اسناد فعالیت مرکز سلاحهای بیولوژیکی آمریکا در تفلیس منتشر شد

باکو- ایرنا – وزیر امنیت اسبق گرجستان، اسناد فعالیت مرکز سلاح های بیولوژیکی آمریکا، معروف به مرکز « ریچارد لوگار» در حومه شهر تفلیس پایتخت گرجستان را منتشر کرد .

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری ' اسپوتنیک گرجستان ' ، « ایگور گئورگادزه » اعلام کرد که اسناد چند هزار صفحه ای مربوط به فعالیت مرکز تحقیقات بهداشت عمومی و یا آزمایشگاه بیولوژیکی لوگار آمریکا در حومه تفلیس را در سایت ویژه ای منتشر کرده و علاقمندان می توانند با این اسناد آشنا شوند.
وی افزود: با انتشار این اسناد، قصد دارد توجه جامعه جهانی را به فعالیت این مرکز در گرجستان جلب کند .
گئورگادزه که در مسکو بسر می برد، به تازگی در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد که اسنادی در مورد اجرای آزمایش های خطرناک در این مرکز در دست دارد .
وی خاطرنشان کرد که مرکز آزمایش های بیولوژیکی ریچارد لوگار در سال 2011 میلادی در نزدیکی تفلیس با حضور وزیر دفاع وقت امریکا افتتاح شده است .
مرکز تحقیقات بهداشت عمومی و یا آزمایشگاه بیولوژیکی لوگار با هدف کاهش پیامدهای سلاح های کشتار جمعی و توسعه روش و ابزارهای این حوزه در گرجستان فعال است .
به گفته گئورگادزه مبتکر این مرکز بهداشتی در خارج از آمریکا موسسه کاهش تهدیدات وابسته به وزارت دفاع آمریکا است.
وزیر امنیت اسبق گرجستان، مدعی شد که نهادهای رسمی آمریکا آزمایشات بر روی افراد زنده با هدف توسعه سلاح های بیولوژیکی انجام می دهند .
به گفته گئورگادزه این مرکز با مجوز باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا و میخائیل ساآکاشویلی همتای گرجستانی وی در نزدیکی تفلیس تاسیس شده است .
وی افزود: بر اساس اسنادی که وی در دست دارد ، آزمایشات انجام گرفته بر روی 30 نفر مریض هپاتیت C موجب مرگ 24 نفر از آنها ظرف یک روز شده است ، دلایل مرگ آنها مشخص نشده است و هیچ تحقیقاتی هم در این زمینه انجام نگرفته است .
بنا به گزارش ' اسپوتنیک گرجستان ' مسکو بارها در مورد فعالیت این مرکز آزمایشات بیولوژیکی وابسته به وزارت دفاع آمریکا در گرجستان و در نزدیکی مرزهای روسیه ابراز نگرانی کرده است.
مسکو بر این باور است که آمریکا و گرجستان برای پرده پوشی ابعاد واقعی فعالیت این واحد نظامی آمریکا در حومه تفلیس تلاش می کند .
این در حالی است که گرجستان این نگرانی ها را بی اساس خوانده و اعلام کرد که این آزمایشگاه فقط مشغول مطالعات علمی است.
« پاتا ایمنادزه» رئیس مرکز آزمایشی کنترل امراض و بهداشت عمومی لوگار تفلیس ضمن تکذیب موارد ذکر شده گفت که در این موسسه چیزی خاصی صورت نمی گیرد و کارشناسان هم می توانند آن را تایید کنند .
وی با اشاره به وجود کنوانسیون بین المللی منع سلاح های بیولوژیکی گفت: گرجستان در قالب این کنوانسیون بین المللی از کشورهای عضو ، برای بازدید از این مرکز دعوت کرده است و تا به حال 18 کشور در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند ولی متاسفانه در میان آنها روسیه وجود ندارد .
به گفته ایمنادزه، این کشورها در ماه نوامبر سال جاری کارشناسان خود را برای بازدید از این مرکز به گرجستان اعزام خواهند کرد.
خاورم ** 337** 1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال