تحلیلگر مشهور ترک:

ادلب سوریه گرفتار بازی کثیف قدرت های جهانی شده است

آنکاراـ ایرناـ «برجان توتار» نویسنده، مترجم، روزنامه نگار و تحلیلگر مطرح سیاسی ترک با انتشار یادداشتی در روزنامه صباح، ادلب سوریه را گرفتار بازی کثیف و همکاری پشت پرده قدرت های بزرگ جهانی عنوان کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، توتار در یادداشتی با عنوان 'همکاری کثیف در ادلب' در روزنامه صباح ترکیه نوشت: افکار عمومی جهان، بدون چاره شاهد اقدام های دولت های ترور در آمادگی برای یک قتل عام گسترده علیه مردم ادلب سوریه است و به جز ترکیه، هیچ کشوری گامی در جلوگیری از این فاجعه برنمی دارد.
به ادعای این روزنامه نگار ترک، بروز فاجعه انسانی در ادلب نزدیک است و دو کشور آمریکا و روسیه بزرگترین مسئول این تراژدی غم انگیز هستند که وجدان انسان های بیدار را به درد می آورد.
وی ادامه داد: نیروهای آمریکایی در نقاط تحت کنترل نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در شمال سوریه، تمرین کشتار غیرنظامیان می کنند و همکاری های اطلاعاتی ماموران این دو کشور در سوریه غیر قابل انکار است به طوری که پرواز هر پرنده ای را در آسمان سوریه به یکدیگر خبر می دهند.
مدیر پیشین اخبار خارجی روزنامه ینی شفق مدعی شد که به نظر می رسد که حتی با موافقت آمریکایی ها، یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) نیز در حمله به ادلب و قتل عام ساکنان این منطقه مشارکت خواهند کرد.
به نوشته این تحلیل گر ترک، رژیم صهیونیستی و کشورهای فرانسه، آمریکا، روسیه، انگلیس و آلمان همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا در کوتاه و یا بلند مدت بیشترین بهره را از وضعیت بغرنج سوریه به ویژه شهر ادلب به دست آورند و ترکیه در این میان همچنان به تنهایی در تلاش برای جلوگیری از شعله ور شدن آتش جنگ در این منطقه است.
وی تاکید کرد: قدرت های بزرگ جهانی، ادعای تلاش به منظور رسیدن به راه حل سیاسی در مساله ادلب را به بهانه ای برای اجرای نمایش خود در این منطقه بدل کرده اند.
به عقیده توتار،حمله ارتش سوریه به ادلب به کاهش نفوذ ترکیه در خاورمیانه و مدیترانه شرقی منجرو می تواند آغازگر جنگ کوچک جهانی باشد.
وی تصریح کرد: رفتار کرملین در موضوع ادلب تاثیری منفی در روابط میان ترکیه و روسیه بر جای می گذارد و به مقام های آنکارا نشان می دهد که میزان دوستی مسکو با آنها تا چه حدی است و آیا می شود روسیه را متحدی مطمئن برای ترکیه محسوب کرد؟
بسیاری از کارشناسان سیاسی ترک که اغلب به حزب حاکم ترکیه نزدیک هستند در گفت و گو با رسانه های این کشور و یا با انتشار مقاله در روزنامه های سراسری بر این نکته پافشاری می کنند که مساله ادلب به واقع صحنه زورآزمایی آمریکا و روسیه شده و این دو قدرت جهانی سعی می کنند تا سهم بیشتری در نفوذ خود در سوریه کسب کنند حتی اگر به همکاری با یکدیگر در بعضی شرایط منجر شود.
یحیی بوستان از کارشناسان سیاسی مشهور ترک و معاون اخبار منطقه ای روزنامه ینی شفق در یادداشتی با عنوان 'حمله به ادلب را چه کسی انجام می دهد؟' مدعی شد که اگر چه آمریکایی ها با ظاهری دلسوزانه، حمله به ادلب را خطرناک می شمارند اما مسکو و واشنگتن
از حمله ارتش سوریه به ادلب استقبال و بهره برداری خواهند کرد.
به دنبال پیش رو‌‌ی ارتش سوریه طی یک سال اخیر، شمار زیادی از تروریست ها به همراه خانواده‌های خود به این منطقه منتقل شده‌ اند و تخمین زده می‌شود که در اطراف و داخل شهر ادلب بیش از سه میلیون نفر ساکن هستند.
اکنون آمادگی ارتش سوریه و نیروهای همپیمان دمشق برای پاکسازی استان ادلب در شمال غرب سوریه به عنوان آخرین پایگاه تروریست های تکفیری، موجب نگرانی شدید مقام هایی ترکیه شده و همه آنها به دنبال نجات تروریست ها هستند.
تکفیری های حاضر در این استان اغلب از عناصری هستند که پیش از این با قبول شکست در دیگر مناطق سوریه با تحویل سلاح های سنگین و نیمه سنگین خود به استان ادلب رفته اند و به هیچ وجه حاضر به صلح و مذاکره با دولت دمشق نیستند.
ترکیه به ظاهر نگران است که با حمله ارتش سوریه و روسیه علیه مواضع تروریست های ساکن ادلب، موج جدید پناهجویان به سمت این به راه بیفتد که این امر به علت مسلح بودن گروه های تروریستی ساکن آنجا، علاوه بر تبعات اجتماعی، ممکن است تبعات امنیتی نیز برای ترکیه در پی داشته باشد.
ترکیه همچنین نگران است که با آزادسازی ادلب از دست تروریست ها، باید علاوه بر تخلیه 12 پایگاه دیده بانی تشکیل شده در اطراف حلب و ادلب، مجبور خواهد بود از مناطق اشغال شده دیگر در شمال خاک سوریه از جمله عفرین، الباب ، اعزاز و جرابلس نیز خارج شود.
شبد**خاورم/1905**1010

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال