقدام را هم برای تلطیف تصویر خشن ضد برجامی خود انجام می‌دهند وگر نه انعطافی در اهداف خود ندارند. در این میان اسراییلی‌ها هم‌بازی همیشگی خود را دنبال می‌کنند.

روزنامه مذکور با انتشار یادداشت از رئیس جمهوری با عنوان «آیا می توان به آمریکا اعتماد کرد؟» آورد: پیشنهاد آقای ترامپ برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد ایشان را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفتگو با ایران را تحقق نکاتی می‌داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می‌شود؟ علاوه بر این، ما چگونه می‌توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش ‌بویژه قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت که خود بانی آن بوده کنار می‌کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می‌کند؟
در ادامه این یادداشت می خوانیم: اعمال تحریم‌ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم کردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری که در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد چه توجیهی دارد؟ بنظر می‌رسد که دولت آمریکا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است که ادعای طرفداری اش از مردم ایران کاملا پوچ و منافقانه است.
«امتیازدهی ایران با احیای تحریم‌ها توهم آمریکایی است» عنوان گزارش روزنامه «کیهان» بود که نوشت: روحانی در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن‌پست، سیاست خارجی فعلی آمریکا در قبال ایران را «ناهماهنگ با واقعیت‌های میدانی موجود در ایران، منطقه و سراسر دنیا» توصیف کرده و نوشت واشنگتن دچار این توهم شده که احیای تحریم‌ها باعث امتیازدهی ایران خواهد شد.
در این یادداشت آمده است: سیاست خارجی فعلی آمریکا با واقعیت‌های میدانی موجود در ایران، منطقه و سراسر جهان ناهماهنگ است. من استدلال می‌کنم که چنین سیاستی حتی در راستای منافع ملی آمریکا هم نیست. دولت آمریکا تحت تأثیر اطلاعات نادرست و تحلیل‌های جعلی ارائه شده از سوی گروه‌های تروریستی و اسرائیل دچار این توهم شده که احیای تحریم‌ها باعث امتیازدهی ایران خواهد شد.

** راهکاریابی برای برون رفت از بحران اقتصادی و نیل به رونق
روزنامه ابتکار در گزارش «تب گرانی در انتظار مرهم کالاهای دپو شده» آورد: همیشه در مواقع حساس عده‌ای منفعت‌طلب بدون در نظر گرفتن شرایط بد جامعه به فکر سود خود هستند. احتکار امری پر سابقه است و مختص به یک دوره زمانی خاص نیست. این روزها هم که خبرهای اقتصادی، باعث تلاطم در بازار ایران شده و بسیاری را به فکر احتکار انداخته است. اما احتکار چه ضربه‌ای به اقتصاد وارد می‌کند؟ آیا با تزریق اجناس احتکاری، قیمت‌ها شکسته خواهد شد؟
«ابراهیم نکو»، نماینده سابق مجلس و دبیر دوره نهم کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با ابتکار با تاکید بر متضرر شدن مردم می‌گوید: دپو کردن اجناس توسط مردم باعث می‌شود که شرایط به شدت مخرب‌تر شود. علاوه‌بر آن انبارها، عرضه و تقاضا هم از تعادل خارج می‌‌شود. باید اقداماتی در این زمینه صورت بگیرد تا بتوان با مشکلات مقابله کرد، اگر اقداماتی صورت نگیرد، در آینده نه چندان دور نمی‌توانیم پاسخگوی شرایط به وجود آمده باشیم. گرانی معمولا به دنبال نایاب شدن برخی کالاها به‌وجود می‌آید. طبق گزارش‌های اعلام شده، مقدار کالاهای احتکاری قابل توجه و چشم‌گیر است و وقتی این مقدار از کالا به بازار تزریق ‌می‌شود باید به دنبالش کاهش قیمت را شاهد باشیم.
«بازار در انتظار راهبران قیمت» عنوان یادداشت روزنامه اطلاعات به قلم «محمد صادق مفتح » معاون بازرگانی داخلی وزیر اسبق صنعت بود که به ارائه راهکار در جهت ثبات قیمت ها پرداخته شد و آمد: توسعه فروشگاه های زنجیره ای علاوه بر کاهش حلقه های واسطه‌ای موجود از نقطه تولید یا واردات تا مصرف کننده نهایی و ایجاد اطمینان بیشتر در بازار از صحت و سلامت کالاهای عرضه شده ، امکان مدیریت بازار و ایجاد ثبات در قیمت ها و مدیریت قیمت ها در شرایط حساس و ضروری را ایجاد می کنند. به علاوه، اطمینان از تقلبی نبودن یا قاچاق نبودن کالاها و لوازم عرضه شده در این فروشگاه ها آرامش بخش مصرف کنندگان و مدیران برنامه ریز اقتصادی کشور خواهد بود.
روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی به بررسی فرمان تخلیه انبار گمرک و تاثیرات آن پرداخت و نوشت: معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه بررسی مسائل و مشکلات صادرات و واردات کشور، فرصتی 24ساعته برای وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس‌کل گمرک تعیین کرد تا با ارائه پیشنهادها و راهکارهای اجرایی، امکان تعیین تکلیف کالاهای رسوبی در گمرک را فراهم کنند. برآورد مسوولان دولتی حاکی از این است که به‌رغم مشوق‌های دولتی همچنان حدود 30 درصد رسوب کالا در انبارهای گمرک وجود دارد که باید به سرعت تصمیمات لازم برای حل موانع پیش‌رو و ترخیص این کالاها در دستور کار متولیان قرار گیرد.
این گزارش افزود: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که «مشکلات تخصیص ارز به کالاها از طریق سامانه نیما»، «اعلام فهرست سیاه برخی اقلام و ممنوعیت ورود آنها»، «الزام برخی واردکنندگان به پرداخت مابه‌التفاوت ارزی برای ترخیص کالا» و «طولانی شدن تعیین تکلیف واردات کالاهای موجود در گمرکات بدون انتقال ارز» چهار عامل اصلی رسوب کالا در گمرک با اجرای سیاست‌های جدید ارزی است.
روزنامه جهان صنعت در یادداشتی با عنوان «صنایع کوچک، اساس توسعه‌یافتگی» به قلم «امیر واعظی‌آشتیانی» مدیر‌عامل سابق صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به اهمیت توجه به صنایع کوچک پرداخت و نوشت: بخش قابل توجهی از توسعه کشورها در مسیر صنایع کوچک و متوسط انجام می‌شود. شاهد این موضوع مهم نیز آن است که کشورهای توسعه‌یافته 94 درصد از اشتغال و توسعه خود را وامدار صنایع کوچک و متوسط هستند و ما در ایران سهم اندک 64 درصدی را به دست آورده‌ایم. اگرچه مسیری طولانی را در پیش داریم اما نباید فراموش کرد که برنامه‌ریزی هوشمندانه این امکان را فراهم خواهد کرد تا سهم 70 تا 80 درصدی اشتغال حاصل از صنایع کوچک و متوسط را به دست آوریم. این موضوع اما میسر نخواهد شد مگر در چارچوب برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری و حذف رانت. اصلاح قوانین بی‌شک نیازی است که نباید نسبت به آن بی‌توجهی کرد.

پژوهش**9242**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال